sobota, 27 kwietnia, 2024
Strona głównaINŻYNIERIAJakość elementów konstrukcyjnych, a bezpieczeństwo w zakładach produkcyjnych

Jakość elementów konstrukcyjnych, a bezpieczeństwo w zakładach produkcyjnych

W światowym ustawodawstwie szczególny nacisk położony jest na bezpieczeństwo procesów produkcyjnych, a tym samym utrzymywanie ryzyka potencjalnych zagrożeń dla ludzi i środowiska na możliwie najniższym poziomie. W tym celu stosuje się odpowiednie środki techniczne, które zabezpieczają pracowników oraz ich otoczenie. Kluczowe znaczenie dla zachowania bezpieczeństwa w zakładach produkcyjnych okazuje się mieć jakość wykorzystanych elementów konstrukcyjnych.

Jakość elementów konstrukcyjnych

Zakłady produkcyjne to obiekty wielkopowierzchniowe, których konstrukcje narażone są na średnie i duże obciążenia. Przekłada się to na konieczność wdrożenia rozwiązań zapewniających ich bezpieczeństwo oraz stabilność. W wielu przypadkach standardowy system szyn montażowych okazuje się niewystarczający, co skłania inwestorów do poszukiwania elementów konstrukcyjnych lepszej jakości. Wykorzystane profile powinny odznaczać się dużą wytrzymałością na ścinanie i skręcanie, zapewniając tym samym stabilne utrzymanie dużych ciężarów. Nie bez znaczenia pozostaje odpowiednia ochrona przed działaniem korozji, która podnosi trwałość elementów konstrukcyjnych. Z tego względu kluczowe elementy systemu powinny być ocynkowane ogniowo. Wybrane produkty muszą też posiadać certyfikaty jakości, najlepiej przyznane w oparciu o testy prowadzone przez niezależne firmy.

Możliwości montażowe

Aby zapewnić bezpieczeństwo produkcji w zakładzie, wykorzystane elementy konstrukcyjne powinny umożliwiać przeprowadzanie praktycznie dowolnych układów montażowych. Ważną cechą jest zamknięta budowa profili, która zapewnia sprawne przyłączenie elementów systemowych z każdej strony i bez żadnych ograniczeń. W połączeniu z odpowiednim wzorem otworów, wykorzystanie wkrętów kształtowych umożliwia przeprowadzenie bezstopniowego łączenia poszczególnych elementów przy jednoczesnym uzyskaniu łączenia kształtowego. Wkręty kształtowe mogą dodatkowo zapewnić wzmocnienie materiału przez zgniot. Połączenia gwintowe da się w razie konieczności rozkręcić, a następnie ponownie skręcić.

Zróżnicowanie elementów konstrukcyjnych

Im większa ilość wykorzystywanych wariantów elementów konstrukcyjnych, tym lepiej. Odpowiednio zaprojektowane profile montażowe stalowe mogą być stosowane przy konstrukcjach z mniejszym, średnim lub dużym obciążeniem, co decyduje o ich uniwersalności. Nie bez znaczenia pozostaje optymalne dopasowanie do budowy różnych powierzchni poziomych i pionowych, pozwalające na zwiększenie ich stabilności. Nowoczesny system szyn montażowych powinien umożliwiać kotwienie elementów, a także mocowanie lub dostawianie ich do innych konstrukcji stalowych za pomocą komponentów łączących. Nie bez znaczenia pozostaje zróżnicowanie pod kątem rozmiaru profili montażowych, a także innych elementów całego osprzętu. Niezależnie od potrzeb danej inwestycji, konstrukcja tworzona przy ich użyciu będzie dzięki temu stabilniejsza i trwalsza.

Sprawne łączenie elementów konstrukcyjnych

Nowoczesne profile montażowe mogą być ze sobą łączone za pomocą wkrętów kształtowych, co niweluje konieczność spawania poszczególnych elementów konstrukcji. System łączenia profili jest bardzo przejrzysty, dzięki czemu cały proces da się ułatwić i przyspieszyć. Stalowe konstrukcje systemowe mogą być też modyfikowane w zależności od potrzeb, koncepcji oraz zmieniającej się sytuacji. Takie możliwości oferują profile montażowe siFramo (https://www.sikla.pl/strona-glowna-134331/serwis-134344/profile-montaowe-379599), które wykorzystać można w różnorodnych zastosowaniach. Rozwiązanie to sprawdza się zarówno w przypadku mocowań instalacji technologicznych czy podpór dachowych, jak i tworzenia konstrukcji wsporczych pod zbiorniki lub urządzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read