Większość osób kupujących nowe meble zwraca uwagę na to, czy przyciągają one ich uwagę delikatnym blaskiem odbijającego się na powierzchni światła. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że taki efekt jest zasługą odpowiedniego pokrycia danego przedmiotu lakierem. Jest to jednak proces wymagający wiele czasu i dokładności, dlatego też producenci mebli coraz częściej korzystają przy nim z pomocy kabin lakierniczych. Jest to technologia, która znacząco ułatwia precyzyjne rozprowadzenie lakieru na danej powierzchni i korzystnie wpływa na bezpieczeństwo osób wykonujących taką pracę.
Jak wygląda kabina lakiernicza?
Kabina lakiernicza jest konstrukcją składającą się ze ścianek i zadaszenia, które mają na celu izolować jej wnętrze od świata zewnętrznego. Dzięki temu w czasie rozpylania w środku lakieru, który często jest produktem chemicznym mającym negatywny wpływ na zdrowie podczas rozprowadzania go w powietrzu, nie wydostaje się on poza kabinę lakierniczą. Przy tym są one przeważnie na tyle duże, by w żaden sposób nie ograniczały ruchów lakiernika i zapewniały mu maksymalną swobodę działania, co wpływa na dokładniejszy efekt końcowy.
Plusy jej stosowania
Posiadanie kabiny lakierniczej nie jest wymogiem niezbędnym w każdej dzielności meblarskiej, jednak jej wykorzystywanie może przynieść wiele plusów. Przede wszystkim uniemożliwia rozpowszechnianie się toksycznych substancji loża wyznaczone miejsce, co przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa danego zakładu pracy. Korzystnie wpływa więc ona na zdrowie samego lakiernika, jak i wszystkich pozostałych osób znajdujących się w jego otoczeniu. Znacznie zmniejsza także prawdopodobieństwo wejścia danego lakieru w niebezpieczną reakcję chemiczną z innymi odczynnikami. Jednocześnie kabina lakiernicza zapewnia maksymalny komfort pracy osobie wykonującej określone zadania w jej wnętrzu. Zdecydowanie jest więc urządzeniem, w które warto zainwestować.
Montaż i wykorzystanie
Aby jednak kabina spełniała swoje zadanie we właściwy sposób, konieczne jest jej właściwe zbudowanie i zamontowanie. Przede wszystkim najważniejsza jest kwestia odizolowania jej wnętrza od pozostałych części zakładu pracy. By jednak umożliwić wykonywanie pracy w środku takiej kabiny lakierniczej, konieczne jest również wyposażenie jej w odpowiedni system wentylacji. Dopiero wtedy można zamontować ją w konkretnym budynku czy fabryce. Jednak tym procesem powinni zająć się profesjonaliści, którzy dopilnują, aby wszystkie jej elementy znalazły się w odpowiednim miejscu i zapewnia bezpieczeństwo jej przyszłym użytkownikom.
Jeśli zajmujesz się produkcją mebli i szukasz innowacyjnej kabiny lakierniczej dla swojej firmy, koniecznie zapoznaj się z ofertą firmy – Blowtherm Polska.
Są to specjaliści zajmujący się produkcją urządzeń dla wielu dziedzin przemysłu i dzięki wieloletniej pracy stali się ekspertami pośród producentów maszyn przemysłowych.
Zapraszamy do odwiedzenia ich strony internetowej!