środa, 19 czerwca, 2024
Strona głównaMOTORYZACJAJak dobrać właściwy wciągnik?

Jak dobrać właściwy wciągnik?

Wciągnik jest jednym z elementów konstrukcji wielu urządzeń suwnicowych. Wciągniki jednak mogą być różne: na rynku branżowym znajdziemy zarówno wciągniki łańcuchowe, jak i linowe. Do tego jest też wiele modeli suwnic, które zostały wyposażone we wciągarki. Co warto wiedzieć o doborze wciągnika do suwnicy? Jak dokonać najlepszego wyboru z możliwych? Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania prezentujemy w naszym wpisie. Zapraszamy do lektury!

Wciągnik dobrany do ciężaru ładunku

Wciągniki stosowane w suwnicach powinny być dobierane głównie z uwzględnieniem nie tylko samego ciężaru ładunku, ale również jego kształtu i gabarytów. Wymienione właśnie czynniki będą miały duży wpływ na sposób uchwycenia ładunku oraz właściwy dobór odpowiednich zawiesi bądź elementów chwytnych. Warto podkreślić, że w przypadku konieczności podnoszenia i opuszczania ładunków wrażliwych, wciągniki powinny zostać wyposażone w specjalistyczny osprzęt z możliwością płynnej regulacji prędkości.

Udźwig nominalny wciągnika

Ogromny wybór nowoczesnych i niezawodnych wciągników znaleźć można w ofercie dobrego ich producenta. Warto więc odwiedzić stronę: https://www.demagcranes.com/pl/produkty/wciagniki i przekonać się, jak ważny jest nominalny udźwig każdego wciągnika. Ten warto dobierać do ciężkich, pojedynczych ładunków. Do tego należy też uwzględnić optymalny dobór udźwigu – warto, by ten był kilkanaście procent większy, niż najcięższe ładunki przeznaczone do przenoszenia.

Wciągnik linowy czy łańcuchowy?

Nowoczesne suwnice z wciągnikami wyposażone mogą być w jeden z dwóch rodzajów wciągników. Tu mowa o wciągniku łańcuchowym lub linowym. Od czego zależeć będzie wybór konkretnej dźwignicy? Wciągniki łańcuchowe znane są z tego, że z ich wykorzystaniem z powodzeniem można manipulować ładunkami o masie od 80 do nawet 5000 kg. Największą popularnością cieszą się jednak wciągniki dedykowane podnoszeniu ładunków o ciężarze do 1000 kg. W tym zakresie udźwigu wciągniki łańcuchowe są doskonałym i bardzo ekonomicznym wyborem w porównaniu z wciągnikami linowymi. Wciągniki łańcuchowe wyróżniają się bowiem bardziej zwartą budową i wysokim stopniem ochrony aparatów oraz podzespołów. Ponadto tego typu wciągniki pozostają jednym z najważniejszych elementów systemów modułowych suwnic i torów podwieszanych. Wadą wciągników łańcuchowych pozostaje zaś wyłącznie często występujący tzw. efekt wielokąta. Jest on czynnikiem niepożądanym, powodującym drganie ładunków i przenoszenie tych drgań na konstrukcję. Nie jest więc zalecany przy niektórych pracach montażowych.

Najpopularniejsze modele wciągników łańcuchowych

Do niezawodnych, a przy tym wysoce specjalistycznych wciągników łańcuchowych zaliczyć należy szeroko polecane i chętnie wybierane wciągniki kompaktowe, w tym m.in. wciągnik łańcuchowy D-Wind dedykowany serwisowaniu elektrowni wiatrowych czy wciągnik Manulift stworzony z myślą o jednoręcznym, w pełni bezpiecznym i szybkim manewrowaniu ładunkami. Uwadze wymagających klientów poleca się też wciągnik łańcuchowy SpeedHoist dedykowany do przenoszenia ładunków z jeszcze wyższymi prędkościami.

Czym wyróżniają się wciągniki linowe?

Wciągniki linowe najlepiej sprawdzają się przy udźwigu ładunków o masie od 2 do 16 ton, szczególnie w pracy jednoszynowej. W wersji dwuszynowej zaś odnajdują zastosowanie w suwnicach z wciągarkami, umożliwiając udźwig nawet do 120 ton.

Wciągniki linowe firmy Demag to urządzenia wyróżniające się na tle im podobnych dostępnych na rynku. Największą popularnością cieszą się wciągniki w wersji podstawowej do montażu w maszynach i urządzeniach lub jako ulepszone rozwiązanie dźwignicowe do maszyn ze sterowaniem elektronicznym.

Wciągniki w suwnicach stanowić będą jeden z najważniejszych komponentów, które decydują o trwałości i niezawodnym działaniu dźwignicy. Stąd też niezwykle istotny jest właściwy dobór wciągnika do celów i zadań zaplanowanych dla urządzenia suwnicowego.

Na co zwrócić uwagę podczas doboru wciągnika?

Prawidłowy dobór wciągnika wiązać się będzie z doborem kilku ważnych parametrów. Tu mowa o udźwigu, prędkościach roboczych, wydajności oraz grupie natężenia pracy. Przemyślany dobór będzie niezależny od tego, czy zdecydujemy się na zabudowę wciągnika na torze jednoszynowym, na lekkiej suwnicy modułowej bądź na suwnicy uniwersalnej. Optymalny dobór wciągnika decydować będzie o trwałości i niezawodności całego urządzenia suwnicowego. Warto pamiętać więc o tym, by decyzja o wyborze wciągnika byłą dobrze przemyślana i dopasowana do zadań zaplanowanych do wykonania z wykorzystaniem suwnicy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read