wtorek, 23 kwietnia, 2024
Strona głównaPORADNIKZastosowanie elektroniki pomiarowej w przemyśle

Zastosowanie elektroniki pomiarowej w przemyśle

Obecnie elektronika pomiarowa i jej zastosowanie w przemyśle stanowią stały element pracy elektroników. Bez właściwej aparatury pomiarowej, nawet elektronik amator nie jest w stanie w prawidłowy sposób wykonać swoich zadań.

Obecnie elektronika pomiarowa i jej zastosowanie w przemyśle stanowią stały element pracy elektroników. Bez właściwej aparatury pomiarowej, nawet elektronik amator nie jest w stanie w prawidłowy sposób wykonać swoich zadań. Poniżej postaramy się wyjaśnić, czym są tak zwane wzmacniacze pomiarowe, które często wykorzystuje się w tej dziedzinie.

Czym jest wzmacniacz pomiarowy?

Samo pojęcie wzmacniacz pomiarowy. Najprostsze z nich to tak zwane wzmacniacze analogowe, które zazwyczaj pozbawione są wyświetlacza. W zależności od zastosowania, urządzenia te dzieli się na odpowiednie grupy.

Grupa wzmacniaczy laboratoryjnych

Uniwersalny charakter tych wzmacniaczy pozwala na pracę z takimi czujnikami jak na przykład mostki tensometryczne, czujniki dostarczające sygnał prądowy lub napięciowy. Aby wzmacniacz mógł prawidłowo kontaktować się z komputerem, musi posiadać standardowe złącza. Są nimi m.in.interfejsy: ETHERNET, USB

1.Wzmacniacze Interrogatory optyczne.

Ich głównym zadaniem jest odczytywanie zmian długości fali, która jest wprost proporcjonalna do odkształceń na siatce Bragga. Te wzmacniacze pomagają podczas akwizycji danych, które pochodzą z tensometrów optycznych.

2. Wzmacniacze pomiarowe służące do testów strukturalnych.

Te urządzenia służą pomocą w czasie pomiarów laboratoryjnych oraz badań wytrzymałościowych. System automatycznej identyfikacji czujników TEDS umożliwia wykonanie natychmiastowych pomiarów.

3. Wzmacniacze z serii Genesis.

Wzmacniacze te oparte są na platformie modułowej, co oznacza, że ich konfiguracja jest możliwa nie tylko dla jednego, ale dla wielu kanałów, które służą wykonywaniu pomiarów. W przypadku tych wzmacniaczy nie jest konieczna dodatkowa konfiguracja ani ustawianie sprzętu. Produkt nadaje się do użytkowania zaraz po zakupie. Prosty w użytkowaniu interfejs użytkownika oraz technika StatStream pozwalają na szybki podgląd zarejestrowanych danych pomiarowych. Systemy te pozwalają na przeprowadzanie testów w naprawdę trudnych warunkach, a ich dodatkowe funkcje sprawiają, że praca może odbywać się bez nadzoru operatora.

Budowa wzmacniacza pomiarowego

Obecnie wiadomy jest fakt, ze wzmacniacz ten można samemu zbudować. Są one najczęściej budowane ze wzmacniaczy operacyjnych, dzięki czemu są bardziej, co zdecydowanie poprawia ich jakość.

Elektronika pomiarowa stała się niezbędną częścią przy wykonywaniu pomiarów. Modułowe systemy wzmacniacza oraz odpowiednie interfejsy sprawiają, że wzmacniacze pomiarowe stały się numerem 1 w sprzęcie pomiarowym. Urządzenia te w dzisiejszych czasach dostępne są w dobrych sklepach elektronicznych. Ich cena zależy głównie od rodzaju wzmacniacza i producenta. O dodatkowe szczegółowe informacje warto zapytać sprzedawcę w sklepie, który doradzi w kwestii zakupu.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Biuro Inżynierskie Maciej Zajączkowski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read