środa, 19 czerwca, 2024
Strona głównaBUDOWNICTWOJak obliczyć koszty budowy domu jednorodzinnego?

Jak obliczyć koszty budowy domu jednorodzinnego?

Marzeniem wielu Polaków jest budowa własnego domu z ogródkiem, który będzie naszą przestrzenią do życia, oazą spokoju oraz ciepła rodzinnego. W życiu wielu z nas budowa domu oznacza największą inwestycję w życiu, dlatego tak istotne jest, by odpowiednio się do niej przygotować. Koszty związane z budową domu są bardzo duże, a odpowiednie zaplanowanie każdego etapu budowy z dużym wyprzedzeniem czasowym zminimalizuje ryzyko pojawienia się niezapowiedzianych wydatków, oraz opóźnień w budowie. Poniżej przedstawione są wskazówki dotyczące tego, jak odpowiednio obliczyć koszty budowy domu jednorodzinnego.

W jaki sposób można obliczyć koszt budowy domu jednorodzinnego

Obliczenie kosztów budowy domu jest w głównej mierze uzależnione od wielu czynników. Cena w głównej mierze będzie zależeć od tego, jaki planujemy metraż użytkowy naszego domu, To najważniejsza determinanta ceny budowy domu. Drugim najważniejszym czynnikiem jest to, czy dom ma być parterowy, z poddaszem, czy planujemy budowę domu parterowego. Kolejną istotną kwestią jest kwestia dachu oraz stropu. Do wyboru z reguły mamy dach płaski bądź spadzisty, a strop może zostać wykonany z drewna, jak i betonu. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze kwestia garażu. Możemy w planach budowy domu zawrzeć garaż na jeden bądź dwa auta. Jak widać, dużo czynników wpływa na ostateczny koszt budowy domu. Obecnie jednak do dyspozycji mamy wiele kalkulatorów internetowych, które pozwolą nam poznać ogólny koszt budowy domu zgodnego z naszymi preferencjami. Warto skorzystać z kilku takich kalkulatorów, by zobaczyć, jak koszt budowy kształtują się względem różnych firm deweloperskich.

Co należy wziąć pod uwagę przy planowaniu kosztów – wydatki przed budową

Przy planowaniu budowy domu musimy pamiętać o tym, że zanim firma budowlana ruszy do pracy, nas jako przyszłych właścicieli czeka bardzo dużo formalnych kwestii do uregulowania. Posiadając działkę pod budowę domu, niezbędne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Natomiast w celu otrzymania takowego pozwolenia na budowę, musimy na samym początku zlecić stworzenie mapy projektowej pod budowę domu, zlecić projekt budowlany i architektoniczny oraz zadbać o odpowiednie doprowadzenie wszelkich mediów do nieruchomości takich jak prąd, gaz, woda oraz kanalizacja. Koszty związane z zabiegami przed budową oscylują w okolicach 5 do 7 tysięcy złotych, lecz w grę wchodzi wiele niezapowiedzianych wydatków, dlatego tę kwotę należy na wszelki wypadek powiększyć o 20% do 50%.

Co należy wziąć pod uwagę przy planowaniu kosztów – wydatki związane z budową

Gdy wszelkie formalności zostały zorganizowane, czeka nas już tylko budowa. Najistotniejszymi etapami budowy domu jest budowa fundamentów, postawienie ścian oraz postawienie dachu i okien. Koszt tej budowy będzie zależał w głównej mierze od materiału, którego zdecydujemy się wykorzystać do budowy. Koszt doprowadzenia domu do deweloperskiego to koszt około 270 tysięcy złotych dla domu o powierzchni 100 metrów kwadratowych. Warto mieć świadomość, iż są ceny w tym momencie wzrastają z roku na rok, dlatego przyjmuje się, iż w następnych latach ta kwota będzie wzrastać o kilka procent.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read