środa, 19 czerwca, 2024
Strona głównaMOTORYZACJAAudi A4 B7 - silniki, dane, częste usterki - informacje

Audi A4 B7 – silniki, dane, częste usterki – informacje

Audi A4 B7 nazywany jest ulubionym samochodem Polaków. Jego popularność z pewnością wynika z faktu, że występuje w wielu wersjach silnikowych i z kilkoma nadwoziami, w wersji manualnej jak i automatycznej oraz w wersji 4×4. Tak więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Audi A4 B7 – podstawowe dane i informacje

Premiera trzeciego modelu w rodzinie A4 przypadła na 2004 rok i produkowana była do 2008 roku. Nie był to nowy model, a mocno zmodernizowana wersja drugiej generacji. Od swojego poprzednika różnił się zupełnie inną stylizacją przodu i kabiny, oraz nową gamą silników. Pojawiły się również modyfikacje w instalacji elektrycznej oraz całej elektryce.

Audi A4 B7 od początku występował w dwóch wersjach nadwozia : sedan i kombi. Na początku 2006 roku pojawiła się również wersja cabrio.

Audi A4 B7 – paleta silników

Silniki benzynowe

Podstawowym silnikiem występującym w tym modelu jest silnik 1.6 8V, który oferowany był przez cały okres produkcji. Zapewnia on ekonomiczną i komfortową jazdę, choć bardzo często można spotkać się z opiniami, że jest zdecydowanie za słaby do tego modelu. Dostępne są również wersje z silnikiem 1.8 20V oraz 2.0, które nie pozwalają co prawda rozwinąć ogromnych prędkości, ale gwarantują dobre osiągu przy małym spalaniu. Ich ogromnym atutem jest bezawaryjność.

Na rynku można również znaleźć egzemplarze z dwulitrowymi silnikami TSI oraz TFSI. Popularnością cieszą się również wersje z silnikiem 2.4 i 3.0. Najdroższe w użytkowaniu i eksploatacji są silniki V8, dostępne jedynie w odmianach S4 oraz RS4.

Silniki Diesla

Najpopularniejszym silnikiem Diesla występującym pod maską Audi A4 B7 jest wersja 1.9 TDI, który uznawany jest za bezpieczny i niezawodny silnik. Silniki 2.0 TDI PD oraz 2.5 TDI, które również montowane były w tej wersji uznawane są dużo bardziej awaryjne.

Na rynku dostępne są również wersje z silnikami 2.7 oraz 3.0 z wtryskami common rail, które są trwałe i wytrzymałe, ale ich serwisowanie niesie za sobą spore koszty.

Audi A4 B7 – najczęstsze usterki i awarie

Samochody marki Audi uznawane są za mało awaryjne i raczej bezproblemowe pojazdy. Wiadomo jednak, że duże przebiegi i częsta eksploatacja zwiększa ryzyko wystąpienia usterek i awarii.

Najpoważniejszymi usterkami obserwowanymi w tym modelu są awarie oprogramowania sterującego pracą skrzyni biegów Multitronic oraz problemy z przekładnią kierowniczą. Obserwuje się również dosyć szybkie uszkodzenia elementów przedniego zawieszenia, takich jak łączników stabilizatorów i aluminiowych wahaczy.

Zdarzają się również awarie związane z układem elektronicznym Audi A4 B7, takie jak problemy z centralnym zamkiem, usterki mechanizmu elektrycznego sterowania szybami lub migające ciekłokrystaliczne wyświetlacze.  W samochodach z silnikami Diesla najczęstszymi usterkami są uszkodzenia elementów osprzętu silnika, takich jak pompowtryskiwacze, koła dwumasowe, przepływomierze.

Model Audi A4 B7 to komfortowe auto, które ze względu na swoją stosunkowo małą awaryjność i raczej bezproblemowe użytkowanie wciąż pozostaje jednym z najchętniej kupowanych samochodów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read