poniedziałek, 22 kwietnia, 2024
Strona głównaBUDOWNICTWOKoszt budowy domu w roku 2022 - sprawdzamy koszty

Koszt budowy domu w roku 2022 – sprawdzamy koszty

Koszty budowy domu rosną z roku na rok, jednak w ostatnim czasie tempo tego wzrostu znacznie przyspieszyło. Ile zatem kosztuje obecnie budowa domu? Od czego zależą koszty? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Koszt budowy domu w 2022 roku – gigantyczne wzrosty

W ostatnich latach koszt budowy domu rósł z roku na rok o około 7-9%. Sytuacji na rynku była jednak na tyle stabilna, że z dużą dokładnością można było przewidzieć to, ile będzie kosztowała realizacja danego projektu. W 2022 roku sytuacja niestety się zmieniła, a już w styczniu odnotowano wzrost kosztów budowy na przestrzeni dwunastu miesięcy o około 14%. Obecnie jest on jeszcze większy, co wynika z wielu czynników. Z pewnością przyczyniają się do niego drożejące materiały budowlane, ponieważ ceny w niektórych kategoriach wzrosły o kilkadziesiąt, a nawet kilkaset procent. Ma to związek z szalejącą inflacją oraz niedostępnością niektórych materiałów, co wynika zarówno z wojny na Ukrainie, jak i załamania rynku dostaw wywołanego przez pandemię.

Ile kosztuje budowa domu w 2022 roku?

Budowa domu w 2022 roku to prawdziwe wyzwanie, co w dużej mierze wynika z rosnących kosztów tego typu inwestycji. Oczywiście ostateczny koszt uzależniony jest od wielu czynników, wśród których należy wymienić chociażby wielkość domu, rodzaj projektu, czy jakość zastosowanych materiałów. Śmiało można jednak przyjąć, że koszt budowy domu w stanie deweloperskim w 2022 roku mieści się w granicach od 2200 do 3000 złotych/m². Oczywiście jest to średnia cena, ponieważ równie dobrze można wybudować dom, którego koszt wyniesie 5 tys. zł/m². Warto również podkreślić, że podana cena nie uwzględnia zakupu działki, czy formalności związanych z rozpoczęciem budowy (m.in. geodety, projektu, itp.).

Jak zaoszczędzić na kosztach budowy w 2022 roku?

Koszty budowy domu w 2022 roku rosną w zatrważającym tempie, co sprawia, że wiele osób zastanawia się nad tym, jak na nich zaoszczędzić. Otóż, rozwiązaniem może być budowa domu systemem gospodarczym (wykonywanie części prac samodzielnie) lub zleconym. W tym drugim przypadku chodzi o zlecanie każdego etapu budowy osobnej ekipie oraz porównywanie kosztów robocizny oferowanych przez konkretnych fachowców. Porównywać warto z pewnością również koszty materiałów budowlanych. Nie oznacza to jednak, by kierować się wyłącznie ceną, ponieważ w przypadku budowy domu powinno chodzić przede wszystkim o jakość. Należy jednak mieć świadomość, że te ceny tych samych materiałów w poszczególnych hurtowaniach, czy składach budowlanych mogą znacznie się różnić. Oszczędności można szukać również dzięki odpowiedniemu planowaniu budowy, a w zasadzie jej konkretnych etapów. W efekcie możliwe jest zamówienie materiałów budowlanych z wyprzedzeniem, a co za tym idzie po tzw. „starej cenie”. W wielu przypadkach wymaga to jednak dokonania przedpłaty.

Podsumowując należy stwierdzić, że koszt budowy domu w 2022 roku zdecydowanie wzrósł, co stanowi problem zarówno dla inwestorów indywidualnych, jak i deweloperów. Szczegółowe wyliczenia dla konkretnych rozwiązań znajdują się w artykule dostępnym pod linkiem: https://kb.pl/porady/koszt-budowy-domu-dokladne-wyliczenia/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read