środa, 19 czerwca, 2024
Strona głównaBUDOWNICTWONajlepiej opłacane zawody w budownictwie - ranking

Najlepiej opłacane zawody w budownictwie – ranking

Polski sektor budowlany rozwija się w bardzo szybkim tempie. Nowe firmy realizujące zlecenia pojawiają się jak grzyby na deszczu. Każdemu zależy na profesjonalnych pracownikach, którzy wykonują swoją pracę z odpowiednim zaangażowaniem i starannością. Osoby z doświadczeniem zarabiają w Polsce wysokie pensje. Po największe zarobki sięgają kierownicy budowy oraz projektów (architekci), gdyż to na ich barkach spoczywa cała odpowiedzialność za pomyślne i bezpieczne przeprowadzenie projektu. Ile można zarobić w budownictwie? Które zawody są najbardziej pożądane na rynku pracy?

Które zawody są najlepiej opłacalne?

W Polsce w branży budowniczej najlepiej zarabiają osoby zajmujące się sprawowaniem dozoru autorskiego, ocenianiem i sprawdzaniem projektów architektoniczno-budowlanych oraz projektowaniem innowacyjnych rozwiązań. Na najwyższe płace mogą liczyć osoby zajmujące stanowisko kierownicze nad wytwarzaniem podzespołów konstrukcyjnych, gdyż stanowią one podstawę każdej budowli i zabezpieczają jej funkcjonowanie. Ranking wypełniają osoby posiadające wyższe wykształcenie kierunkowe, które umożliwia zdobycie specyficznej wiedzy z danej dziedziny i realizację projektu w oparciu o wcześniej przygotowane projekty.

Ranking najlepiej opłacalnych zawodów

1). kierownik budowy z biegłym językiem obcym (angielski lub niemiecki) – 13 tys. zł*

2). kierownik realizacji projektu (project manager) – 12 tys. zł

3). kierownik robót mostowych – 11 tys. zł

4). kierownik budownictwa kubaturowego – 10 tys.zł

5). kierownik budowy dróg i autostrad – 9,5 tys. zł.

6). kierownik robót drogowych – 9 tys. zł

7). kierownik robót elektrycznych – 8,5 tys. zł

8). kierownik robót instalacji sanitarnych – 8,7 tys. zł

9). główny architekt zarządzający projektem – 8 tys. zł

10). architekt konstrukcji budowlanych – 7,5 tys. zł

Wśród cenionych i dobrze opłacalnych zawodów znajdują się także:

* konstruktor budowlany (6,3 tys. zł)

*projektant budowlany (5,5 tys. zł),

*inżynier budowy mostów (5,4 tys. zł),

*inżynier budownictwa drogowego (5,3 tys. zł),

*inżynier budowy dróg (5,3 tys. zł)

* wszystkie podane kwoty są średnimi wynagrodzeniami na danym stanowisku

Podsumowanie

 Budownictwo to wciąż prężnie rozwijająca się branża. Z każdym rokiem zarobki wzrastają, a wedle prognoz specjalistów badających rynek pracy – ta tendencja ma się utrzymać przez najbliższe lata. Ceniony i doświadczony pracownik zawsze znajdzie zatrudnienie. Na zapotrzebowanie na polskim rynku ma także wpływ ciągły rozwój miast i wsi. Kolejne projekty oddawane są do realizacji i żeby nadążyć z ich sfinalizowaniem, poszukiwane są wciąż nowe osoby, które będą odpowiedzialne za ich realizację. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, średnie zarobki w branży budownictwa oscylują wokół 5 tysięcy złotych, jednakże wykazując zdecydowaną tendencję wzrostową. Pensje uzależnione są przede wszystkim od rodzaju budowy i specyfiki przeprowadzanej inwestycji. Większe projekty, statystycznie pozwalają na lepsze zarobki i wyższy prestiż pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read