piątek, 29 września, 2023
Strona głównaPORADNIKZastosowanie silników elektrycznych

Zastosowanie silników elektrycznych

Nowoczesny świat, w którym przychodzi nam żyć, opiera się na najnowszych rozwiązaniach technologicznych, które są nieodzowną częścią naszej codzienności, bez względu na statut społeczny czy pochodzenie. Nawet najbardziej ubogie europejskie gospodarstwa posiadają bowiem co najmniej kilka urządzeń, wyposażonych w nowoczesne technologie.

Najlepszym przykładem powszechności występowania technologii jest obecność silników elektrycznych, które to właśnie znajdują się we wspomnianych urządzeniach. Często nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, jak bardzo postęp technologiczny nas otacza, ponieważ obecne wokół urządzenia i rozwiązania są dla nas niemal oczywistym elementem krajobrazu. Wentylatory, pompy, sprężarki, urządzenia AGD czy RTV, to właśnie te części wyposażenia naszych domówi mieszkań, w których znajdują się nowoczesne silniki elektryczne.

Gdzie możemy spotkać silniki elektryczne?

Oprócz podstawowych urządzeń gospodarstwa domowego silniki elektryczne mają znacznie szersze zastosowanie w przemyśle, transporcie, czy też produkcji. Prostym przykładem zastosowania potężnego silnika elektrycznego są niemal wszechobecne ruchome schody. Coraz bardziej popularne są również samochody napędzane silnikiem elektrycznym. Samochody elektryczne są ekologiczne, nie emitują szkodliwego dwutlenku węgla, dlatego jest to rozwiązanie przyjazne środowisku. Kolejnym pojazdem napędzanym silnikiem elektrycznym jest pociąg. Pociągi elektryczne wyposażone są w niezwykle mocne silniki elektryczne, w których miedziana uzwojenia generatorów, wytwarzają tak dużą energię elektryczną, że jest ona w stanie napędzać potężną i ciężką maszynę do ogromnych prędkości.

Jak zbudowane są silniki elektryczne prądu stałego?

Wszechobecność silników elektrycznych może być przytłaczająca, ale równocześnie fascynująca. Warto więc zapoznać się też z budową silników elektrycznych, aby zrozumieć jak to możliwe, że tak wiele urządzeń napędzanych jest przez energię elektryczną. Wyróżniamy następujące części do silników elektrycznych:

  • Uzwojenie wirnika – wykonane z miedzianego drutu będącego świetnym przewodnikiem, nawinięte jest na twornik, dzięki czemu w momencie przepływu prądu staje się ono elektromagnesem
  • Twornik – jest to rdzeń uzwojenia, który wzmacnia siłę elektromagnesu.
  • Magnesy trwałe – ich zadaniem jest wytwarzanie stałego pola magnetycznego, które wprawia w ruch cewkę, w momencie przepływu prądu
  • Komutator – jego rola to przełączanie styków co pół obrotu
  • Szczotki – łączą się z komutatorem i przewodzą prąd do silnika
  • Stalowe jarzmo – wykonane jest ono z materiału ferromagnetycznego, jego zadaniem jest łączenie dwóch magnesów stałych, tworząc magnes podkowiasty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read