Podobno uszkodzone przesyłki zdarzają się bardzo rzadko, jeśli jednak przyjąć, że dotyczy to promila dostaw to zdecydowanie mówmy tu o wielkich liczbach. Stale rosnące ilości transportów drogowych sugerują, że właśnie ten rodzaj dostarczania produktów przeżywa obecnie wielki rozwój. Powstające masowo centra logistyczne wymuszają stosowanie opakowań zabezpieczających towary i ułatwiające ich dystrybucję. Każdy producent radzi sobie inaczej z własnym towarem, skupiając się na jego specyfice. Inaczej podejdziemy do produktów sypkich, inaczej do kruchych a inne wymagania postawi przed nami towar wytrzymały, przenoszący obciążenia, jednak, ze względu na swoją wagę lub wartość, stawiający dodatkowe wyzwanie. Nie bez znaczenia jest ilość pustego miejsca w opakowaniu które dobieramy.
Przed czym klient powinien się zabezpieczyć?
Najczęściej przesyłkom zagrażają różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Przewożona paleta, czy pojedyncze opakowanie wysyłkowe będą narażone na wstrząsy i uderzenia w wyniku których dojść może do zgnieceń. Na skutek niewłaściwego ułożenia w transporcie i przy niewłaściwym zapewnieniu stabilności w ekstremalnych przypadkach dojść może do upadku przesyłki z wysokości lub przygniecenia innym towarem, który takiemu upadkowi uległ. Rynek opakowań od lat stara się nadążać za potrzebami klientów oferując wielość form i specjalistycznych materiałów. Możemy wybierać pomiędzy dostępnymi rozwiązaniami z drewna, tworzyw sztucznych i kartonu, wzmacniając je dodatkowo taśmami, foliami czy expanderami. Ostatecznie nasze wyszukane rozwiązanie może być hybrydą, która, ze względu na warunki utylizacji, stanowić może nie lada problem dla ostatecznego odbiorcy.
Aspekt ekologiczny nabiera rozpędu
Ponieważ opłaty opakowaniowe i produktowe są tematem dość świeżym nie każdy zdaje sobie sprawę, że również wprowadzenie opakowania transportowego na rynek niesie za sobą odpowiedzialność za późniejszą jego utylizację. Odpowiedzialność ta jest wyceniana ściśle jako koszt zależny od rodzaju materiału i jego poziomu recyclingu. Dla drewna poziom ten to jedynie 16%, dla tworzyw 23,5%. Tektura i papier mają tu sporą przewagę – poziom recyclingu to 61%. System opłat opakowaniowych ma stanowić zachętę do stosowania produktów korzystnych dla środowiska. Stawki ustalane są przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska dla poszczególnych rodzajów opakowań a tabela produktowa zawiera opłatę za każdy kilogram wprowadzony na rynek.
Organic Polska – producent ekologicznych opakowań tekturowych
Powszechnie stosowanym i jednocześnie najprostszym elementem stabilizującym są przekładki tekturowe. Wykonywane z tektury falistej o różnej grubości, standardowo w wymiarach odpowiadających wymiarom palet, są lekkie, wytrzymałe i, co ważne, ekologiczne. Mogą być używane jako separator warstw opakowań, wypełnienie skrzyń transportowych lub jako izolacja pomiędzy paletą a towarem. Bardziej rozbudowaną kategorię stanowią przekładki z klejonki tekturowej, zaawansowane w formie, posiadające dodatkowe bigi, perforacje oraz doklejki ułatwiające pozycjonowanie na czas transportu. Dopasowane do indywidualnych projektów z powodzeniem zastępują drewno lub plastik redukując czasochłonność procesu pakowania. Wprowadzając na rynek palety tekturowe producent Organic Polska zadbał o to by udostępnić klientom pełną gamę produktów w ramach jednej grupy materiałowej.
Przechodzimy na tekturę. Co jeszcze możemy z niej otrzymać?
Kratownice kartonowe niwelują możliwość obijania się towarów o siebie, dając przy tym możliwość rezygnacji z opakowań jednostkowych. Bardziej zaawansowanymi rozwiązaniami są dedykowane profile tekturowe. Najczęściej używane do transportu towarów cięższych, gabarytowych i o znacznej wartości. Pozwalają wyeliminować kształtki styropianowe z korzyścią dla środowiska. Powszechnie stosuje je przemysł meblowy, samochodowy, elektroniczny i chemiczny. To popularny system dostaw części do podwykonawców i przy wysyłkach podzespołów do firm montujących bardziej złożone produkty. W takich przypadkach nie mówimy tu o jednorazowym ale o wielokrotnym wykorzystaniu kształtek. Od strony funkcji nie są to już jedynie wypełniacze do pudełek lecz raczej kompletne opakowania transportowe. Ofertę firmy uzupełniają skrzynie, oktabiny oraz kontenery IBC. Skrzynia takiego kontenera, wyprodukowana z wielowarstwowej klejonki, jest dowodem na to, że Organic Polska to eksperci w nieoczywistym wykorzystaniu tektury. W branży stolarki drzwiowej, meblowej i reklamowej doskonale sprawdzają się funkcjonalne kształty tekturowe o wysokiej wytrzymałości.