środa, 19 czerwca, 2024
Strona głównaTRANSPORTSystemy transportu wewnętrznego – czym są i jaki mają wpływ na działalność...

Systemy transportu wewnętrznego – czym są i jaki mają wpływ na działalność przedsiębiorstwa?

Transport wewnętrzny to wciąż niedoceniany obszar funkcjonowania firm produkcyjnych i logistycznych, w którym tkwią ogromne rezerwy. Obecnie mamy do dyspozycji wiele rozwiązań pozwalających zautomatyzować proces przenoszenia towarów i surowców w obrębie jednego zakładu. Systemy transportu wewnętrznego mają realny wpływ na zwiększenie wydajności przedsiębiorstwa. W naszym artykule wyjaśniamy, czym są takie systemy, jakie elementy się na nie składają oraz jakie korzyści wynikają z ich stosowania.

System transportu wewnętrznego – co to właściwie jest?

Systemy transportowe pełnią kluczową funkcję w dobrze zarządzanym środowisku pracy. Ich zadaniem jest przenoszenie różnego rodzaju ładunków w obrębie jednego przedsiębiorstwa czy należącego do firmy obiektu.

Przykładowo: system transportowy umożliwia przenoszenie paczek z punktu przyjęć do punktu nadań w centrum logistycznym, wyręczając w tym pracowników i w ten sposób znacząco zwiększając tempo pracy. Cały proces przebiega w pełni automatycznie, pod nadzorem wyznaczonego pracownika i zgodnie z wprowadzonymi parametrami.

Systemy transportu wewnętrznego są niezastąpione nie tylko w przestrzeni magazynowej, ale także w zakładach produkcyjnych. Umożliwiają o wiele szybsze, nieprzerwane przenoszenie np. surowców na stanowiska produkcyjne i dalej – już gotowych produktów – do magazynu czy miejsca pakowania.

Można zatem napisać, że systemy transportu wewnętrznego są bardzo ważną, wręcz fundamentalną częścią całej infrastruktury logistycznej przedsiębiorstwa.

Nieodłączne elementy systemu transportu wewnętrznego

Każdy system transportowy musi zostać zaprojektowany stricte pod kątem potrzeb i specyfiki danego zakładu. Wybór konkretnych rozwiązań jest uzależniony od tego, jakie prace wykonuje się na terenie obiektu, na jakie odległości mają być transportowane towary, czy konieczne jest przenoszenie ich między poszczególnymi kondygnacjami etc.

Do najpopularniejszych elementów systemu transportu wewnętrznego zaliczymy m.in. przenośniki (w tym rolkowe, śrubowe, taśmowe, wibracyjne, łańcuchowe, kubełkowe czy członowo-płytowe), windy przemysłowe, przesuwnice, stoły obrotowe, obrotnice, stoły podnoszone, sztaplarki, naczepy samozaładowcze i inne.

Co daje inwestycja w taki system?

Najważniejszą korzyścią jest natychmiastowe zwiększenie produktywności i wydajności pracy. Automatyzacja, choćby częściowa, transportu wewnętrznego pozwala przyspieszyć migrację towarów w obrębie zakładu, co jest szczególnie ważne z punktu widzenia zarządzania magazynem oraz działem produkcyjnym. W tym obszarze wiele firm nadal ma niewykorzystane rezerwy, których uwolnienie pozwala produkować szybciej, więcej i tym samym zwiększyć przychody przedsiębiorstwa.

Ważną zaletą wynikającą z wdrożenia systemu transportu wewnętrznego jest odciążenie pracowników fizycznych. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko wypadków przy pracy, jednocześnie nie musząc dalej zwiększać zatrudnienia i ponosić związanych z tym kosztów działalności.

Jak się za to zabrać?

Chcąc wdrożyć system transportu wewnętrznego w swoim przedsiębiorstwie warto zacząć od wybrania wykonawcy linii technologicznej i dostawcy poszczególnych urządzeń. Najlepiej, aby jedna firma odpowiadała za wszystkie etapy realizacji inwestycji, w tym zaprojektowanie systemu pod kątem realnych potrzeb klienta, dobranie elementów, produkcję, dostawę, montaż, uruchomienie, przeszkolenie oraz późniejsze świadczenie serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego.

Jednym z najbardziej renomowanych dostawców systemów transportu wewnętrznego jest firma PROMUS Katowice. Oferuje ona kompleksowe rozwiązania do budowy linii transportowych na potrzeby zakładów produkcyjnych, magazynów logistycznych, hal, sklepów wielkopowierzchniowych czy fabryk.

Z pełną ofertą systemów transportu PROMUS Katowice można się zapoznać na stronie internetowej firmy pod adresem https://www.promus.katowice.pl/systemy-transportu-wewnetrznego-dla-przemyslu/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read