czwartek, 10 października, 2024
Strona głównaTECHNOLOGIAProfile z tworzyw sztucznych – jak powstają oraz jakie są ich rodzaje?

Profile z tworzyw sztucznych – jak powstają oraz jakie są ich rodzaje?

Profile wykonane z tworzywa sztucznego posiadają obecnie szereg zastosowań i są wykorzystywane w wielu branżach. Używa się ich głównie ze względu na lekkość, a przy tym dość dużą wytrzymałość. Sporą zaletą jest również możliwość wytłoczenia profilu o dowolnym kształcie. Nie ma co się oszukiwać, ale to właśnie plastik jest jednym z niewielu materiałów, które można przekształcać bez granic, a przy tym zbytnio się nie namęczyć.

Produkcja takich profili nie należy do najtrudniejszych, a wystarczy jedynie dobry sprzęt i odpowiedni zapas materiału. Jak więc to wszystko przebiega i dlaczego artykuły te zyskały tak wielką popularność?

Proces produkcji profili

Tworzenie profili z tworzyw sztucznych odbywa się na zasadzie wytłaczania. W niektórych miejscach możemy spotkać się natomiast z pojęciem ekstruzji. Trzeba szczerze powiedzieć, że obydwie te czynności różnią się tylko nazwą, ponieważ oznaczają to samo.

Proces ten przebiega w bardzo prosty do zrozumienia sposób. Pierwszym etapem jest podgrzanie wybranego materiału do odpowiedniej temperatury po to, aby mógł on się najprościej mówiąc “roztopić”. W formie półpłynnej bardzo łatwo jest nadać czemuś odpowiedniego kształtu. Wyobraźmy sobie zatem ciasto na babeczki, które również w postaci półpłynnej wlewamy do foremek, aby nadać im znajomą dla nich strukturę. Tak samo jest w tym przypadku, jednak tłoczenie odbywa się na biegnącej taśmie, gdzie materiał jest jedynie przepuszczany przez formę, aby uzyskać dowolną długość.

Jak tworzyć formy do profili?

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, formy do tłoczenia profili są z reguły otwarte, aby jedynie przepuszczać przez nie materiał. Dzięki temu możemy dowolnie określać długość takiego elementu, co zdecydowanie się przydaje. Nie jest natomiast powiedziane, że nie istnieją zamknięte formy. Z tymi również można się spotkać w kontekście bardziej specjalistycznych zadań o mniejszym nakładzie.

Głowicę formującą tworzy się z reguły z materiałów stalowych. Chodzi głównie o to, aby półpłynne tworzywo nie przyklejało się zbytnio do ścianek formy. Na początku jednak najważniejsze jest stworzenie projektu. Wykonuje się go w programach komputerowych względem wytycznych klienta, a następnie precyzyjna maszyna wycina zadany kształt na podstawie szablonu w systemie. Nie na samym wytłaczaniu kończy się jednak produkcja profili. Ostatnim etapem podstawowym jest przejście profilu przez kalibratory, które osuszają materiał i umożliwiają przez to jego zastygnięcie. Pozostałościami jest jedynie docinanie i malowanie.

Gdzie stosujemy profile PVC?

zastosowanie profili PCV

Ogólnie mówiąc, profile z tworzyw sztucznych używane są w wielu branżach. Stosuje się je jako listwy wykończeniowe głównie przypodłogowe. Zdecydowanie najczęściej są one jednak wykorzystywane w produkcji okien. Niemalże całe obramowanie okna składa się ze złączonych ze sobą profili PVC. Umożliwiają one niską przepuszczalność cieplną.

Z profilami możemy spotkać się również w budownictwie, energetyce, transporcie czy medycynie. W każdej z tych branż elementy te pełnią inne, ale równie ważne sobie funkcje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read