Transport technologiczny, czyli na przykład przenoszenie towarów z magazynu na linię produkcyjną, rozładunek naczepy, dystrybucja surowców w obrębie zakładu czy transportowanie gotowych wyrobów do działu pakowania, to jeden z najważniejszych procesów zachodzących w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Obecnie normą jest dążenie do jego pełnej automatyzacji. Inwestują w to nie tylko największe zakłady, ale też mniejsze przedsiębiorstwa, które dostrzegają w tym szansę na wzrost wydajności oraz ograniczenie kosztów stałych.
W naszym artykule omawiamy pięć najważniejszych korzyści wynikających ze zautomatyzowania procesu transportu technologicznego w zakładzie.
Przyspieszenie transportu wewnętrznego
Ręczne realizowanie zadań związanych z transportem wewnętrznym towarów jest skrajnie nieefektywne i nie przystaje do nowoczesnego przemysłu. Stanowi wręcz wąskie gardło w przedsiębiorstwie, hamując pozostałe procesy, włącznie z produkcją.
Dzięki automatyzacji transport wewnętrzny może przebiegać o wiele szybciej, bez żadnych przerw, co w połączeniu z automatyczną linią produkcyjną może przyczynić się do znaczącego wzrostu wydajności przedsiębiorstwa.
Poprawa bezpieczeństwa na terenie zakładu
Podstawowym celem automatyzacji przemysłu, w tym transportu technologicznego, jest zwiększenie produktywności przy jednoczesnym zmniejszeniu obciążenia pracowników. Ręczne transportowanie różnego rodzaju ładunków jest nie tylko nieefektywne, ale też rodzi poważne ryzyko wypadków przy pracy i kontuzji przeciążeniowych.
Dzięki automatyzacji transportu wewnętrznego znacząco maleje ryzyko takich sytuacji. Ma to również przełożenie na komfort pracowników, a tym samym na ich satysfakcję z pracy w danym miejscu, co nie jest bez znaczenia w dobie tak dużych problemów z uzupełnieniem wakatów.
Lepsze zarządzanie kadrami
Dzięki automatyzacji procesu transportu technologicznego można dużo lepiej zorganizować pracę magazynu, jak i innych działów. Jeśli obecnie za transportowanie towarów między magazynem a linią produkcyjną odpowiada kilkoro pracowników, a przedsiębiorca obserwuje duże braki kadrowe w dziale produkcyjnym, to automatyzacja stworzy okazję do przeniesienia części pracowników na inne stanowiska – tam, gdzie są bardziej potrzebni.
Obniżenie kosztów stałych
Namacalną, w pełni policzalną korzyścią z inwestycji w automatyzację transportu technologicznego jest możliwość realnego obniżenia kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa. Zrobotyzowany system może pracować bez przerwy, również w godzinach nocnych i w weekendy, bez wypłacania nadgodzin, bez zwiększania zatrudnienia. Dla wielu przedsiębiorców jest to bardzo dobry argument przemawiający za taką inwestycją, zwłaszcza w dobie szybko rosnących kosztów pracy.
Więcej o tym, jak zautomatyzowany transport technologiczny może się przyczynić do redukcji kosztów funkcjonowania np. magazynu, przeczytasz w artykule na stronie https://promuskatowice.pl/artykuly/transport-technologiczny-jak-rozwiazac-problem-nadmiernych-kosztow-pracy-magazynu/.
Jak zautomatyzować transport technologiczny?
Jeśli obecnie w Twoim zakładzie transport technologiczny odbywa się głównie ręcznie lub z wykorzystaniem wózków widłowych i chcesz to zmienić, to w pierwszej kolejności warto poszukać rzetelnego partnera, który będzie odpowiedzialny za zrealizowanie inwestycji.
Nie może to być przypadkowe przedsiębiorstwo, które np. tylko dystrybuuje rozwiązania firm trzecich. Najlepiej będzie postawić na doświadczonego producenta i wykonawcę linii transportowych na potrzeby przemysłu.
Sprawdzonym, polecanym przez wielu przedsiębiorców partnerem jest spółka PROMUS Katowice, która od ponad 30 lat dostarcza zaawansowane rozwiązania z zakresu automatyzacji i robotyzacji procesów przemysłowych. Spółka specjalizuje się w obsłudze przedsiębiorstw z takich branż, jak automotive, meblowa i przemysłowa.
Z pełną ofertą PROMUS Katowice możesz się zapoznać na stronie internetowej https://promuskatowice.pl/.