piątek, 29 września, 2023
Strona głównaGOSPODARKALotniska w Polsce

Lotniska w Polsce

Na lotniska w Polsce o znaczeniu międzynarodowym składa się port lotniczy Chopina w Warszawie oraz czternaście portów regionalnych działających w większości województw. Statystyki pokazują, że nasi rodacy coraz częściej korzystają z tego środka transportu: każde spośród lotnisk w Polsce notuje wzrost liczby pasażerów. Tendencję tą są zauważają również właściciele dużych sieci lotniczych i uruchamiają z wielu polskich miast nowe połączenia rejsowe oraz czarterowe.

Największe lotnisko w Polsce

Zdecydowanie największym lotniskiem w Polsce jest lotnisko Chopina na warszawskim Okęciu, które w 2018 roku obsłużyło rekordową liczbę 17,7 milionów pasażerów. Oferuje zdecydowanie najwięcej kierunków lotów, nawet do najbardziej oddalonych od Polski krajów. Ma znaczenie ogólnokrajowe, ponieważ obsługuje klientów z bardzo wielu regionów naszego kraju, nie tylko z samej aglomeracji warszawskiej. Jako przykład należy podać ponad 650-tysięczną Łódź, której własne lotnisko świeci pustkami (w 2018 r. obsłużyło raptem 200 tysięcy pasażerów), więc jej mieszkańcy wobec bardzo dobrego skomunikowania ze stolicą, najczęściej wybierają właśnie Okęcie. Warszawskie lotnisko ma jednak jeden problem: powoli zaczyna być zbyt ciasne. Położone jest też w administracyjnych granicach Warszawy, ciasno zabudowanych, co uniemożliwia dalszą rozbudowę. Aby odciążyć Okęcie, mimo wielu problemów otworzono drugie stołeczne lotnisko położone na północ od miasta – Warszawa Modlin. W 2018 roku obsłużyło ono trzy miliony pasażerów. W ostatnim czasie rząd włożył też bardzo wiele środków w budowę i otwarcia portu lotniczego w Radomiu – inwestycja ta jednak okazała się kompletnym fiaskiem (0 obsłużonych pasażerów w 2018 roku).

Inne duże lotniska w Polsce

Drugie spośród największych polskich lotnisk to krakowskie Balice, które w 2018 roku obsłużyły 6,7 miliona pasażerów. Nie ma w tym nic dziwnego: oprócz tego, że Kraków jest miastem bardzo dużym, jest też wielkim centrum turystyki odwiedzanym przez gości z całego świata. Port ten ma duży potencjał, aby dalej się rozwijać i otwierać na kolejne kierunki lotów. Trzecie lotnisko w zestawieniu to gdańskie Rębiechowo, które obsługuje zapotrzebowanie w tej branży w całym Trójmieście. W 2018 roku zanotowało 4,9 miliona obsłużonych pasażerów, na co podobnie jak w przypadku Krakowa wpływa z pewnością fakt walorów turystycznych, jakie może zaproponować stolica Pomorza. Jest to szczególnie popularny kierunek wypadów turystów z Niemiec i Skandynawii. Czwartym największym lotniskiem w Polsce jest natomiast port lotniczy w Pyrzowicach obsługujący potężną konurbację górnośląską, notujący w 2018 roku 4,8 miliona obsłużonych pasażerów. W ostatnich latach do obiektu tego doprowadzono autostradę A1, która zapewnia doskonałą komunikację lotniska z poszczególnymi miastami na Górnym Śląsku. 3,2 miliona obsłużonych pasażerów to natomiast wynik portu lotniczego w Starachowicach we Wrocławiu, a 2,4 miliona poznańskiej Ławicy. Ta ostatnia ma problem podobny do Okęcia: położona jest zbyt blisko centrum miasta (zaledwie 5 km!), co silnie uniemożliwia rozwój. Swoje lotniska posiadają również Rzeszów, Szczecin, Lublin, Bydgoszcz, Łódź, Olsztyn oraz Zielona Góra.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read