czwartek, 10 października, 2024
Strona głównaTECHNOLOGIAAutomaty montażowe – przyszłość czy teraźniejszość produkcji?

Automaty montażowe – przyszłość czy teraźniejszość produkcji?

Nowoczesna produkcja elektroniki wymaga zachowania rygorystycznych standardów jakości przy jednoczesnym zapewnieniu niskich kosztów, krótkich czasów realizacji i wysokiej produktywności. We współczesnych, niezwykle konkurencyjnych realiach rynkowych nie da się tego osiągnąć bez zautomatyzowania przynajmniej części procesów i optymalizacji ich przebiegu. Błyskawiczny rozwój branży elektronicznej w Polsce i na świecie sprawił, że dziś korzystanie z urządzeń wspomagających automatyzację procesów produkcyjnych jest opłacalne nie tylko dla największych producentów, ale także i dla wytwórców małych oraz średnich.

Na czym polega automatyzacja produkcji w elektronice?

Zautomatyzowanie produkcji w branży elektronicznej polega na takim zastąpieniu ludzi w obrębie danej linii produkcyjnej, by zwiększyć wydajność wytwarzania podzespołów elektronicznych oraz uzyskać maksymalną możliwą precyzję i powtarzalność przy jednoczesnej redukcji kosztów produkcji. Co istotne, automatyzacja może dotyczyć całości linii albo jedynie jej określonego odcinka.

Coraz częściej obok automatów do montażu pojawiają się także roboty współpracujące (coboty), które dzięki łatwości w programowaniu i możliwości szybkiego wdrożenia praktycznie do każdej linii produkcyjnej, są coraz częściej wykorzystywane do zastępowania ludzi wszędzie tam, gdzie wymagane jest utrzymanie precyzji i powtarzalności działań przez wiele godzin.

Najważniejsze zalety automatów montażowych

W przemyśle elektronicznym zautomatyzować można w zasadzie każdy proces produkcyjny: od montażu komponentów poprzez załadunek i rozładunek płytek PCB aż po inspekcję i kontrolę jakości. W wielu przypadkach dany proces mogą wykonać już tylko automaty, ponieważ ze względu na miniaturyzację człowiek nie jest w stanie tego uczynić z odpowiednią precyzją. To jednak nie jedyne zalety wykorzystania automatów montażowych w produkcji elektroniki. Wśród pozostałych korzyści znajdują się przede wszystkim:

  • wydajność i precyzja montażu niezależnie od metody (SMT, THT) czy wolumenu produkcji,
  • dokładność pozycjonowania komponentów (w tym także komponentów nietypowych) nieporównywalnie większa w porównaniu do rozwiązań manualnych lub półautomatycznych,
  • zmniejszenie kosztów produkcji przy jednoczesnym zwiększeniu jej płynności,
  • eliminacja wielu potencjalnych błędów powodowanych przez ludzi (szczególnie podczas zadań wymagających długotrwałego skupienia uwagi),
  • zachowanie stałej, wysokiej dokładności podczas wykonywania zadań o bardzo wysokim stopniu powtarzalności i monotonii (np. precyzyjne wykonywanie lutów),
  • możliwość śledzenia zautomatyzowanych procesów produkcyjnych za pomocą oprogramowania traceability, które pozwala dokładnie określić, gdzie i na jakim etapie produkcji znajdują się poszczególne komponenty, półprodukty i produkty gotowe.

W kontekście pytania postawionego w tytule trzeba powiedzieć wprost, że automaty montażowe już teraz stanowią podstawę dla efektywnej produkcji elektroniki, a w najbliższej przyszłości należy się spodziewać dalszego wzrostu zapotrzebowania na tego typu rozwiązania. Udział automatów i robotów w przemyśle elektronicznym będzie się sukcesywnie zwiększał nie tylko w procesach związanych bezpośrednio w wytwarzaniem elektroniki, ale także np. z pakowaniem, przechowywaniem czy transportem oraz obsługą łańcucha logistycznego.

PB Technik – najwyższej klasy rozwiązania dla branży elektronicznej

Na naszym rynku do najbardziej znanych i renomowanych dostawców sprawdzonych, nowoczesnych rozwiązań w zakresie automatyzacji produkcji należy polska firma PB Technik, istniejąca od 1991 roku. Dostępny dla klientów asortyment jest nieustannie aktualizowany w oparciu o najnowsze światowe trendy rynkowe, dzięki czemu PB Technik w aktualnej ofercie posiada wyłącznie najwyższej klasy urządzenia wspomagające automatyzację produkcji, m.in. roboty lutujące, automaty do montażu SMT i THT czy roboty współpracujące. Z pełnym asortymentem można zapoznać się bezpośrednio na stronie firmy.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read