poniedziałek, 22 kwietnia, 2024
Strona głównaPORADNIKNiezbędne wyposażenie magazynów i linii produkcyjnych

Niezbędne wyposażenie magazynów i linii produkcyjnych

Są takie urządzenia, których wykorzystanie w magazynach lub na liniach produkcyjnych jest absolutnie niezastąpione. Tu mowa głównie o suwnicach i różnego rodzaju dźwignicach, dzięki którym praca wymagająca użycia siły fizycznej nie jest już taka ciężka. Warto wiedzieć więc, jakiego rodzaju suwnice powinny się znaleźć na wyposażeniu każdego kompleksowo urządzonego magazynu lub linii produkcyjnej. Zainteresowanych tematem zapraszamy do lektury naszego wpisu!

Suwnice – co warto o nich wiedzieć?

Suwnice są jednym z rodzajów dźwignic, których istotą jest praca w ruchu przerywanym. Urządzenia te wyposażone są w mechanizm podnoszenia i opuszczania, dzięki czemu świetnie sprawdzą się nie tylko w magazynach, ale również na różnego rodzaju liniach produkcyjnych. Na konstrukcję suwnicy składa się ich konstrukcja nośna, czyli tzw. most oraz wciągarka lub wciągnik, które poruszają się po konstrukcji mostu. Ogromny wybór suwnic, w tym m.in. suwnice z wciągarkami, znaleźć można w ofercie głównego ich producenta, firmy Konecranes. Gdzie najczęściej stosuje się suwnice? Przede wszystkim urządzenia te wykorzystywane są w wielu dziedzinach gospodarki: głównie w procesach produkcyjnych, w transporcie, magazynowaniu czy w procesach związanych z przeładunkiem.

Niezwykle użyteczną funkcją suwnic pozostaje to, że mogą one z powodzeniem transportować rozmaite rodzaje materiałów nie tylko w pionie, ale również w poziomie. Ograniczeniem przestrzeni transportowej mogą być takie czynniki jak wysokość podnoszenia i opuszczania, szerokość mostu oraz długość toru jazdy. Warto też zaznaczyć, że obsługą suwnic i urządzeń dźwignicowych zajmować się mogą jedynie osoby posiadające odpowiednie uprawnienia. Te zdobyć można podczas udziału w specjalistycznym kursie na operatora suwnicy.

Rola suwnicy w hali magazynowej

Wykorzystanie nowoczesnych suwnic w halach magazynowych i produkcyjnych pozwala na to, aby łatwo i praktycznie transportować po powierzchni hali różnego rodzaju elementy – zarówno te mało, jak i wielkogabarytowe. Użytkowanie optymalnie dobranych urządzeń suwnicowych jest niezwykle ważne – pozwala bowiem z powodzeniem odciążyć pracowników fizycznych, a ich rolą pozostaje głównie przygotowanie ładunków do transportu oraz nadzorowanie jego wykonania. Warto podkreślić, że o wyborze konkretnego rodzaju suwnicy, w tym np. suwnicy z wciągnikiem łańcuchowym lub suwnicy z wciągnikiem linowym, warto decydować już na etapie planowania danej inwestycji. Decyzje bowiem w dłuższej perspektywie przełożą się z pewnością na jakość realizacji całego projektu hali – w tym także na dobór potrzebnych akcesoriów.

Suwnice najczęściej wykorzystywane w magazynach

Niezbędnym elementem wyposażenia każdego kompleksowo zorganizowanego magazynu będą suwnice pomostowe jednodźwigarowe. Urządzenia te wykorzystywane są do udźwigu towarów o masie od 0,5 do 12,5 ton, a ich maksymalna rozpiętość wynosi nawet 39 m. Dzięki możliwości wykorzystania wielu przyłączeń, tego rodzaju suwnice z powodzeniem można dopasować do warunków przestrzennych nie tylko w magazynach, ale również w różnego rodzaju halach. To pozwala na maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni, zwiększając wydajność magazynowania lub produkcji. Dużo większe możliwości daje zaś wykorzystanie suwnic pomostowych dwudźwigarowych. Dźwignice te z powodzeniem uniosą ładunki do 100 ton, a ich rozpiętość wynieść może nawet 40 m.

Suwnice montowane w halach przemysłowych

Najczęściej wykorzystywanym rodzajem suwnic w halach przemysłowych pozostają suwnice pomostowe, określane zamiennie mianem natorowych. Tego rodzaju urządzenia są najczęściej maszynami rozległych rozmiarów, posiadającymi prywatny tor jezdny. Na ich konstrukcję składa się kratownicowy pomost belkowy, którego zadaniem jest toczenie się po szynach w górnej części obiektu. Suwnice tego rodzaju mogą być sterowane zarówno z kabiny, jak i z poziomu roboczego.

W halach wyposażonych w linie produkcyjne często korzysta się z takich suwnic, które w znaczący sposób poprawiają wydajność wszystkich procesów oraz z powodzeniem odciążają pracowników od wykonywania ciężkich, niebezpiecznych prac.

Uniwersalne zastosowanie suwnic

Warto podkreślić, że nowoczesne suwnice stanowić będą niezastąpione wyposażenie uzupełniające linie produkcyjne oraz procesy technologiczne realizowane także w halach produkcyjnych. Do tego urządzenia dźwignicowe, w tym elektryczne wciągniki linowe, mogą być wykorzystywane także podczas prac montażowych, remontowych oraz prac warsztatowych.

Wybierając konkretny rodzaj suwnicy, warto jednak mieć na uwadze przede wszystkim przeznaczenie urządzeń dźwignicowych oraz dopasować je do zastosowanych rozwiązań i parametrów technicznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read