Stale rosnące ceny pozyskiwania energii z tradycyjnych, naturalnych zasobów powodują coraz częstsze dyskusje na temat jej odnawialnych źródeł. Kolejnym powodem, który zmusza nas do pracy z alternatywnymi źródłami energii to stan naturalnych surowców wydobywanych spod ziemi. Nie jest żadną tajemnicą, że węgiel, torf, gaz ziemny czy ropa to naturalne zasoby, które obecnie są już na wyczerpaniu i nadejdzie kiedyś taka sytuacja, kiedy po prostu ich zabraknie. Aby uniknąć rozpadu gospodarki, na całym świecie od dawna korzysta się z cudownych właściwości odnawialnych źródeł energii. Jakie zatem są jej najlepsze dostępne rodzaje?
Najstarsze odnawialne źródło energii, czyli słońce
Obecnie energii słonecznej używa się głównie do ogrzewania wody w mieszkalnych, wolnostojących budynkach. Proces ten polega na wykorzystaniu, montowanych na dachu kolektorów, które wyłapują promienie słoneczne, zmieniając je w energię, która przekazana do czynników grzewczych ogrzewa wodę. W związku z panującym w Polsce klimatem czas, kiedy kolektory mogą wykazywać się stuprocentową emisją energii to okres od początku kwietnia do końca września. Eksploatacja paneli słonecznych nie niesie za sobą większych, materialnych strat, ponieważ oprócz montażu kolektora oraz potrzebnego do produkcji energii słońca, nie potrzeba tutaj żadnego innego zapalnika. Korzystanie z energii słonecznej nie generuje też żadnych odpadów, co sprawia słońce niezwykłym, ekologicznym oraz w pełni odnawialnym źródłem energii.
Energia z wiatru jako niezwykle wydajne oraz odnawialne źródło energii
Energia pozyskiwana z siły wiatru polega na umieszczaniu na lądzie bądź w wodzie specjalnych konstrukcji wyłapujących masy przemieszczającego się powietrza. Turbiny wiatrowe montowane u szczytu popularnych wiatraków, przekształcają złapaną energię w prąd elektryczny. Mimo że wiatr to odnawialne źródło energii, produkcja prądu takim sposobem nie należy do najtańszych. Budowa oraz konserwacja wiatraków to droga inwestycja. Dodatkowo ciężko o dobre miejsce na prywatnych posiadłościach, ponieważ mieszkańcy często skarżą się na hałas, który w czasie pracy generują te maszyny. W Polsce najwięcej wiatraków spotkamy w okolicy Darłowa, Kołobrzegu oraz na rejonach Podkarpacia.
Spadająca woda jednym z najpopularniejszych odnawialnych źródeł energii
Znane na całym świecie elektrownie wodne od lat działają dzięki cudownym właściwościom energii pochodzącej ze spadającej wody. Geograficzne podłoże ma tutaj kluczowe znaczenie, ponieważ budynki takie buduje się najczęściej w pobliżu rzek, które przy obniżeniu się terenu wpadają do innego, położonego poniżej zbiornika z wodą. Spadająca masa wody uruchamia specjalnie zaprojektowane turbiny połączone z prądnicą, które przekształcają naturalną energię w prąd. W Polsce wykorzystanie wodnej energii widać bardzo dobrze na przykładnie dolnej części Wisły oraz Dunajca. Tak jak w przypadku wyżej wymienionych odnawialnych źródeł energii, woda nie zanieczyszcza powietrza ani nie generuje odpadów. To zdecydowanie jedno z najbardziej przyszłościowych rozwiązań w dziedzinie wykorzystania alternatywnych źródeł energii.