Największe miasta w Polsce – ranking

W Polsce, podobnie jak w innych krajach europejskich, zachodzą obecnie zaawansowane procesy urbanizacyjne. Ludzie, szczególnie młodzi, pozostawiają swoje małe miasta rodzinne i ruszają na podbój wielkich metropolii. Co ciekawe jednak, osiedlanie się w ścisłym centrum zaczyna powoli tracić na popularności: najczęściej wybierane rozwiązanie to domek jednorodzinny lub mieszkanie na obrzeżach dużych miast czy w gminach ościennych. Powstają w ten sposób całe tzw. sypialnie, z których codziennie tysiące ludzi ruszają do pracy do centrum Warszawy, Poznania czy Wrocławia. Powoli więc metropolie zaczynają mieć charakter biznesowo-turystyczny, mniej mieszkalny. Jeżeli chodzi o największe miasta w Polsce – ranking prezentuje się następująco: Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław oraz Poznań.

Największe miasto w Polsce: Warszawa

Zdecydowanie największym miastem w Polsce jest potężnie rozwijająca się stolica, Warszawa, którą zamieszkuje już ponad 1,7 miliona mieszkańców (a licząc z „sypialniami” już ponad 3 miliony). Stała się ona prężnym centrum biznesowym, która jest siedzibą wielu poważnych firm i generuje niesamowity dochód wpływający na rozwój całego kraju. Znajduje się tam zdecydowanie największy w Polsce port lotniczy, skomunikowana jest też szybkimi połączeniami kolejowymi z każdym regionem. Jest też obecnie najpopularniejszym celem przeprowadzek tysięcy młodych ludzi, właściwie z każdego województwa. Wobec niesłabnącego popytu na mieszkania w stolicy, deweloperzy mają możliwość zarobienia niesamowitych pieniędzy. Każda wolna działka jest wykorzystywana na budownictwo najczęściej na budownictwo mieszkaniowe. W ścisłym centrum rosną natomiast kolejne szklane wieżowce, które staja się siedzibami polskich oddziałów najbogatszych światowych korporacji.

Kolejne miejsca w rankingu największych miast w Polsce

Drugim największym polskim miastem jest liczący ponad 700 tysięcy mieszkańców urokliwy Kraków, stolica województwa małopolskiego znana z wyjątkowo cennych zabytków i wielkiego znaczenia dla naszej historii. Dzisiaj jest to także ceniony ośrodek akademicki, kulturalny, a także biznesowy. Trzecim największy polskim miastem jest niegdysiejszy numer dwa, a więc Łódź (680 tysięcy mieszkańców). Okres upadku wielu państwowych przedsiębiorstw, z którym miasto to słynęło spowodował solidny odpływ lokalnej ludności. Dzisiaj jednak podejmowane są silne starania, aby miasto rewitalizować i nadać mu niesamowity, postindustrialny charakter. Pierwsze efekty tych starań można już zaobserwować przechadzając się po potężnym dworcu kolejowym Łódź Fabryczna czy nowym biznesowym centrum Łodzi. W rankingu największych miast w Polsce czwarte miejsce zajmuje obecnie stolica Dolnego Śląska, Wrocław z liczbą mieszkańców przekraczającą 640 tysięcy. Jest to jedne z najprężniejszej rozwijających się polskich metropolii, w których bardzo wielu przedsiębiorców nie waha się inwestować swojego kapitału. Podobnie sprawa się ma z piątym spośród największych miast naszego kraju, a więc z Poznaniem. W stolicy Wielkopolski żyje 535 tysięcy osób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here