piątek, 29 września, 2023
Strona głównaEKOLOGIAPanele fotowoltaiczne, co warto wiedzieć przed zakupem?

Panele fotowoltaiczne, co warto wiedzieć przed zakupem?

Obecnie na dachach zarówno biurowców, jak i budynków mieszkalnych możemy zauważyć srebrne panele. To dzięki tym panelom, zwanych panelami fotowoltaicznymi, właściciele budynków za pośrednictwem promieni słonecznych tworzą energię, która pozwala na wykorzystanie prądu do codziennego użytkowania. Coraz popularniejsze wykorzystywanie paneli fotowoltaicznych w Polsce jest podyktowane zarówno oszczędnością pieniędzy, jak i ekologicznością rozwiązania. Co warto wiedzieć o panelach fotowoltaicznych przed zakupem?

Czym są panele fotowoltaiczne i jaki jest ich sposób działania?

Rolą paneli fotowoltaicznych jest przekształcenie energii pochodzącej ze słońca w energię elektryczną, która może zostać wykorzystana w domu. Co ciekawe, panele fotowoltaiczne nie przechwytują ciepła pochodzącego ze słońca, a jego promienie co oznacza, że są one w stanie generować energię elektryczną przez cały rok. Wprawdzie instalacja fotowoltaiczna osiąga największą wydajność w słoneczny, ciepły i bezwietrzny dzień, jednak nawet w zimę promienie słońca, wprawdzie słabsze dochodzą do paneli, które natychmiast przekształcają je w energię elektryczną. Budowa instalacji jest stosunkowo prosta. Podstawą jest moduł fotowoltaiczny, którego przeznaczeniem jest przekształcanie czystej energii słonecznej w energię w postaci prądu stałego. Same panele zbudowane są z ogniw fotowoltaicznych, które wytworzone są z krzemu. Ze względu na fakt, iż prąd stały jest niemożliwy do wykorzystania w domu, niezbędnym elementem całego systemu jest falownik, który zamienia prąd stały w prąd zmienny. To właśnie on jest przesyłany do gniazdek, i to właśnie z niego możemy korzystać w celu zasilania naszych sprzętów RTV i AGD.

Czy panele fotowoltaiczne są opłacalne?

Wiele osób zastanawia się, czy panele fotowoltaiczne są opłacalną inwestycją. Niektórzy mogą wyjść z założenia, że koszt początkowy inwestycji jest stanowczo zbyt wysoki, rezygnują z zaadaptowania instalacji w swoim budynku. Uśredniony koszt zakupu oraz montażu całej instalacji fotowoltaicznej to koszt około 20 do 25 tysięcy złotych, w zależności od zapotrzebowania gospodarstwa domowego na energię elektryczną. Należy mieć świadomość tego, że jest to inwestycja długofalowa, która spłaci się w ciągu kilku lat. Warto jednak wspomnieć o dwóch dodatkowych kwestiach, które być może przekonają osoby sceptycznie nastawione do czynienia tak dużej inwestycji. Pierwszą kwestią jest fakt, iż energia wygenerowana przez panele, a nie wykorzystana w naszym gospodarstwie może w ramach nadwyżki zostać odsprzedana do dostawcy energii. Tego typu zabieg jest możliwy dzięki licznikowi dwukierunkowym, który obowiązkowo instaluje się w momencie montażu paneli fotowoltaicznych. Drugą zachętą może być fakt, iż obecnie w Polsce istnieje możliwość uzyskania dotacji na zakup oraz montaż paneli fotowoltaicznych w ramach programu Mój Prąd. Program pozwala na sfinansowanie kwoty nawet 5 tysięcy złotych. Panele fotowoltaiczne są opłacalną inwestycją, która w ekologiczny sposób generuje energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii. Zalety wykorzystania fotowoltaiki zauważymy w momencie, gdy nasze rachunki za elektryczność znacznie zmaleją.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read