czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaPORADNIKKleje – co powinniśmy o nich wiedzieć i jakie są ich rodzaje?

Kleje – co powinniśmy o nich wiedzieć i jakie są ich rodzaje?

Klej to substancja umożliwiająca trwałe łączenie poszczególnych elementów. Korzysta się z niego zarówno w celach rekreacyjnych, jak i w przypadku bardziej specjalistycznych prac. Kluczem do sukcesu jest jednak wybór odpowiedniego asortymentu pod konkretne materiały, które chcemy ze sobą połączyć.

Należy zaznaczyć, że kleje mogą łączyć ze sobą rzeczy stworzone zarówno z takich samych, jak i z różnych materiałów. Istotny jest w tym wszystkim jednak rodzaj powierzchni i znalezienie takiego typu kleju, który dobrze poradzi sobie ze złączeniem jednego i drugiego materiału.

Podstawowy podział klejów

Często zdarza się nam kleić przeróżne materiały, takie jak drewno, plastik szkło czy nawet papier. Nikt na świecie nie wynalazł jeszcze takiego elementu montażowego, który byłby w stanie precyzyjnie połączyć je wszystkie ze sobą. Zanim więc przystąpimy do procesu klejenia, warto jest zapoznać się z podstawowymi rodzajami danych artykułów oraz ich przeznaczeniu.

Podstawowym czynnikiem, przez który dzieli się takie substancje jest ich mechanizm klejenia. Kleje możemy podzielić na rozpuszczalnikowe, żywiczne polimerowe oraz mieszane. Pierwszy typ działa bardzo podobnie do tego, jak określa go nazwa. Warstwa kleju wnika w głąb powierzchni obu łączonych przedmiotów, a następnie lekko je rozpuszcza. W ten sposób, półpłynne powłoki elementów przenikają przez siebie, tworząc tym samym wiązania. Kleje żywiczne charakteryzują się natomiast głębokim wnikaniem w klejony materiał, co przekłada się na warstwę odporną na działania mechaniczne. Ostatni typ, czyli klej mieszany jest połączeniem obu powyższych i często traktowany jest jako najpowszechniejszy z tej trójki.

Co możemy wyczytać z opakowania kleju?

Podstawowymi parametrami wszystkich klejów są:

  • baza kleju – określająca wszystkie jego składniki i rodzaj podłoża, do którego klej może być używany
  • lepkość – mówi o sile klejenia
  • czas wiązania – mówi o tym, ile czasu musi upłynąć, aby klej zdążył zaschnąć i uzyskał gwarantowaną wytrzymałość
  • czas otwarty – orientacyjny czas początkowego złapania wiązań

Pozostałe grupy substancji łączeniowych

Na rynku istnieje sporo firm oferujących produkcję klejów. Nic więc dziwnego, że ich podział nie kończy się na trzech powyższych rodzajach. Jest on natomiast nimi sugerowany, gdyż typy, które zostaną wymienione poniżej są jedynie rozgałęzieniami wcześniej wymienionych.

W celu doprecyzowania doboru substancji względem podłoża, powstały kleje jedno- oraz dwuskładnikowe. Charakteryzujące się zawartością jednego składnika substancje nie są odporne na wilgotność i zaleca się ich stosowanie jedynie wewnątrz budynków. Artykuły dwuskładnikowe cechuje obecność dodatkowego utwardzacza, który dobrze zabezpiecza klej przed trudnymi warunkami atmosferycznymi.

Oprócz tego, kleje tworzy się konkretnie względem klejonego podłoża. Mowa mianowicie o klejach aminowych, przeznaczonych głównie do drewna bądź też o epoksydowych, powstałych z myślą o ceramice. Wyróżniamy jeszcze poliakrylowe, poliuretanowe czy silikonowe, których zastosowanie również jest określone dla powłok ze specjalnych materiałów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read