środa, 19 czerwca, 2024
Strona głównaBUDOWNICTWOMłotek Schmidta - co to takiego? Do czego służy? Jaka jest jego...

Młotek Schmidta – co to takiego? Do czego służy? Jaka jest jego zasada działania?

Mimo że młotek Schmidta został wynaleziony dawno temu, to z powodzeniem wykorzystywany jest po dziś dzień. Dowiedzmy się o nim kluczowych informacji!

Młotek Schmidta – jaka jest jego historia?

Żeby określić, jak bardzo twardy jest beton potrzeba do tego celu stosować różne metody. Technologia rozwija się coraz szybciej, więc dostęp do najnowszych rozwiązań jest powszechniejszy niż dawniej. Niemniej, sprawdzone i niezawodne są też metody stworzone dawno temu. Jedną z nich młotek Schmidta. Powstał ponad 70 lat temu, a dokładnie w 1948 roku. Jego nazwa wzięła się od założyciela – Ernsta Schmidta.

Młotek jego autorstwa był wielkim odkryciem w tamtych czasach, bo nikt nigdy wcześniej nie mierzył tak twardości i wytrzymałości betonu na ściskanie. Pozwoliło to uzyskać miarodajne i bardzo dokładne wyniki. Co równie ważne – działo się to w sposób szybki oraz łatwy. Samo odkrycie młotka Schmidta było ważne, ale równie istotne są też późniejsze badania nad jego przydatnością, zwłaszcza w zakresie diagnozowania różnego rodzaju konstrukcji.

Młotek Schmidta określa się też jako sklerometr, młotek wahadłowy czy twardościomierz i stanowi jedno z ważniejszych narzędzi w wielu obszarach, zwłaszcza w budownictwie. To nie dziwi, bo mimo że został wynaleziony już w 1948 roku, działa niezawodnie, jest wykonany z najlepszych materiałów, a poza tym cechuje się łatwością obsługi i bezproblemowością w transporcie. Zapewnia efektywną pracę i ogromną wydajność, dlatego jest tak często oraz chętnie wybierany.

Młotek Schmidta – jak działa? Jakie wykonuje pomiary?

Jak wspomnieliśmy, młotek wahadłowy Schmidta jest bardzo łatwy w transporcie, bo waży ledwie około jednego kilograma. Nie ma więc żadnych trudności w tym, by w razie potrzeby przenosić go z miejsca na miejsce, tam, gdzie akurat jest potrzebny. Jego użytkowanie i obsługa także nie sprawia żadnych trudności. Żeby uzyskać niezbędny pomiar twardości betonu, należy ocenić, jak zmienia się energia bijaka. Ten odskakuje względem analizowanej powierzchni i na tej podstawie można sprawdzić, jak bardzo, co pozwala wykonać pomiar. Jego zakres wynosi od 10 do 70 N/mm2. Odczytuje się go bezpośrednio, korzystając ze skali.

Młotek Schmidta dostępny jest w dwóch wersjach. Różnią się one najbardziej tym, jak dużą energię uderzenia mogą wytworzyć. Jeden z nich typ N dostarcza energię na poziomie 2.207 Nm, dzięki czemu z powodzeniem może badać elementy o grubości powyżej 100 mm. Kolejny z nich – typ L ma zredukowaną siłę uderzenia o wartości 0.735 Nm, co sprawia, że świetnie nadaje się do badania elementów cienkościennych poniżej 100 mm, a więc dość drobnych i jednocześnie wrażliwych na uderzenie.

Młotek Schmidta – analogowo i cyfrowo

Jak wiemy, młotek Schmidta stosowany jest przede wszystkim w budownictwie, zwłaszcza do pomiaru twardości betonu. Nie oznacza to jednak, że nie można go używać do innych zadań. Jednym z nich jest odnajdywanie punktów w powierzchniach, w których występuje niski poziom jakości betonu. Taki pomiar pozwala odpowiednio zareagować, zabezpieczając tego rodzaju obszar i go właściwie zmodyfikować. Wykorzystuje się go też, by badać właściwości fizyczne i chemiczne skład, z tak zwanej dziedziny petrologii. Niezależnie od tego, do jakich celów go potrzebujemy, możemy dopasować młotek Schmidta nie tylko pod kątem wytworzonej energii, ale też mechanizmu działania. Dostępne są młotki analogowe, czyli bez żadnych nowoczesnych rozwiązań, opierające się na działaniu mechanicznym. Proste w budowie, ale i skuteczne. Są też młotki Schmidta elektroniczne, wygodne w stosowaniu, bo dane przedstawiane są cyfrowo. Szybko i łatwo je odczytać, co usprawnia pracę.

Jak widać, młotek Schmidta jest niezawodny w zakresie określania wytrzymałości betonu, co pozwala również określić obszary o złej jakości betonu. Nie trzeba nawet dodawać, jak ma to ogromne znaczenie w odniesieniu do bezpieczeństwa wiele różnych konstrukcji. Najlepsze młotki Schmidta i inny niezawodny sprzęt pomiarowy znajdziemy w sklepie Viateco.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read