wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaBUDOWNICTWONajmniejsze miasta w Polsce - ranking

Najmniejsze miasta w Polsce – ranking

Małe jest piękne!

Urokowi małych miasteczek trudno się oprzeć! Choć wielkie, tętniące życiem, ale i zatłoczone miasta z dziesiątkami muzeów, kawiarni, galerii handlowych, są nierzadko punktem obowiązkowym naszego urlopu, to małe miejscowości bronią się urokliwą i kameralną atmosferą oraz brakiem tłumów. Te śliczne małe miasteczka położone są często w pięknych rejonach Polski, cieszą oczy cudowną przyrodą, zaciekawiają historią, sprzyjają prawdziwemu relaksowi i tak bardzo potrzebnemu zatrzymaniu się w czasie…. Są idealne na weekendowy wypad lub majówkę, ale nie tylko. Objazd po nich może być również celem dłuższego, wakacyjnego wyjazdu. Poniżej ranking najmniejszych miast w Polsce.

Opatowiec – uroczy zakątek województwa świętokrzystkiego

      W 2019 roku miastem, które zostało okrzyknięte jako najmniejsze w Polsce jest Opatowiec. Miasteczko położone na Ponidziu, na terenie Koszycko-Opatowieckiego Obszaru Chronionego Krajobrazu liczy zaledwie 330  mieszkańców. Jego początki sięgają XIII wieku, kiedy to w 1271 r. książę Bolesław Wstydliwy nadał ówczesnej osadzie prawa miejskie.

     Opatowiec poszczycić się może kościołem św. Jabuba Starszego z 1470 roku. Świątynia w stylu gotyckim została wpisana do wykazu obiektów zabytkowych objętych szczególną ochroną prawną. W kościele opatowieckim znajdziemy barokową płaskorzeźbę Chrystusa niosącego Krzyż, ołtarz główny i ołtarze boczne pochodzące z XIX wieku, Kaplicę Różańcową z XVII-wiecznym obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem. W Opatowcu zwiedzić możemy również cmentarz wojenny z I wojny światowej. W malowniczych okolicznościach przyrody, możemy przeprawić się promem do wsi o nazwie Ujście Jezuickie. A stamtąd… gdzie tylko nam fantazja pozwoli!

Wyśmierzyce nad Pilicą

     Liczące 926 mieszkańców Wyśmierzyce – drugie z najmniejszych miast w Polsce, założone zostały w 1338 roku. Położone są w Dolinie Białobrzeskiej, na pograniczu Mazowsza i Małopolski.

W tym małym miasteczku na uwagę zasługuje barokowy kościół Św Teresy z Avil, pochodzący z 1856 roku. Wyśmierzycka świątynia skrywa obrazy Trójcy Świętej i Pokłonu Trzech Króli z XVIII wieku. Obok kościoła znajdują się drewniana dzwonnica oraz murowana organistówka z połowy XIX wieku. Miłośników przyrody i wędrówek zachwyci z pewnością wycieczka wzdłuż Pilicy – rzeki uznanej za  jedną z najładniejszych w Polsce. Wyśmierzyce słyną też z najlepszych ogórków kiszonych!

Suraż – perełka znad Narwi

Suraż ze swą ilością 996 mieszkańców przyciąga przede wszystkim walorami przyrodniczymi. Położony jest na terenie Narwiańskiego Parku Narodowego i Obszaru Chronionego Krajobrazu Doliny Narwi oraz na trasie dwunastu szlaków turystycznych., mi.inn. Podlaskiego Szlaku Bocianiego, Szlaku Konopielki czy Szlaku rowerowego im. Jana Pawła II

     Miasto choć małe, posiada kilka ważnych zabytków. Warto przysiąść na dwóch rynkach Suraża – lackim i ruskim. Stanowią one część układu przestrzennego z XV I XVI wieku. Najstarszym zaś zabytkiem miasta jest wczesnośredniowieczna osada słowiańska. Na uwagę zwiedzających ten podlaski zakątek zasługują trzy cmentarze: rzymsko-katolicki, prawosławny i żydowski oraz muzea: Muzeum Archeologiczno – Etnograficzne, Muzeum Dziedzictwa Pokoleń i Muzeum Kapliczek. Miasto posiada sporą bazę agroturystyczną oraz pijalnię wód. Warto tu zajrzeć, spojrzeć na ciche, podmokłe łąki tego jednego z najmniejszych miast w Polsce i na chwilę zapomnieć  o zgiełku wielkiego świata!

Działoszyce – malownicze miasteczko doliny Nidzicy

Miasteczko, położone w województwie świętokrzyskim, liczące 1026 mieszkańców. Sam Władysław Jagiełło nadał im prawa miejskie w 1409 roku. Sielankowe położenie wśród łagodnych wzgórz oraz zabytki, to niewątpliwe walory tej miejscowości. Kościół pod wezwaniem Trójcy Św. z 1222, roku, wpisany w rejestr zabytków nieruchomych, synagoga z 1852 roku oraz cmentarz z XIX wieku – to punkty obowiązkowe dla wszystkich odwiedzających ten świętokrzyski zaułek.

Nowe Warpno – miasto na półwyspie

     Nowe Warpno, które również zalicza się do najmniejszych miast w Polsce, położone jest w województwie zachodniopomorskim, na Półwyspie Nowowarpieńskim, 50 km od Szczecina. To urodziwe miasteczko z 1295 roku, z zabytkową zabudową liczy zaledwie 1219 mieszkańców. Nie znaczy jednak, że nie warto tu zajrzeć! Wręcz przeciwnie, Nowe Warpno to bardzo klimatyczny, otoczony kamieniczkami ryneczek z XVII wiecznym ratuszem o konstrukcji ryglowej, Stare Miasto z połowy XV wieku, gotycki kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z połowy XV wieku. Wokół miasta możemy przejść się promenadą z Aleją Żeglarzy, odwiedzić port jachtowy,  przystań, wspiąć się na wieżę widokową i podziwiać piękny krajobraz Równiny Wkrzańskiej. A po spacerze odpoczniemy na plaży podziwiając wyjątkowy zachód słońca!  W Nowym Warpnie naprawdę można się zakochać!

Krynica Morska – mały-wielki kurort

     Mało kto wie, że ten jeden z najpopularniejszych nadmorskich kurortów, leżący na Mierzei Wiślanej, również  jest zaliczany do najmniejszych miast w Polsce. Krynica Morska liczy tylko 1308 mieszkańców i wcale jej to nie przeszkadza być miastem bardzo często przez wczasowiczów odwiedzanym! Oprócz spacerów brzegiem morza, w krynicy Morskiej warto zobaczyć port, latarnię morską kościół Św. Piotra Apostoła z 1938 roku. Ciekawostką przyrodniczą jest tu Wielbłądzi Grzbiet – najwyższa wydma Mierzei Wiślanej (49,5 m n.p.m.), z której widać zarówno Zatokę Gdańską jak i Zalew Wiślany.

Miasto posiada bardzo dużą bazę turystyczną –  ośrodki wczasowe, hotele, a dla mniej wymagających pola biwakowe i kempingi, W sezonie letnim funkcjonuje połączenie morskie z Tolkmickiem, Elblągiem i Fromborkiem.

Kleszczele – senne, przygraniczne, królewskie

To małe podlaskie miasteczko, liczące tylko 1444 mieszkańców leży zaledwie kilka kilometrów od granicy z Białorusią. Założone z rozkazu Zygmunta I Starego, zachowało typowy klimat kresowy. Odnajdziemy tu ciszę i spokój. W Kleszczelach czas jakby płynął wolniej. Łączą się tu trzy kultury: polska, białoruska i ukraińska. Miasto szczyci się starą drewnianą zabudową  i sporą ilością ciekawych miejsc i zabytków. Warto zatrzymać się tu i zwiedzić cerkiew Św. Mikołaja, cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny z 1870 roku, dzwonnicę drewnianą z 1709 roku, cmentarz prawosławny i żydowski, dworzec kolejowy z XIX wieku, oraz pomnik Króla Zygmunta Starego. Przylegające do Kleszczeli lasy rozciągają się daleko na północny wschód i dalej hen, aż ku Puszczy Białowieskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read