Zeroenergetyczne budownictwo zmniejsza do zera zużycie energii netto i nie emituje dwutlenku węgla. Jak powstają takie budynki? Jaki jest ich wpływ na klimat?
Czym są budynki zeroenergetyczne?
Budynek o zerowym zużyciu energii jest określany jako budynek zeroenergetyczny albo budynek o zerowej emisji netto, w skrócie ZNE. Pod tym pojęciem znajduje się budynek, który wytwarza tyle energii, ile zużywa w ciągu roku. Celem zeroenergetycznego budownictwa jest zminimalizowanie wpływu na środowisko i zmniejszenie zależności od paliw kopalnych.
Zerowe zapotrzebowanie energetyczne budynku można osiągnąć poprzez połączenie odpowiednich materiałów i urządzeń o wysokiej efektywności energetycznej oraz przez wytwarzanie energii ze źródeł alternatywnych.
Budynki zeroenergetyczne wykorzystują różne technologie, takie jak panele słoneczne, turbiny wiatrowe, systemy geotermalne czy systemy magazynowania energii. Bazują również na technikach projektowania i budowy budynków, które skoncentrowane są na obniżeniu zapotrzebowania energetycznego, na przykład przez niskoemisyjne materiały budowlane, wysoki poziom izolacji czy energooszczędne systemy ogrzewania i chłodzenia.
Co wyróżnia budynki o zerowej emisji netto?
Budynki o zerowym zużyciu energii niosą za sobą wiele korzyści:
- Większa niezależność energetyczna – budynki zeroenergetyczne mogą wytwarzać własną energię ze źródeł odnawialnych, co zmniejsza zależność od paliw kopalnych i może pomóc w łagodzeniu skutków zmian klimatu.
- Niskie koszty – produkując własną energię, budynki te nie są uzależnione od tradycyjnych źródeł energii i mają niższe koszty utrzymania.
- Wysoka trwałość – wykorzystują wysokiej jakości materiały budowlane i zaawansowane techniki konstrukcyjne, które zwiększają ich trwałość i odporność na czynniki zewnętrzne.
- Zwiększony komfort – budynki te zaprojektowane tak, aby były inteligentne, co umożliwia łatwiejszą kontrolę temperatury i wilgotności w pomieszczeniach i powyższa komfort życia.
- Pozytywny wpływ na środowisko – poprzez wykorzystanie odpowiednich materiałów i produkcję własnej energii ze źródeł odnawialnych budynki zeroenergetyczne mogą przyczynić się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń, co ma pozytywny wpływ na środowisko.
Budownictwo zeroenergetyczne – ważny krok w dekarbonizacji budownictwa
Budynki o zerowym zużyciu energii odgrywają ważną rolę w dekarbonizacji, czyli procesie redukcji emisji dwutlenku węgla w celu złagodzenia skutków zmian klimatycznych.
Wytwarzają własną energię przy użyciu odnawialnych źródeł, takich jak energia słoneczna, wiatrowa i geotermalna, co zmniejsza ich zależność od paliw kopalnych i związaną z tym emisję dwutlenku węgla.
Takie budynki są zaprojektowane tak, aby były energooszczędne, co także pomaga w zmniejszeniu ogólnego zużycia energii i zapotrzebowania na energię konwencjonalną.
Do ich budowy wykorzystuje się również przyjazne dla klimatu materiały, na przykład jak beton niskoemisyjny Ecocrete Górażdże. Jak wskazuje Andrzej Reclik, prezes Górażdże Cement SA, podczas jego produkcji uzyskano aż 60% redukcję śladu węglowego. Więcej o drodze Grupy Górażdże do neutralności klimatycznej można przeczytać w wywiadzie: https://www.forbes.pl/biznes/gorazdze-cement-sa-na-drodze-do-neutralnosci-klimatycznej/dmbzm62.
Wszystkie te czynniki przyczyniają się do dekarbonizacji budownictwa, co prowadzi do redukcji emisji gazów cieplarnianych i łagodzenia zmian klimatu.