sobota, 27 kwietnia, 2024
Strona głównaGOSPODARKANajwiększe Europejskie porty morskie - ranking

Największe Europejskie porty morskie – ranking

Ranking pięciu największych portów morskich w Europie

Jedną z najczęściej wybieranych metod importu oraz eksportu towarów stanowi transport morski. Na świecie można obserwować powstawanie kolejnych portów morskich, które będą w stanie obsłużyć coraz większe ilości kontenerowców. Chociaż w skali globu to Azja może pochwalić się największym przeładunkiem, tak w Europie również nie brakuje wielkich portów morskich. Wśród nich dominują miasta o silnych handlowych tradycjach. Poniżej zaprezentowana została lista 5 największych miast portowych Starego Kontynentu, wyodrębnionych na podstawie tonażu przeładowanych towarów.

1.Holandia, Rotterdam – 12,4 mln TEU

Port morski w Rotterdamie uznany został za największy i najbardziej znaczący port morski w Europie. Zlokalizowany jest w delcie Renu i Mozy, nad Morzem Północnym. Do roku 1986 był to najbardziej ruchliwy port globu. Miano to stracił na rzecz Singapuru, a następnie Szanghaju. Holenderski port zajmuje się przeładunkiem towarów każdego rodzaju. Głębokość maksymalna wynosi 24 metry, co sprawia, że miasto jest w stanie przyjąć największe statki na świecie.

2.Belgia, Antwerpia – 10 mln TEU

Jedną z największych zalet portu belgijskiego jest jego świetna lokalizacja w sercu Europu. Dogodność tego miejsca do przeładunku sprawia, że znajduje się ono na drugim miejscu wśród największych portów morskich Starego Kontynentu. Antwerpia jest jednocześnie jednym z najszybciej rozwijających się portów Europy Północno-Zachodniej. Możliwość ciągłego wzrostu przeładowanych towarów wynika z nieustannego wzrostu w handlu kontenerowym oraz ze zwiększenia ilości przyjmowanych towarów płynnych. Władze krajowe upatrują kolejnych zysków w branży petrochemicznej.

3. Hamburg, Niemcy – 8,9 mln TEU

Największy port niemiecki, zwany jest również „Bramą Świata”. To z tego miejsca od połowy XIX wieku do roku 1939, wypłynęło blisko 5 mln emigrantów europejskich, których historię można poznać w znajdującym się na terenie portu muzeum. Na nadrzędną pozycję portu w Hamburgu wpływa wyposażenie wszystkich terminali kontenerowych w zintegrowane terminale kolejowe. W planach rozważane są inwestycje, które pozwoliłyby na przyjmowanie największych kontenerowców świata.

4. Bremerhaven, Niemcy – 5,5, mln TEU

Niemiecki port, pod względem wielkości, znajduje się na szesnastym miejscu wśród wszystkich portów morskich świata. Terminal kontenerowy usytuowany jest nad brzegiem rzeki Weser. Port ten, mogący się pochwalić najdłuższym na świecie nadbrzeżem rzecznym, ma możliwość przyjęcia 14 megakontenerowców. Dzięki swej lokalizacji, miasto stanowi jeden z większych ośrodków turystycznych i handlowych. Bremerhaven jest ponadto jednym z głównych centrów przeładunkowych dla ruchu intermodalnego w handlu niemieckim.

5. Algeciras, Hiszpania – 4,7 mln TEU

Miano piątego europejskiego portu morskiego i zarazem największego w Hiszpanii oraz basenie Morza Śródziemnego, należy do Algeciras. Posiada on miejsce dla 10476 kontenerów i 19 suwnic nabrzeżnych. Właścicielem terminala kontenerowego w porcie jest APM Terminals.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read