Wielu mieszkańców Warszawy doskonale zna licznik długu publicznego, który na rondzie Dmowskiego ukazywał, ile każdy Polak musi zapłacić, żeby całkowicie wyeliminować dług publiczny. Kwota była niebagatelna, przewyższająca 20 tysięcy złotych. Co ciekawe, nie tylko Polska ma problem związany z wysokim poziomem długu publicznego. Ta kwestia dotyka praktycznie wszystkie kraje w Europie i na Świecie.
Czym jest dług publiczny
Dług publiczny można scharakteryzować jako suma wszelkich zobowiązań, jaką zarówno rząd, jak i podmioty administracyjne i podmioty sektora finansów publicznych muszą oddać do wszystkich podmiotów, którym zobowiązane są zapłacić. Kwestia wydaje się prosta i wiadomym jest, że najłatwiej byłoby poprostu zapłacić wszystkim wierzycielom, a dług publiczny spadłby samodzielnie. Czy tak by to wyglądało? Przyrost długu publicznego jest na tak wysokim poziomie, że w pierwszej kolejności należałoby zredukować deficyt finansó publicznych. W skład deficytu finansów publicznych wchodzi deficyt budżetowy, deficyt samorządów oraz deficyt podmiotów pozabudżetowych. Deficyt ukazuje stan, w którym Państwo wydaje więcej pieniędzy niż ma. A w celu wykorzystania pieniędzy, których Państwo fizycznie nie ma, zmuszone jest zaciągnąć kredyt, czyli wyemitować większą liczbę obligacji, które z kolei powiększą sumaryczną wartość długu publicznego.
W jaki sposób określa się poziom długu publicznego i jaki jest jego stan w Polsce
Jak wiadomo im mniejszy dług publiczny oraz deficyt budżetowy, tym lepiej dla gospodarki kraju, gdyż różnica między sumą dochodów i sumą wydatków ulega zmniejszeniu. Czy wartość długu publicznego ujawnia się w konkretnej wartości pieniężnej? Tak, jednak jest to niewygodne w operowaniu ze względu na dużą kwotę. Dług publiczny jest ukazywany w ramach relacji procentowej do PKB. PKB, czyli Produkt Krajowy Brutto to jeden z najważniejszych wskaźników makroekonomicznych, który pokazuje zagregowaną, czyli zsumowaną wartość wszystkich towarów i usług wytworzonych w danym okresie na danym terenie. Dług Publiczny, który jest ukazywany procentowo stanowi właśnie wartość procentową PKB. Dla przykładu posłużmy się aktualnymi danymi dotyczącymi długu publicznego w Polsce. Obecnie stan długu publicznego jest na poziomie 1 biliona 5 miliardów złotych. Ta ogromna kwota stanowi 47.3% PKB, podczas gdy w Europie na porządku dziennym jest osiągania wartości długu publicznego na poziomie aż 80%.
Czy zbyt duży dług publiczny może sprawić, że Państwo zbankrutuje?
Na przestrzeni wielu lat odnotowaliśmy kilkanaście przypadków bankructwa krajów. Należy jednak mieć świadomość, że bankructwo może być dwojakie – ze względu na zobowiązania względem podmiotów zewnątrz kraju lub wewnątrz kraju. Ze względu na zadłużenie wobec podmiotów zewnętrznych, bankructwo ogłosiły takie kraje jak Zimbabwe, Urugwaj, Wenezuela, Rosja, RPA, Nigeria, Indonezja i Argentyna. Państwa, które zbankrutowały w wyniki wewnętrznych zadłużeń to Argentyna, Angola, Sri Lanka, Paragwaj, Ekwador.