Ranking pięciu największych portów lotniczych świata
Największe lotnisko na świecie może się pochwalić obsługą ponad 107 mln pasażerów w ciągu roku. Dla porównania w całej Polsce w minionym roku, wszystkie porty lotnicze mogły się pochwalić liczbą 50 mln obsłużonych podróżnych. Wśród pięciu największych lotnisk świata, nie znalazło się żadne lotnisko europejskie. Dopiero po wydłużeniu listy do dziesięciu pozycji, tylko dwa z nich należą do portów w Europie. Najbardziej intensywny rozwój ruch lotniczego można zaobserwować w Azji. Tam realizowane są inwestycje, które wkrótce będą mogły powalczyć o miano najnowocześniejszych i najlepszych. Każdego roku dane ze świata na temat największych lotnisk globu, które wyodrębnia się na podstawie ilości obsłużonych pasażerów, publikuje Międzynarodowa Rada Portów Lotniczych (ACI). Ostatni raport został opublikowany za 2018 rok. Na jego podstawie ranking pięciu największych lotnisk świata prezentuje się następująco:
1. Stany Zjednoczone, Atlanta. Port Lotniczy Atlanta–Hartsfield–Jackson
Lotnisko w Atlancie od kilkunastu lat znajduje się na najwyższym miejscu podium wśród największych portów lotniczych świata. Nazwa pochodzi od nazwisk dwóch burmistrzów miasta. W roku 2015, port w Atlancie jako pierwsze lotnisko w historii, obsłużył ponad 100 mln pasażerów.
Liczba obsłużonych pasażerów: 107 394 029
Procentowa zmiana w porównaniu do roku poprzedniego: 3,3
2. Chiny, Pekin. Międzynarodowy Stołeczny Port Lotniczy w Chinach
Lotnisko w Pekinie jest jednym z najbardziej ruchliwych oraz „obleganych” portów lotniczych na świecie. Stanowi główny węzeł dla przewoźnika AirChina. Międzynarodowe lotnisko w Pekinie powoli przestaje radzić sobie z tempem lotniczego ruchu w Azji. Rozwiązaniem tego problemu ma być wybudowany w ubiegłym roku port Pekin-Daxing.
Liczba obsłużonych pasażerów: 100 983 290
Procentowa zmiana w porównaniu do roku poprzedniego: 5,4
3. Zjednoczone Emiraty Arabskie, Dubaj. Międzynarodowy Port Lotniczy Dubaj
Lotnisko Dubaj położone jest zaledwie 5 km od centrum miasta. Stanowi największy hub na Bliskim Wschodzie oraz bazę dla linii lotniczych Emirates. Przewoźnik ten posiada na lotnisku swój własny terminal.
Liczba obsłużonych pasażerów: 89 149 387
Procentowa zmiana w porównaniu do roku poprzedniego: 1
4. Stany Zjednoczone, Los Angeles. Międzynarodowy Port Lotniczy Los Angeles
Lotnisko w Los Angeles nosi miano największego portu lotniczego na zachodnim wybrzeżu USA. Posiada cztery pasy startowe i osiem terminali. Stanowi główną bazę przesiadkową dla czterech przewoźników amerykańskich oraz linii lotniczych z całego świata.
Liczba obsłużonych pasażerów: 87 534 384
Procentowa zmiana w porównaniu do roku poprzedniego: 3,5
5. Japonia, Tokio. Port Lotniczy Tokio-Haneda
Lotnisko leży częściowo na sztucznej wyspie. Przez ponad 50 lat był to jedyny port lotniczy, który zajmował się obsługą stolicy Japonii. Tokio-Haneda należy do jednych z najlepiej ocenianych lotnisk na świecie.
Liczba obsłużonych pasażerów: 86 942 794
Procentowa zmiana w porównaniu do roku poprzedniego: 4,4