wtorek, 23 lipca, 2024
Strona głównaPRZEMYSŁOprogramowanie SCADA w praktyce – podstawy Adroit Smart 8.4

Oprogramowanie SCADA w praktyce – podstawy Adroit Smart 8.4

SCADA to kluczowe narzędzie dla dużej części zakładów przemysłowych pozwalające im skutecznie kontrolować różnej wielkości zasoby, w tym również całe zakłady produkcyjne. Oprogramowanie SCADA pozwala na łatwy wgląd w prowadzone operacje, na pełną kontrolę wszystkich procesów i podejmowanie decyzji biznesowych na podstawie wiarygodnych danych. Aby w pełni wykorzystać możliwości systemu, należy poznać jego podstawowe cechy charakterystyczne, w tym m.in. oprogramowanie Adroit Smart SCADA 8.4. Czym jest i do czego jest wykorzystywany system Androit Smart opowie nam ekspert krakowskiej firmy ACaRS, lidera na rynku systemów automatyki i robotyki w Polsce.

Jak działa Adroit Smart SCADA?

Adroit Smart jest 64-bitowym oprogramowaniem przemysłowym typu SCADA, dostępnym również w wersji HMI, przeznaczonym do monitorowania procesów, systemów produkcyjnych oraz otwartych systemów automatyzacji. Oprogramowanie SCADA tego typu może być wykorzystane do wizualizacji parametrów procesu przemysłowego zarówno w przypadku pojedynczych stanowisk, jak i rozbudowanych instalacjach wielostanowiskowych.

Adroit jest oparty na platformie .NET i dodatkowo kompatybilny z różnymi systemami operacyjnymi Microsoft. Jest wyposażony w elastyczną zorientowaną obiektowo architekturę klient-serwer, w której Agent Serwer (I/O Serwer) komunikuje się z urządzeniami, wykonując dla serwera m.in. skanowanie, logowanie, alarmowanie czy przetwarzanie wartości. Klient (Classic and Smart User Interface) umożliwia konfigurację, wyświetlanie, manipulowanie oraz dostarczanie wartości w sposób bezpieczny do interfejsu użytkownikatłumaczy Michał Wrzos, główny technik ACaRS.

Podstawowe składniki systemu Adroit

Oprogramowanie SCADA typu Adroit po zainstalowaniu posiada w folderze programu wiele plików uruchamialnych oraz bibliotek typu „*.dll”. Najważniejszymi programami z tej grupy są Agent Server, Agent Server, Classic User Interface oraz Setup.

Program Agent Server zbiera, przetwarza i zapisuje dane, w tym również te pochodzące z urządzeń zewnętrznych, jak np. sterowniki PLC. Ponadto program udostępnia informacje dla innych składników oprogramowania Adroit. Element Setup jest programem zawierającym podstawowe informacje o ustawieniach projektu, natomiast Classic User Interface (CUI) pozwala na tworzenie nowych obrazów synoptycznych oraz pracę w tzw. trybie runtime. CUI jest najczęściej wykorzystywanym elementem oprogramowania Adroit. Umożliwia tworzenie nowych agentów-tagów, obiektów graficznych, funkcji oraz łączenie tych elementów ze sobą.

Oprogramowanie Adroit to czołowy system rynku SCADA/HMI i jeden z najbardziej otwartych, zaawansowanych i skalowanych programów SCADA. Optymalizowany dla systemu operacyjnego Windows jest o wiele elastyczniejszy, prostszy i szybszy, a także nielimitowany nawet dla najbardziej zaawansowanych użytkowników. Środowisko projektowe tego systemu jest zrealizowane za pomocą w pełni intuicyjnych pasków narzędzi, co pozwala na optymalne zwiększenie wydajności i jednoczesne zmniejszenie kosztów operacyjnychprzekonuje Michał Wrzos.

Technologia nieustannie ewoluuje, dlatego też oprogramowanie SCADA oferuje coraz to nowsze funkcjonalności, dzięki czemu pełni obecnie kluczową rolę w inteligentnych fabrykach i Smart Cities wykorzystujących obiekty IoT.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read