wtorek, 23 lipca, 2024
Strona głównaBUDOWNICTWONajwyższe budynki świata - ranking

Najwyższe budynki świata – ranking

Ludzie budują najwyższe budynki na świecie z różnych powodów. Często jest to kwestia zapisania się jako rekordzista w tej dziedzinie. Posiadanie najwyższego budynku w kraju czy globalnie równa się z wielkim prestiżem i uznaniem. Z pewnością jest pozytywne to, że człowiek próbuje sięgać coraz dalej. Dzięki temu się ciągle rozwijamy. Oto ranking najwyższych budynków świata.

10. Taipei 101

Ranking otwiera wieżowiec zlokalizowany na Tajwanie. Szczyci się tym iż kiedyś miał status najwyższego budynku na świecie. Jego wysokość to 504 metry a oddany do użytku został w 2004 roku.

9. CITIC Tower

Jeśli chodzi o najwyższe budynki świata, ranking nie może obyć się bez Chin, gdzie jest ich sporo. Tutaj znajduje się olbrzymi CITIC Tower. Sięga on 527,7 metra, a został otwarty nie tak dawno, czyli w 2018 roku. Jego wygląd jest bardzo specyficzny: na górze i dole wieżowiec jest szerszy, a w środku się zwęża.

8. Tianjin CTF Finance Centre

Ósme miejsce nie oddala nas zbytnio od wcześniejszej pozycji. Tutaj również Chiny a budynek mierzy 530 metrów. Jest on stosunkowo bardzo młody, gdyż oddano go do użytku w 2019 roku. Jego budowę rozpoczęto w 2003 roku.

7. Guangzhou CTF Finance Centre

To miejsce należy do kolejnego budynku z Chin mierzącego 530 metry. Otwarto go w 2016 roku. Nazywany przez mieszkańców okolic jako „wieża wschodnia”. Guangzhou CTF Finance Centre może pochwalić się najszybszymi windami na świecie. W tym miejscu poruszają się one z zawrotną prędkością 21 metrów na sekundę.

6. One World Trade Center

Tym razem przenosimy się do Stanów Zjednoczonych a dokładnie do Nowego Jorku, w którym znajduje się mierzący 541,3 metry budynek znany jako One World Trade Center. Ranking nie mógł się obyć bez budowli, która zastąpiła World Trade Center po ataku terrorystycznym. Otwarcie nastąpiło tutaj w 2014 roku.

5. Lotte World Tower

Najwyższe budynki świata to nie tylko USA czy Chiny, ale także i Korea Południowa i jej wieżowiec Lotte World Tower. Może się on poszczycić wysokością 555 metrów. Otwarto go na ludzi w 2017 roku. Budowano go natomiast od 2010 roku.

4. Ping An Finance Center

Shenzhen w Chinach ma w zanadrzu Ping An Finance Center. Mamy tutaj do czynienia z wysokością wieżowca na poziomie 599,1 metra. Otwarcie tego olbrzymiego budynku zostało przeprowadzone w 2017 roku, a budowano go od 2009 roku z przerwami.

3. Makkah Royal Clock Tower

Arabia Saudyjska, jeśli chodzi o najwyższe budynki świata, nie jest w tyle. Ma ona Makkah Royal Clock Tower, który jest trzecim najwyższym wieżowcem na świecie. Dorobił się on tej pozycji dzięki swoim 601 metrom. Jego dokładna lokalizacja to Mekka niedaleko Wielkiego Meczetu. Na razie jest on najdroższym budynkiem, jaki stworzono. Na jego budowę przeznaczono 15 miliardów dolarów.

2. Shanghai Tower

Drugie miejsce na liście najwyższych budynków świata należy do chińskiego Shanghai Tower. Znany jest on wszędzie z tego, iż ma aż 632 metry wysokości a koszt wybudowania tego projektu wyniósł 2,4 miliarda dolarów. Oddany do użytku w 2017 roku, chociaż planowano to na 2015 rok.

1. Burj Khalifa

Nasz ranking zamyka pierwsza pozycja, na której znajduje się Burj Khalifa. Zjednoczone Emiraty Arabskie, Dubaj. Najwyższy budynek świata ma zawrotne 828 metrów, a został oddany do użytkowania w 2010 roku. Jest to dzieło, które otrzymało wiele architektonicznych nagród.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read