środa, 19 czerwca, 2024
Strona głównaPORADNIKProjektowanie elektroniki – co wchodzi w skład tych usług?

Projektowanie elektroniki – co wchodzi w skład tych usług?

Niemal wszystkie firmy specjalizujące się w branży elektronicznej posiadają ofertę projektowania układów względem zamysłu swoich klientów. Wiadome jest, że z każdym dniem świat posuwa się do przodu i regularnie tworzy się nowe rozwiązania w kontekście jakości i funkcjonalności danych sprzętów. Stąd więc stwierdzenie, że wdrożenie takiej usługi przynosi zarówno spore zyski, jak i pomaga rozwijać się przedsiębiorcom z branży produkcji.

Cały proces projektowania układów elektronicznych wcale nie jest niczym prostym i wymaga całego sztabu pracujących nad tym specjalistów. Sprawdźmy więc, co wchodzi w skład takiej usługi i przez jakie procesy musi przejść projekt, aby w ogóle zostać dopuszczonym do produkcji.

Na początek pomysł

Wszystko zaczyna się tak naprawdę od pomysłu konkretnego przedsiębiorcy. To głównie on odpowiada za cały proces myślowy w kontekście wdrażania nowoczesnych rozwiązań elektronicznych dla produkowanych przez siebie urządzeń. Logiczne, że będąc małym lub średnim przedsiębiorcą, nie ma potrzeby otwierania całego działu elektronicznego, zatrudniania specjalistów i kupna sprzętu do produkcji metodą SMD. Mogłoby to wygenerować spore koszty, które w razie niewypału mocno zadłużyłyby taką firmę.

Najprostszym rozwiązaniem jest więc spisanie dogodnego kontraktu z zewnętrzną firmą, specjalizującą się w branży elektronicznej. Po nawiązaniu współpracy, przedstawiamy jako klienci swoją wizję, a następnie wspólnie ze specjalistami szukamy dogodnego rozwiązania. Po tym wszystkim, można przystąpić do praktyki.

projektowanie układówn elektronicznych

Opracowanie schematu i wykonanie pomiarów

Elektronika to branża, którą nie każdy rozumie. Aby w pełni ją pojąć, konieczne jest zaczerpnięcie ogromnej ilości wiedzy, ale również sporo praktyki. Z tego właśnie powodu, nad sporządzaniem schematu czuwają tylko wykwalifikowane osoby. To one zajmują się usytuowaniem na prawidłowych miejscach wszystkich poszczególnych komponentów, a następnie na połączeniu ich ze sobą odpowiednimi liniami przewodzącymi. Oczywiście, istnieje szereg oprogramowań będących w stanie przeprowadzić dużą część obliczeń i zwizualizować poprawne działanie schematu, jednak osoba bez określonej wiedzy nie poradziłaby sobie z tematem.

W skład procesu, jakim jest projektowanie urządzeń elektronicznych wchodzą jeszcze zaprojektowanie obwodu drukowanego, wykonanie konkretnego oprogramowania przez informatyków, a także przeprowadzenie wszystkich pomiarów konstrukcyjnych i specjalnych testów.

Przygotowanie prototypu

Po wszystkich czynnościach projektowych przechodzi się do tworzenia prototypu i wprowadzania poprawek. Ważna jest wtedy identyfikacja wszystkich błędów w działaniu układu i ich wyeliminowanie. Prototyp tworzony jest już standardowo na płycie drukowanej PCB i z reguły wykonywany metodą SMT.

Dopiero po wykonaniu wszystkich dokładnych testów i konsultacji z klientem, firmy przystępują do wdrożenia produkcji seryjnej i montażu układów w urządzeniach. Specjaliści są zawsze chętni do pomocy i wytłumaczenia swoim klientom zasady działania oprogramowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read