Gospodarka zasobami wodociągowymi jest jednym z elementów wpływających na domowy budżet właściwie w każdym domu. Idea racjonalnego wykorzystywania tego zasobu znajduje nie tylko miejsce w planowaniu wydatków na kolejne miesiące, ale także uczy odpowiedzialności za całościowy obieg substancji w przyrodzie. W konsekwencji pozwala zrozumieć idee oszczędzania. Ma to niebagatelne znaczenie dla ludzkości, ponieważ mimo iż woda słodka jest właściwie całkowicie odnawialnym surowcem, to z całą pewnością dostęp do niej w różnych regionach Ziemi jest nierówny, a wręcz niesprawiedliwy.
Jak obliczyć zużycie wody?
Periodyczne, na przykład comiesięczne odczytywanie stanu wodomierza pozwolą z całą pewnością nie tylko doskonale określić standardowe, średnie zużycie wody w sprawdzanym gospodarstwie domowym, ale także przyczyni się do lepszej, stale aktualizowanej kontroli wydatków w rodzinnym budżecie. W tym miejscu warto skupić się na kilku podstawowych poradach, aby ten proces przeprowadzić możliwie sprawnie, a także bezbłędnie. Poprawne sprawdzenie licznika polega na zanotowaniu ilości całkowitych, wykorzystanych metrów sześciennych surowca, co w języku potocznym nosi nazwę „kubika”. Ich ilość jest prawie zawsze zaznaczona czarną obwolutą i bardzo dobrze widoczna na tle tarczy miernika. Warto pamiętać także o wartościach w kolorze czerwonym umieszczonych w pobliżu. Są one o tyle ważne, że gdy ich pierwsza cyfra jest równa lub większa niż 5, poborca wody musi ten fakt zinterpretować, a w konsekwencji zaokrąglić główny odczyt o jedną jednostkę w górę. Opisaną czynność należy wykonywać starannie, sumiennie. Najkorzystniejszy termin przypada mniej więcej na pierwszy dzień każdego rozpoczynającego się miesiąca. Kluczową kwestią wydaje się być skontrolowanie stanu technicznego wodomierza, czy jest skalibrowany, oplombowany. Następny okres rozliczeniowy po czterech tygodniach odpowie na pytanie ile zużyto wody, poprzez szybkie odjęcie mniejszej wartości od większej. Dodatkową, statystyczną informację można zdobyć dzięki podzieleniu liczby przez ilość domowników odczytując zużycie na jedną osobę.
Jak oszczędzać wodę?
Oszczędzać wodę można na setki sposobów. Większość z nich nie wymaga od ludzi specjalnego wysiłku. Rozsądne gospodarowanie tym surowcem powinno stanowić normę oraz być szeroko promowane. Poniższymi działaniami można nie tylko zmniejszyć wskazania na wodomierzu, ale i świadomość innych ludzi co do natury planety Ziemia.
- zakręcanie wody podczas codziennej toalety
- skrupulatne zakręcanie nieużytkowanych kurków
- rozsądne pranie poprzez czekanie na prawie całkowite zapełnienie bębna
- próba wykorzystania deszczówki w przypadku mieszkania w domach jednorodzinnych
- zamienienie codziennej kąpieli w napełnionej obficie wannie na szybki prysznic
- wymiana tradycyjnej baterii kurkowej na jednoelementową
- kontrola szczelności instalacji wodociągowej pod kierunkiem wykwalifikowanego hydraulika
- rozważenie zmiany starych systemów spłukiwania w toalecie na nowoczesne rozwiązania dwustopniowe