piątek, 29 września, 2023
Strona głównaPORADNIKWciągniki elektryczne - na jakie parametry warto zwrócić uwagę przy wyborze?

Wciągniki elektryczne – na jakie parametry warto zwrócić uwagę przy wyborze?

Wciągnik i wciągarka elektryczna są urządzeniami zaliczanymi do systemów transportu bliskiego. Służą głównie do podnoszenia i przemieszczania ciężkich elementów lub ładunków na niewielkie odległości.

Wykorzystuje się je w wielu gałęziach przemysłu halach produkcyjnych pomiędzy stanowiskami, a także w warsztatach, w których trzeba wymontować silnik lub masywną część maszyny. Urządzenia te mają bardzo szerokie zastosowanie, co wynika ze zróżnicowania ich parametrów technicznych.

Szerokie możliwości wykorzystania tych urządzeń wynikają też z faktu, że wciągnik elektryczny i wciągarka różnią się między sobą. Chociaż z pozoru wyglądają podobnie, są inaczej mocowane i mają inny zakres pracy.

Wciągnik może jedynie unieść i opuścić ładunek, podczas gdy za pomocą wciągarki można go też przemieszczać na boki. Odstępstwem od tej zasady jest montaż wciągnika na stabilnym trawersie, po którym może on jeździć wraz z ładunkiem.

Uniwersalne zastosowanie takich urządzeń transportu bliskiego, wynikające z ich dużej różnorodności, wymaga dopasowania sprzętu do konkretnych warunków pracy. Pod uwagę trzeba wziąć kilka czynników takich jak:

  • udźwig urządzenia,
  • sposób i rodzaj zasilania
  • wyposażenie w linę lub łańcuch,
  • prędkość podnoszenia ładunku,
  • wysokość podnoszenia,
  • dodatkowy osprzęt i zabezpieczenia.

Wciągnik elektryczny łańcuchowy czy linowy?

do najpopularniejszych zaliczają się modele unoszące około 1 tony ładunku.

W porównaniu do modelu łańcuchowego, wciągnik elektryczny liniowy jest prawdziwym siłaczem. Jego udźwig w dużym stopniu zależy od konstrukcji.

Udźwig nie jest jednak jedyną różnicą pomiędzy modelami linowymi i łańcuchowymi. Są też one wyposażone w inne jednostki napędowe. W konsekwencji wykazują też inną odporność na pracę w trudnych warunkach środowiskowych.

Wbrew pozorom „linówki” dużo unoszą, ale za to są mniej odporne na uszkodzenia. Dlatego nie zaleca się stosowania ich na zewnątrz budynków i w trudnym czy niebezpiecznym środowisku. Sprawdzą się w nim natomiast wciągniki łańcuchowe.

Wciągniki łańcuchowe są znacznie bardziej precyzyjne od wciągników linowych, dlatego najczęściej znajdują zastosowanie wszędzie tam gdzie niezbędna jest duża precyzja w operowaniu ładunkiem np. podczas prac montażowych.

wciągnik elektryczny łańcuchowy
Źródło: eurotech.eu

Maksymalny udźwig wciągnika elektrycznego

Maksymalny udźwig wciągnika jest powiązany z wyposażeniem go w linę lub łańcuch. Pomimo to jednak, decydując się na przykład na model linowy do transportu ładunków pomiędzy stanowiskami, nie trzeba stawiać na największe i najmasywniejsze urządzenia. Istotnym parametrem jest zawsze udźwig nominalny urządzenia. W języku technicznym oznacza on wartość przyjętą przez projektanta urządzenia, która gwarantuje podnoszenie ładunku bez żadnego wpływu na pracę mechanizmu czy strukturę materiału.

Aby dobrać odpowiedni wciągnik elektryczny, trzeba oszacować rodzaj i wielkość ładunków standardowo podnoszonych przez urządzenie oraz grupę natężenia pracy Udźwig nominalny powinien stanowić górną granicę przy założeniu, że codzienne obciążenie sprzętu będzie nieco mniejsze.

Zgodnie z dyrektywą maszynową 2006-42-WE-1 wciągniki łańcuchowe ręczne są projektowane na dopuszczalne przeciążenie 50%, a wciągniki łańcuchowe elektryczne 25%. Gwarantuje to, że przy dopuszczalnym przeciążeniu żaden z elementów wciągnika nie ulegnie uszkodzeniu. W praktyce jednak nie da się doprowadzić do takiego przeciążenia ponieważ większość wciągników jest wyposażana w sprzęgło przeciążeniowe, którego zadaniem jest uniemożliwienie poniesienia przez wciągnik ładunku większego niż nominalny.

Reasumując, jeśli przeznaczeniem wciągnika jest przemieszczanie pomiędzy stanowiskami big bagów o masie 500 kg, teoretycznie wystarczy do tej pracy wciągnik o udźwigu nominalnym 500 kg. Zdecydowanie się na nieco wyższy parametr sprawi, że w przypadku zmiany pojemności zbiorników nie trzeba będzie też wymieniać wciągnika.

Wciągniki elektryczne o zasilaniu trójfazowym i jednofazowym

Urządzenia zasilane prądem elektrycznym z sieci wymagają podłączenia do gniazda. Za pracę wciągnika odpowiada jednostka napędowa, która może mieć różną budowę, zasadę działania i moc. Im jest ona większa, tym większy ciężar uniesie urządzenie.

Jednocześnie parametrem, na który trzeba zwrócić uwagę, jest zasilanie prądem jedno- lub trójfazowym. Wybór jednej z opcji nie zawsze jest możliwy. Wymaga bowiem dostępu do odpowiedniej instalacji elektrycznej.

W większości zakładów produkcyjnych są dostępne gniazda z napięciem trójfazowym 400 V. W małych warsztatach czy garażach taka instalacja nie jest dostępna, co automatycznie warunkuje wybór silnika wciągnika. Wszędzie tam, gdzie istnieje możliwość wyboru, należy wziąć pod uwagę warunki pracy. Jeśli są one trudne, wciągnik zasilany napięciem trójfazowym lepiej sobie z nimi poradzi.

łancuchowy wciągnik elektryczny przy pracy
Źródło: eurotech.eu

Prędkość podnoszenia ładunku

Prędkość podnoszenia jest parametrem, który rzadko ma znaczenie samodzielnie. Najczęściej jest on wykorzystywany do obliczania tak zwanej grupy natężenia pracy. Składają się na nią dane takie jak:

  • prędkość podnoszenia,
  • wysokość podnoszenia,
  • planowana wydajność,
  • czas eksploatacji w godzinach w ciągu roku.

W praktyce oznacza to, że jeśli w ciągu 10 minut mają być przemieszczone cztery ładunki, im wyżej trzeba je podnieść, tym większa musi być też prędkość. Łącznie ogólny parametr grupy natężenia pracy decyduje o żywotności urządzenia.

Znacznie rzadziej prędkość podnoszenia ma związek z rodzajem ładunków. Jeśli jednak są one delikatne, wrażliwe na wstrząsy i wymagają specjalnego traktowania (na przykład otwarte beczki czy kadzie z płynnymi substancjami), wówczas lepszą opcją będzie mniejsza prędkość podnoszenia.

Inne parametry wciągników elektrycznych

Wymienione wyżej czynniki i parametry nie są jedynymi, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze wciągnika elektrycznego. Inne są jednak bardziej szczegółowe i mają nieco mniejsze znaczenie dla funkcjonowania urządzenia. Warto jednak zapoznać się z tymi opcjami, a w przypadku wystąpienia problemów z interpretacją danych – skorzystać z pomocy fachowca.

Na stronach produktów można też spotkać się z danymi takimi jak:

  • wymiary łańcucha,
  • krotność łańcucha,
  • średnica liny,
  • przechowywanie liny,
  • minimalne obciążenie zrywające liny,
  • szerokość toru,
  • długość przewodu sterowniczego,
  • współczynnik ED,
  • prześwit C,
  • FEM,
  • masa własna,
  • klasa szczelności IP.
łancuchowy wciągnik elektryczny podnoszący ładunek
Źródło: eurotech.eu

Wciągniki elektryczne z oferty Eurotech

Analizując wskazówki związane z wyborem odpowiednich urządzeń transportu bliskiego, można w przybliżony sposób określić parametry modelu niezbędne do zaspokojenia potrzeb firmy. Możliwość wyboru właściwego urządzenia stwarzają wciągniki elektryczne z oferty Eurotech.

Firma zajmuje się dystrybucją tego typu wyposażenia, oferując je w szerokim wyborze modeli i parametrów technicznych. Każdy wciągnik elektryczny Eurotech pochodzi od markowego producenta i spełnia wymogi norm jakości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read