wtorek, 28 maja, 2024
Strona głównaPORADNIKJakie wykształcenie powinien posiadać pracownik produkcyjny?

Jakie wykształcenie powinien posiadać pracownik produkcyjny?

Sektor produkcyjny w Polsce od kilku lat nieustannie się rozwija. Przybywa kolejnych zakładów a te, które istnieją już od jakiegoś czasu, wciąż się rozrastają. W związku z tym wzrasta także zapotrzebowanie na kolejnych pracowników oraz liczba ofert pracy w tym sektorze. Jakie trzeba spełniać warunki, by być atrakcyjnym kandydatem w tej branży?

W zależności od danego miejsca zatrudnienia oraz podejmowanego stanowiska wymagania dotyczące wykształcenia mogą być bardzo zróżnicowane i związane z charakterem wykonywanych obowiązków.

W przypadku pracy fizycznej najczęściej nie jest wymagane profilowe wykształcenie, kandydat powinien jednak ukończyć przynajmniej szkołę zawodową. Znacznie istotniejsze od posiadania konkretnego dyplomu jest jednak to, czy posiada on odpowiednią sprawność fizyczną i zdolności manualne niezbędne do wykonywania przewidzianych na tym stanowisku zadań, czy potrafi dobrze organizować swoją pracę, jest sumienny i zmotywowany. Dodatkową wartość stanowi umiejętność działania w grupie i komunikatywność.

W przypadku chęci podjęcia stanowiska związanego z obsługą maszyn wymagania są nieco wyższe. Osoba rozważająca aplikowanie na nie powinna posiadać wykształcenie przynajmniej średnie – najlepiej o profilu technicznym. Wśród oczekiwań stawianych przez pracodawców w ofertach często pojawiają się także wysokie zdolności manualne i sumienność oraz nastawienie na jakość. Dodatkowym atutem kandydata może być również umiejętność obsługi różnych urządzeń produkcyjnych i posiadane doświadczenie na podobnym stanowisku. Nie oznacza to jednak, że jest to wymóg krytyczny i jeśli kandydat go nie spełni, na starcie jego aplikacja zostanie odrzucona.

W wielu firmach produkcyjnych posiadane wykształcenie czy wcześniejsze doświadczenie są sprawą drugorzędną, ponieważ nowym osobom zapewniają szereg szkoleń i warsztatów pozwalających na szybkie pozyskanie nowych kompetencji zawodowych. Przykładem może być Bridgestone – lider produkcji opon, oferujący pracę w fabryce w Stargardzie. Osoby, które rozpoczynają zatrudnienie w tym zakładzie, mogą liczyć na szczegółowe przeszkolenie pod okiem lidera, który wyjaśnia i tłumaczy dokładnie wszelkie kwestie związane z wykonywaniem obowiązków. Przydatna w związku z tym jest motywacja do nauki, która pozwala nowozatrudnionemu na szybkie przyswojenie nowej wiedzy. Oprócz chęci do działania liczą się także takie cechy jak obowiązkowość, dokładność i samodzielność. W związku z tym, że pracownicy w fabryce w Stargardzie mają bezpośredni wpływ na jakość produktu, niezbędna jest również spostrzegawczość.

Praca na produkcji w większości przypadków wiąże się z atrakcyjnym wynagrodzeniem, a coraz więcej firm oferuje również ciekawe benefity pozapłacowe. Jeśli więc spełniamy wymagania, warto rozważyć pracę w fabryce – nawet jeśli wcześniej związani zawodowo byliśmy z zupełnie innym sektorem gospodarki niż produkcja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read