czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaPORADNIKCo powinieneś wiedzieć o spawaniu migomatem? Migomat dla początkującego

Co powinieneś wiedzieć o spawaniu migomatem? Migomat dla początkującego

Proces spawania może wydawać się dość skomplikowany i zarezerwowany tylko dla profesjonalistów. Praktyka jednak pokazuje, że spora część amatorów majsterkowania, ma w swoich domowych warsztatach urządzenia spawalnicze, którymi z powodzeniem wykonują mniej lub bardziej skomplikowane prace naprawcze, a często też twórcze. Najczęściej wybieraną przez początkujących spawaczy metodą jest metoda MIG/MAG. Jeżeli chciałbyś dołączyć do tego grona i planujesz zakup spawarki, koniecznie przeczytaj ten artykuł i dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć na starcie o spawaniu metodą MIG/MAG.

Czym jest spawanie w technologii MIG/MAG?

Spawanie jest to metoda łączenia materiałów metalowych i metalopochodnych poprzez ich miejscowe stapianie oraz zespalanie. Istnieje kilka metod spawania, najbardziej ogólny podział to podział na spawanie elektryczne i gazowe. Jedną z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów metod spawania jest technika MIG/MAG. W spawaniu technologią MIG/MAG wykorzystuje się elektrodę topliwą w osłonie gazowej. Oznacza to, że między elektrodą a spawanym materiałem powstaje łuk elektryczny, który z kolei chroniony jest przez aktywny lub obojętny gaz. Gaz chroni przed działaniem warunków atmosferycznych, a zwłaszcza przed dostępem powietrza. W spawaniu metodą MIG korzysta się z gazu obojętnego takiego jak hel, metodę te najczęściej wykorzystuje się do łączenia miedzi, magnezu, glinu oraz innych metali nieżelaznych. Metoda MAG kolei odbywa się w osłonie gazu aktywnego takiego jak dwutlenek węgla i najczęściej stosowana jest do spawania stali konstrukcyjnych, zarówno nisko, jak i wysokostopowych.

Co warto wiedzieć, kupując migomat?

Planując zakup migomatu, szybko przekonany się, że na rynku dostępnych jest mnóstwo urządzeń, oferujących zróżnicowane funkcje oraz wiele dodatkowych opcji. Pojawia się więc pytanie, jaki model migomatu najlepiej wybrać na początek? Początkujący spawacze powinni postawić na rozwiązania uniwersalne i proste. Skomplikowane opcje dodatkowe lepiej zostawić na później, kiedy już opanujemy lepiej sztukę spawania. Na start najlepiej wybrać stosunkowo proste urządzenie spawalnicze, które pomoże szybko i skutecznie nauczyć się jego obsługi. Oczywiście nie chodzi o to, żeby kupić pierwszy lepszy migomat. To nigdy nie jest dobre rozwiązanie. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto przyjrzeć się określonym parametrom urządzenia, które zagwarantują, że będziemy mogli z nim wykonać podstawowe prace spawalnicze i posłuży nam przez jakiś czas. Na jakie parametry zatem zwrócić uwagę kupując migomat?

  • Maksymalna wartość prądu spawania – to ona odpowiada za moc urządzenia i określa jakiej grubości materiały będziemy mogli spawać. Standardowa wartość prądu spawania to 200-250 A.
  • Cykl pracy – wartość ta określa, jak długo będziemy mogli pracować ze spawarką jednorazowo, aby jej nie przegrzać.
  • Podajnik drutu – dokładnie materiał, z jakiego jest on wykonany, warto wybrać urządzenie z metalowym podajnikiem, który będzie trwalszy
  • Możliwość spawania prądem pulsacyjnym – niektóre urządzenia pozwalają na takie spawania, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie spoiny bez odprysków i porowatości.

Jak spawać migomatem i co nam do tego potrzebne?

Pierwsze kroki w spawaniu miogmatem mogą być trudne i nie należeć do udanych, jednak jak wiadomo, w każdej dziedzinie praktyka czyni mistrza, dlatego po zakupie urządzenia spawalniczego trzeba dać sobie trochę czasu na opanowanie techniki spawania. Oprócz spawarki należy oczywiście zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria ochronne takie jak maska lub przyłbica spawalnicza, rękawice, a także kilka blach i kształtowników, na których będziemy mogli poćwiczyć spawanie. Przed rozpoczęciem pracy, spawany materiał trzeba dokładnie oczyścić z farby i rdzy, najlepiej zrobić to szlifierką kątową, lub ręczną szczotką drucianą.

Spawanie migomatem najlepiej wykonywać dwoma rękami, daje to lepszą kontrolę nad urządzeniem spawalniczym, a co za tym idzie możliwość stworzenia precyzyjnej spoiny. Ustawiamy się pod kątem przeciwnym do palnika, dzięki czemu będziemy dokładnie widzieć jeziorko spawalnicze. Odchylając lekko końcówkę palnika od pionu, również otrzymamy lepszy podgląd na to, jak przebiega proces. Końcówka prądową powinna być umieszczona w odległości od 6 do 10 mm nad spawanym materiałem. W spawaniu migomatem najczęściej stosuje się ruchy zygzakowate pchane, które pozwalają na prowadzenie łuku spawalniczego w kierunku obu elementów, które są spawane. Początkowo lepiej jest spawać do przodu, pchając palnik, ponieważ zwiększa to zasięg gazu osłonowego. Kierując się tymi kilkoma wskazówkami, z pewnością po kilku próbach spawanie stanie się coraz łatwiejsze, a spoina coraz lepszej jakości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read