piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaPORADNIKCzym jest filc? – zastosowanie, odmiany, cena

Czym jest filc? – zastosowanie, odmiany, cena

Filc to doskonale znany światu wyrób włókienniczy. Jego pierwsze odmiany zaobserwowano już kilka tysięcy lat przed naszą erą, na kontynencie azjatyckim. Dla niektórych materiał ten jest doskonale znany, a jeszcze inni nie do końca wiedzą, czym jest. Zazwyczaj poznaje się go z przypadku, pomimo iż jego zastosowanie w przemyśle i w użytku prywatnym jest obszerne. Poniższy wpis będzie miał więc za zadanie pokazać, czym rzeczywiście jest ten materiał i jakie pełni funkcje w obecnym świecie.

Z czego wykonuje się filc?

Filc jest wyrobem włókienniczym, wytwarzanym na skutek spilśniania wełnianych tkanin. Jego odmiany, które obiegły cały świat były zazwyczaj wykonywane z wełny bądź sierści zwierząt. Wraz z postępem technologicznym, zaczęto w większości oszczędzać żywe stworzenia i tworzyć podobieństwa tych materiałów z tworzyw sztucznych. Sposób wytwarzania filcu jest w dużej mierze zależny od zapotrzebowania i konkretnych zastosowań.

Omawiany materiał odznacza się niezwykłą wytrzymałością i długą żywotnością. Spowodowane jest to procesem ubijania i walcowania warstwy włókien. Wbrew pozorom, nawet mały kawałek filcu wykonany jest z naprawdę dużej ilości tego materiału. Ogólna objętość jest zmniejszana przez proces maksymalnego ubijania, dzięki czemu sam wyrób zalicza się do kategorii niezwykle wytrzymałych.

Zastosowanie wyrobów z filcu – gdzie spotkamy się z nimi najczęściej?

Z pewnością, filc może kojarzyć się nam z podkładaniem pod meble, co ma na celu zapobiec rysowaniu parkietu. Jest to jedno z wielu potencjalnych zastosowań tego wyrobu, najlepiej świadczące o jego popularności. Meble w domu ma każdy. Z tego względu, warto zajrzeć pod nie i zobaczyć, czy rzeczywiście taka tkanina się tam znajduje.

Znacznie bardziej znany w przemyśle jest filc uszczelkowy. Ten odznacza się niezwykle dobrymi właściwościami izolacyjnymi i jest zdolny tłumić drgania. Co więcej, w wielu branżach można spotkać się także z filcem polerskim czy też tym służącym do smarowania.

Wyrobami bliższymi standardowemu użytkownikowi są natomiast filce dekoracyjne. Można tworzyć z nich niezwykle ciekawe aranżacje w domu, wystroje czy nawet biżuterię.

Jak wygląda filc techniczny?

Niemal każdy może sobie wyobrazić strukturę filcu. Jego poszczególne odmiany zbytnio nie różnią się od siebie wyglądem, chyba że mowa jest o całkowitej grubości. Filc techniczny odznacza się znacznie grubszą warstwą, a co za tym idzie większą twardością. Mimo to, materiał ten jest elastyczny i lekki. W większości przypadków, do stworzenia filcu technicznego używa się wyłącznie włókien syntetycznych, takich jak chociażby polipropylen. Szacuje się, że standardowych rozmiarów filc techniczny posiada grubość około 4 mm. Już nawet taki wynik jest w stanie zagwarantować doskonałe wygłuszenie i eliminację drgań. Dodatkowo, materiał ten jest odporny na przepuszczanie różnorakich substancji i pochłanianie wilgoci. Dzięki temu, doskonale spisze się jako uszczelka w niektórych przypadkach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read