poniedziałek, 22 kwietnia, 2024
Strona głównaPORADNIKKamery IP, wszystko pod kontrolą

Kamery IP, wszystko pod kontrolą

Wiele osób o nich słyszało, jeszcze więcej widziało, lecz nie wszyscy wiedzą, cóż to takiego kamery IP? Poniższy artykuł ma na celu odsłonięcie tajemnic związanych z tymi urządzeniami, tym bardziej że liczba zastosowań kamer jest naprawdę ogromna.

IP camera, co to takiego?

Najprościej mówiąc, są to kamery, które przesyłają obraz w czasie rzeczywistym za pośrednictwem sieci internetowej.

W odróżnieniu od kamer przemysłowych (CCTV) nie wymagają kosztownej infrastruktury, czyli okablowania, centrum odbiorczego i oczywiście wyszkolonego personelu monitorującego działanie systemu.

CCTV funkcjonują jeszcze w obiektach wielkopowierzchniowych, jednak patrząc na postęp technologiczny, można dojść do konstatacji, iż dni urządzeń przetwarzających obraz w obiegu zamkniętym są policzone.

Kamery IP potrzebują jedynie sprawnego łącza internetowego, dzięki któremu przesyłają obraz wprost do przeglądarki. Dostęp do wizji uzyskuje się natychmiast, korzystając ze wszystkich dostępnych urządzeń umożliwiających przeglądanie zawartości internetu. Innymi słowy, zamiast uzbrojonych strażników wystarczy smartphone.

Kamery IP, zastosowanie

Z tych powodów znaleźć je można w domach, barach, sklepach, nawet w niewielkich warsztatach i magazynach. Odpowiednio zabezpieczone przed czynnikami atmosferycznymi przydają się także do monitorowania skwerów, terenów prywatnych i parkingów.

To nie wszystko. Kamery IP z powodzeniem dopilnują także dzieci i zwierząt. Za około 219,00 złotych można zapewnić sobie spokój i poczucie bezpieczeństwa. Informacja dotyczy modelu HWI-B121H – Kamera tubowa IP 2Mpx, 2.8 mm, IR30 – Hikvision Hiwatch oferowanego przez sklep EC System pracujący na swoją wysoką pozycję w branży już od 1994 roku.

W wielu przypadkach kamery IP wykazują swego rodzaju inteligencję. Mianowicie aktywują się w momencie wykrycia ruchu w obszarze kontroli. Nie tylko oszczędzają energię elektryczną, lecz także nie absorbują niepotrzebnie użytkownika, jeżeli niewymagana jest interwencja. Innymi słowy, w odniesieniu do kamer IP brak wiadomości to najlepsza wiadomość.

Natomiast w przypadku np. kradzieży lub pożaru właściciel obiektu zostaje natychmiast powiadomiony o tym fakcie, co umożliwia błyskawiczną reakcję. Zatem monitoring jest w pełni skuteczny przez całą dobę, niezależnie od obecności kogokolwiek w budynku.

Oczywiście konkretne działanie kamer IP ustawia się w menu konfiguracji zgodnie z indywidualnymi preferencjami użytkownika.

Kamery IP, na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Poszczególne modele mogą różnić się funkcjonalnością. Oczywiście, im droższe, tym liczba oferowanych funkcji jest wyższa.

Podstawowe parametry:

  • bezpieczeństwo danych;
  • kąt widzenia;
  • rozdzielczość obrazu:
  • czujnik ruchu;
  • wbudowany mikrofon (opcjonalnie).

Bezpieczeństwo danych

Obraz z kamery IP jest szyfrowany. Dostęp do niego uzyskuje się za pośrednictwem dedykowanej aplikacji lub z poziomu strony internetowej producenta, gdzie może on czuwać nad stałą aktualizacją zabezpieczeń. W obu przypadkach dostęp do danych chroniony jest hasłem.

Kąt widzenia

Jest to zakres obrazu mieszczący się na jednym kadrze. Szczególnie ma to znaczenie w płaszczyźnie poziomej. Szerokość pola widzenia uzależniona jest od ogniskowej obiektywu i rozmiaru matrycy. W połączeniu z funkcją obrotu kamery daje to sposobność kontrolowaniu danego obszaru w zakresie 360 stopni.

Rozdzielczość obrazu

Im wyższa rozdzielczość, tym obraz jest dokładniejszy. Zawiera więcej widocznych szczegółów, umożliwia rozpoznawanie twarzy itp. Obrazy przekazywane są na niewielkich punktach nazywanych pikselami. Im więcej pikseli, tym ogólny widok jest wyraźniejszy. O wysokiej rozdzielczości kamery decyduje jej zaawansowanie techniczne i oprogramowanie.

Czujniki ruchu

Często połączone z możliwością nagrywania obrazu, czy to w sieci, czy też bezpośrednio na kartach SD. Niektóre modele kamer umożliwiają podłączenie czujnika ruchu do instalacji alarmowej. Nieautoryzowane wkroczenie na teren prywatny spowoduje uruchomienie systemów ostrzegawczych.

Wbudowany mikrofon (opcjonalnie)

Nie jest może niezbędny, jednak bardzo wygodny. Przydaje się w kamerach instalowanych przy wejściach, na placach zabaw dla dzieci, czyli w miejscach, gdzie komunikacja głosowa ma istotne znaczenie.

Kamera IP, czy warto?

Powodów uzasadniających zakup kamery IP jest mnóstwo. Zabezpiecza dobytek przed kradzieżą lub zniszczeniem. Pomaga sprawować opiekę nad dziećmi, także tymi najmniejszymi, sprawując pieczę nad tym, co się dzieje w łóżeczku niemowlaka. Pozwala kontrolować godziny powrotu pociech ze szkoły, pracę opiekunów zatrudnionych do opieki nad domownikami.

Kamera zabezpieczy otwory okienne i balkonowe, jednym słowem pozwoli na wgląd we wszystko, co takiego nadzoru wymaga.

Czy dwieście lub trzysta złotych za taki komfort to dużo? Odpowiedź nasuwa się sama. Do zobaczenia w sklepie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read