piątek, 29 września, 2023
Strona głównaGOSPODARKAAutostrady w Polsce

Autostrady w Polsce

Polskie drogi nadal mają grono zagorzałych przeciwników, jednak trzeba przyznać, że w ciągu ostatnich kilkunastu lat mapa samochodowa naszego kraju uległa wielkim przeobrażeniom. Remontowane są drogi krajowe, powstają trasy ekspresowe oraz autostrady. Właśnie temu ostatniemu rodzajowi dróg jest poświęcony niniejszy artykuł.

Ile kilometrów autostrad znajduje się w naszym kraju?

Obecnie (stan na marzec 2020 roku) Polska posiada ok. 1730 km autostrad. Najdłuższa z nich jest oczywiście droga A4, która łączy granicę polsko-niemiecką z Ukrainą. Jej długość wynosi 673 kilometry. Na drugim miejscu plasuje się autostrada A2, biegnąca od polsko-niemieckiego przejścia granicznego w Słubicach do Warszawy. Arteria liczy na razie 487 kilometrów długości. Na najniższym stopniu podium plasuje się autostrada A1, której długość to 446 kilometrów. Ten wynik ulegnie jednak zmianie, gdyż w budowie jest około 80-kilometrowy odcinek łączący północny odcinek drogi z autostradową obwodnicą Częstochowy.

Czym charakteryzują się polskie autostrady?

Autostrady w Polsce posiadają najwyższy limit prędkości w Europie – 140 kilometrów na godzinę. Większość państw stosuje ograniczenia prędkości do 110-130 kilometrów na godzinę. Pod tym względem wyprzedzają nas jedynie Niemcy, które na niektórych odcinkach autostradowych w ogóle zniosły ograniczenia w szybkości pojazdów. Kolejnym elementem rozpoznawczych polskich autostrad są bramki. Niestety, w naszym kraju nie rozwinięto systemu winietowego, a elektroniczny pobór taryf nadal znajduje się w powijakach. Właśnie dlatego w okresie letnim kierowcy podróżujący naszymi autostradami – a w szczególności A1 – muszą stać w wielokilometrowych korkach przed punktami poboru opłat. Oczywiście, nie trzeba wspominać o tym, że wszystkie drogi tego typu w Polsce są dwupasmowe i posiadają jedynie bezkolizyjne, dwupoziomowe skrzyżowania.

Jeśli chodzi o aspekty infrastrukturalne, to charakterystycznym punktem polskich autostrad są rozlokowane w kilku lub kilkunastokilometrowych ostępach parkingi, tzw. Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP). Zazwyczaj na każdym z nich znajduje się bezpłatna toaleta. W ich obrębie znajdują się często również stacje benzynowe, lokale szybkiej obsługi (np. McDonald’s czy KFC), a czasami nawet hostele. Na nowszych punktach postojowych zbudowano także place zabaw i siłownie na świeżym powietrzu. Obecność miejsc tego typu zdecydowanie ułatwia podróż nie tylko kierowcom osobówek, ale i przede wszystkim osobom prowadzącym ciężarówki. Autostrady w Polsce są bowiem praktycznie miejscem ich pracy.

Jedź ostrożnie!

Autostrady w Polsce są z jednej strony bezpieczne, jednak z drugiej strony należy zachować na nich specyficzne środki ostrożności, wynikające z prędkości jazdy. Pamiętaj zawsze o zachowaniu większej odległości od poprzedzającego auta, by w razie nagłego hamowania nie doprowadzić do karambolu. Nigdy nie używaj długich świateł – nie oślepisz nimi jadących z przeciwka, jednak kierowca samochodu przed Tobą nie będzie niczego widział w lusterkach. Poza tym pamiętaj – autostrada to nie tor wyścigowy. Poruszają się po niej pojazdy jadące z różnymi prędkościami i to Ty musisz się do nich dostosować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read