Wulkany są cudem natury na Ziemi. Są urzekająco piękne, majestatyczne i wyniosłe. Działają dzień i noc i przypominają ludziom o niepewnym jutrze. W końcu nie wiadomo, w którym momencie ta bomba zegarowa może wybuchnąć. Najwyższe wulkany świata zagrażają wszystkim żywym istotom, które przebywają w ich pobliżu, piękne kratery mogą przynieść śmierć i zniszczenie. Przepływy gorącej lawy, odpady skalne, gorące gazy z wylotu, wszystko to może całkowicie zniszczyć duże osady miejskie. Przykładem jest erupcja Wezuwiusza, gdy miasta w pobliżu wulkanu po prostu przestały istnieć. I nie jest to jedyny przykład w historii ludzkości.
Najwyższe wulkany świata
Najwyższe wulkany świata to olbrzymy, które są w innym stanie aktywności, niektóre są w uśpieniu, inne są dość aktywne. Są nie tylko niebezpieczne, ale także piękne.
10. Mauna Loa (4 205 m)
Na 10 miejscu jest gigantyczny wulkan Mauna Loa. Jego lokalizacja to wyspy hawajskie. Jego wysokość wynosi 4205 metrów, ale według objętości magmy (32 km.) Jest to najpotężniejszy z wulkanów na naszej planecie. Mauna Loa odnosi się do wulkanów osłonowych, jest wydłużony, płaski i stosunkowo niski. Czas pojawienia się Mauna Loa to siedemset tysięcy lat temu.
9. Sangay (5230 m)
Wśród najwyższych wulkanów świata zajmuje 9 miejsce w rankingu. Znajduje się w Ekwadorze i należy do młodych i raczej gorączkowych gigantów. To jednym z najbardziej aktywnych kraterów. Na jego szczycie znajdują się trzy niecki kraterowe, których średnica wynosi od pięćdziesięciu do stu metrów. Sangay wznosi się na wysokości 5230 metrów.
8. Popocatepetl (5 455 m)
Meksykański wulkan Popocatepetl (znany też, jako El Popo lub Don Goyo) znajduje się w łańcuchu górskim sześćdziesiąt kilometrów od Meksyku. Powstał około 730 tysiącleci temu. Jego bezwzględna wysokość wynosi 5455 metrów, zajmuje drugie miejsce wśród największych wulkanów na świecie. Krater jest eliptyczny i ma wymiary 600 na 850 metrów.
7. Elbrus (5642 m)
Gigantyczne wulkany istnieją również na kontynencie europejskim. Należą do nich kaukaski Elbrus – najwyższa góra Rosji i Europy. Wysokość stratowulkanu wynosi 5642 metry, znajduje się na liście siedmiu szczytów, na której wymieniono najwyższe szczyty górskie na Ziemi. Niektórzy naukowcy uważają, że wulkan zanika, inni, że może się obudzić.
6. Orizaba (5675 m)
Wulkan Orizaba to uśpiony stratowulkan, jest pierwszym w Meksyku wysokości (5675 metrów) i jest jednym z dziesięciu najwyższych wulkanów świata. Średnica krateru wynosi 478 metrów. Orisaba jest obecnie uważany za nieaktywny, po raz ostatni erupcję odnotowano w 1687 roku. Znajduje się w łańcuchu górskim i jest otoczony zaskakująco piękną roślinnością.
5. Misti (5822 m)
Na terytorium Ameryki Południowej w Peru znajduje się duży aktywny wulkan Misty. Wznosi się nad poziomem morza o 5822 metry. Ostatni raz wykazał znaczną aktywność wulkaniczną w 1985 roku. W 1998 roku zmumifikowane szczątki sześciu Inków znaleziono w obszarze wewnętrznego basenu krateru.
4. Kilimandżaro (5895 m)
W środku oceny najwyższych wulkanów świata znajduje się obecny stratowulkan Kilimandżaro. Na kontynencie afrykańskim jest to gigantyczny wulkan. Jego wysokość wynosi 5895 metrów. Obecnie gazy wybucha okresowo. Kilimandżaro znajduje się pod stałym ścisłym nadzorem naukowców. Istnieje ryzyko zawalenia się otworu wulkanicznego, co może doprowadzić do uwolnienia magmowej lawy.
3. Cotopaxi (5 897 m)
W Ameryce Południowej istnieje jeden z ogromnych wulkanów – Cotopaxi. Jego wysokość wynosi 5897 metrów. Cotopaxi to aktywny wulkan położony w Andach, pięćdziesiąt kilometrów od stolicy Quito. Zajmuje 3 miejsce wśród najwyższych punktów Ekwadoru i pierwsze wśród lokalnych aktywnych wulkanów.
2. San Pedro (6145 m)
Chilijskie San Pedro zajęło honorowe 2 miejsce w rankingu największych wulkanów na świecie. Wysokość stratowulkanu wynosi 6145 metrów. Olbrzym znajduje się w Andach, w pobliżu granicy z Boliwią. San Pedro to aktywny wulkan, który w 1960 roku obudził się i wybuchł. Ale nikomu to nie zaszkodziło, ponieważ obszar jest słabo zaludniony. Teraz wulkan jest nieaktywny.
1. Ljulyayljako (6739 m)
Faworytem rankingu jest najwyższy wulkan świata – Ljulyayljako. Znajduje się w strefie przygranicznej między Argentyną a Chile. Należy do stratowulkanów i wznosi się nad poziomem morza o 6739 metrów. Gigantyczny wulkan działający, ostatnia emisja magmy miała miejsce w 1877 roku. Obecnie stale przypomina o sobie, emitując gazy i dwutlenek siarki. Ljulyayljako to miejsce historyczne i archeologiczne. W 1952 roku na jego szczycie odkryto najstarsze sanktuarium Inków. Nieco później, w 1999 roku, naukowcy odkryli zmumifikowane ciała dzieci. Najwyraźniej Inkowie poświęcili troje dzieci bogom.