Największe miasta świata – ranking

Ogromne światowe aglomeracje są często większe od części europejskich państw. Nic więc dziwnego, że na Starym Lądzie nie ma ani jednego z największych miast świata plasujących się w pierwszej dziesiątce. Większość z nich leży w Azji, co raczej nikogo nie dziwi, przecież to właśnie tu znajdują się jedyne dwa państwa świata, których liczba ludności przekracza miliard. Jednak rekordzista z poniższej listy wcale nie leży w Indiach ani w Chinach. 

Miejsce pierwsze zajmuje Tokio. Największe miasto świata liczy ponad 38 milionów ludności. Podobna liczba osób żyje w Polsce. W najbliższych latach prognozowany jest spadek liczby ludności. Odpowiada za to niewielki przyrost naturalny, pęd Japończyków za karierą oraz migracja mieszkańców na prowincję. 

Miejsce drugie zajęło Delhi. To największe miasto Indii liczy około 26 milionów ludzi. W odróżnieniu od Tokio w Delhi liczba mieszkańców regularnie wzrasta. Zarówno przyrost naturalny jak i migracje są dodatnie. Demografowie przewidują, że w ciągu najbliższych 10 lat liczba ludności miasta może sięgnąć 36 milionów. 

Na trzecim miejscu uplasował się Szanghaj z blisko 25 milionami mieszkańców. Tu również przewiduje się wzrosty. Nie będą one tak duże jak w Delhi, jednak w najbliższej dekadzie liczba mieszkańców Szanghaju powinna przekroczyć 30 milionów osób. 

Mumbaj, zwany inaczej Bombajem, to druga co do wielkości aglomeracja Indii i czwarte największe miasto świata. Liczy obecnie około 21 milionów osób, jednak i w tym przypadku liczba ludności regularnie rośnie. W 2030 roku powinna wynieść niespełna 28 milionów. 

Piąte miejsce w rankingu największych miast świata zajmuje Sao Paulo. To największe poza azjatyckie miasto świata położone jest w Brazylii. Mieszka tu ponad 21 milionów osób i liczba ta regularnie rośnie. Jest jednym z największych ośrodków przemysłowych Ameryki Południowej, czemu zawdzięcza swój rozwój. 

Stolica najludniejszego państwa świata zajmuje dopiero szóste miejsce w powyższym rankingu. Pekin, bo o nim mowa, zamieszkuje ponad 21 milionów osób. W najbliższych latach przewiduje się wzrost liczby ludności Pekinu, jednak w późniejszym okresie spodziewać należy się spadku. Jest to związane z niskim przyrostem naturalnym, będącym wynikiem starzenia się społeczeństwa. 

Miasto Meksyk, to kolejna pozycja rankingu. Ogromną aglomerację zamieszkuje obecnie około 21 milionów osób. Przewiduje się kolejne wzrosty. 

Ósme miejsce zajmuje obecnie Osaka. To drugie co do wielkości miasto Japonii, jest zarazem ostatnim na liście miast świata, w których żyje więcej niż 20 milionów osób. Tu również prognozowany jest, podobnie jak w Tokio, spadek liczby ludności. W 2030 roku, zgodnie z przewidywaniami, w Osace będzie mieszkać około 19 milionów osób. 

Na 9. miejscu znalazł się Kair. Stolica Egiptu jest zarazem największym państwem Afryki. W związku z szybkim rozwojem całego regionu w najbliższych latach liczba ludności Kairu powinna wzrosnąć do blisko 25 milionów osób. 

Pierwszą dziesiątkę największych miast świata zamyka Nowy Jork. Aglomerację zamieszkuje obecnie około 18,5 miliona mieszkańców. 

Największe miasta świata – ranking
Rate this post

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here