środa, 19 czerwca, 2024
Strona głównaGOSPODARKANajwiększe miasta świata – ranking

Największe miasta świata – ranking

Ogromne światowe aglomeracje są często większe od części europejskich państw. Nic więc dziwnego, że na Starym Lądzie nie ma ani jednego z największych miast świata plasujących się w pierwszej dziesiątce. Większość z nich leży w Azji, co raczej nikogo nie dziwi, przecież to właśnie tu znajdują się jedyne dwa państwa świata, których liczba ludności przekracza miliard. Jednak rekordzista z poniższej listy wcale nie leży w Indiach ani w Chinach. 

1. Tokio – 38 mln ludności

Miejsce pierwsze zajmuje Tokio. Największe miasto świata liczy ponad 38 milionów ludności. Podobna liczba osób żyje w Polsce. W najbliższych latach prognozowany jest spadek liczby ludności. Odpowiada za to niewielki przyrost naturalny, pęd Japończyków za karierą oraz migracja mieszkańców na prowincję. 

2. Delhi – 26 mln mieszkańców

Miejsce drugie zajęło Delhi. To największe miasto Indii liczy około 26 milionów ludzi. W odróżnieniu od Tokio w Delhi liczba mieszkańców regularnie wzrasta. Zarówno przyrost naturalny jak i migracje są dodatnie. Demografowie przewidują, że w ciągu najbliższych 10 lat liczba ludności miasta może sięgnąć 36 milionów. 

3. Szanghaj – 25 mln ludzi

Na trzecim miejscu uplasował się Szanghaj z blisko 25 milionami mieszkańców. Tu również przewiduje się wzrosty. Nie będą one tak duże jak w Delhi, jednak w najbliższej dekadzie liczba mieszkańców Szanghaju powinna przekroczyć 30 milionów osób. 

4. Mumbaj – 21 mln ludności

Mumbaj, zwany inaczej Bombajem, to druga co do wielkości aglomeracja Indii i czwarte największe miasto świata. Liczy obecnie około 21 milionów osób, jednak i w tym przypadku liczba ludności regularnie rośnie. W 2030 roku powinna wynieść niespełna 28 milionów. 

5. Sao Paulo – 21 mln mieszkańców

Piąte miejsce w rankingu największych miast świata zajmuje Sao Paulo. To największe poza azjatyckie miasto świata położone jest w Brazylii. Mieszka tu ponad 21 milionów osób i liczba ta regularnie rośnie. Jest jednym z największych ośrodków przemysłowych Ameryki Południowej, czemu zawdzięcza swój rozwój. 

6. Pekin – 21 mln ludzi

Stolica najludniejszego państwa świata zajmuje dopiero szóste miejsce w powyższym rankingu. Pekin, bo o nim mowa, zamieszkuje ponad 21 milionów osób. W najbliższych latach przewiduje się wzrost liczby ludności Pekinu, jednak w późniejszym okresie spodziewać należy się spadku. Jest to związane z niskim przyrostem naturalnym, będącym wynikiem starzenia się społeczeństwa. 

7. Meksyk – 21 mln ludności

Miasto Meksyk, to kolejna pozycja rankingu. Ogromną aglomerację zamieszkuje obecnie około 21 milionów osób. Przewiduje się kolejne wzrosty. 

8. Osaka – 20 mln mieszkańców

Ósme miejsce zajmuje obecnie Osaka. To drugie co do wielkości miasto Japonii, jest zarazem ostatnim na liście miast świata, w których żyje więcej niż 20 milionów osób. Tu również prognozowany jest, podobnie jak w Tokio, spadek liczby ludności. W 2030 roku, zgodnie z przewidywaniami, w Osace będzie mieszkać około 19 milionów osób. 

9. Kair – 19 mln ludności

Na 9. miejscu znalazł się Kair. Stolica Egiptu jest zarazem największym państwem Afryki. W związku z szybkim rozwojem całego regionu w najbliższych latach liczba ludności Kairu powinna wzrosnąć do blisko 25 milionów osób. 

10. Nowy Jork – 18,5 mln mieszkańców

Pierwszą dziesiątkę największych miast świata zamyka Nowy Jork. Aglomerację zamieszkuje obecnie około 18,5 miliona mieszkańców. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read