wtorek, 23 lipca, 2024
Strona głównaPORADNIKCzy szkolenia SEP są dla kobiet?

Czy szkolenia SEP są dla kobiet?

Pytanie zadane w tytule tego artykułu jest oczywiście mocno prowokacyjne. Z jakiego powodu szkolenia SEP miałyby być niedostępne dla kobiet? Nic przecież nie stoi na przeszkodzie, aby panie zdobywały bardzo cenne kwalifikacje zawodowe, również w tych zawodach, które stereotypowo oceniamy, jako „męskie”. Od kilku lat obserwujemy znaczący wzrost zainteresowania kursami energetycznymi wśród kobiet, co jest bardzo dobrym znakiem. Świadczy to o tym, że płeć piękna chce się rozwijać w kierunku zawodów technicznych i przestaje dawać sobie wmawiać, że to nie dla niej. Jeśli sama od pewnego czasu zastanawiasz się nad wzięciem udziału w szkoleniu SEP, ale jeszcze nie do końca wiesz, co dzięki temu zyskasz, to koniecznie przeczytaj nasz poradnik. Po jego lekturze nie będziesz już miała wątpliwości, że to odpowiedni wybór dla Ciebie.

Czemu właściwie służą szkolenia SEP?

Szkolenia SEP ( https://sep-szkolenia.pl/kursy-zawodowe ) są zaliczane do kategorii kursów zawodowych. Ich podstawowym celem jest przygotowanie uczestników do egzaminu państwowego na uprawnienia SEP. Wyróżniamy tutaj trzy kategorie uprawnień:

  • Uprawnienia energetyczne – zaliczane do grupy kwalifikacji G1. Można je zdobyć po odbyciu tak zwanego kursu elektryka. Pozwalają legalnie wykonywać prace związane z eksploatacją, dozorem urządzeń elektrycznych, instalacji i sieci elektroenergetycznych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających energię elektryczną.
  • Uprawnienia cieplne – zaliczamy je do grupy kwalifikacji G2. Te uprawnienia pozwalają legalnie wykonywać prace związane z eksploatacją, dozorem urządzeń, instalacji i sieci cieplnych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających ciepło, jak również innych urządzeń energetycznych.
  • Uprawnienia gazowe – uprawnienia z grupy G3, których posiadacz (lub posiadaczka) może legalnie wykonywać prace związane z eksploatacją i dozorem urządzeń, instalacji i sieci gazowych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających paliwa gazowe.

Bezpośrednio po odbyciu kursu SEP uczestnik/uczestniczka przystępuje do egzaminu SEP na wybraną kategorię uprawnień. Egzamin przeprowadza Komisja Kwalifikacyjna powołana przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. W przypadku uzyskania zaliczenia kandydat/kandydatka otrzymuje certyfikat poświadczający posiadanie uprawnień SEP w wybranej grupie kwalifikacji.

Warto wiedzieć

Taki certyfikat, oczywiście po przetłumaczeniu, jest honorowany we wszystkich krajach Unii Europejskiej, w Szwajcarii oraz w państwach należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Dlaczego warto mieć uprawnienia SEP?

Powód jest prosty: posiadając takie uprawnienia otwierasz sobie szeroko drzwi do zrobienia dużej kariery w branży energetycznej. W zależności od tego, jakie kwalifikacje zdobędziesz, będziesz mogła na przykład wykonywać pomiary elektryczne, nadzorować realizację robót instalacyjnych czy też pracować przy projektach związanych z modernizacją ciągów ciepłowniczych.

Warto podkreślić, że na polskim rynku pracy nadal bardzo brakuje fachowców posiadających uprawnienia SEP. Stąd pracodawcy coraz chętniej decydują się na zatrudnianie kobiet legitymujących się tego typu kwalifikacjami. Panie mające uprawnienia energetyczne, cieplne czy uprawnienia gazowe nie muszą wcale pracować fizycznie. Doskonale sprawdzają się na stanowiskach nadzorczych, szczególnie w sytuacji, gdy uzupełnią wykształcenie na przykład kończąc studia techniczne.

Niska podaż fachowców posiadających uprawnienia SEP przekłada się również na to, że osoby, które mogą się pochwalić takimi kwalifikacjami mają dość szerokie możliwości w zakresie negocjowania wynagrodzeń. Pisząc prościej: świetnie zarabiają. Pracodawcy muszą o nich walczyć, a najlepszym sposobem zawsze jest zaoferowanie bardzo dobrych zarobków.

Czy każda kobieta może zapisać się na kurs SEP?

Jeśli sądzisz, że kurs SEP nie jest dla Ciebie, bo nie masz wykształcenia technicznego, a tym bardziej doświadczenia w branży energetycznej, to uspokajamy. Szkolenia SEP są przeznaczone dla wszystkich, którzy spełniają dwa proste kryteria:

  • Mają ukończone 18 lat na dzień rozpoczęcia się kursu.
  • Mają wykształcenie co najmniej podstawowe.

Jest to zatem bardzo ciekawa propozycja dla młodych kobiet, które nie mają jeszcze pomysłu na swoje zawodowe życie, ale wiedzą jedno: chcą zdobyć konkretne kwalifikacje umożliwiające im podjęcie pracy w rozwojowej, bardzo stabilnej branży, jaką bez wątpienia jest energetyka.

Gdzie możesz się zapisać na kurs SEP

Oferta szkoleń SEP jest bardzo szeroka, ale jeśli zależy Ci na dobrym przygotowaniu się do egzaminu SEP, a także o realnym zwiększeniu swoich kwalifikacji zawodowych, to zalecamy postawienie na kurs, który zbiera bardzo dobre opinie wśród uczestników oraz pracodawców. Bezpiecznym wyborem z pewnością będzie szkolenie SEP organizowane przez Krajowe Centrum Kształcenia. Ważnym atutem kursów tego organizatora jest wysoka zdawalność egzaminów SEP, co najlepiej świadczy o jakości.

Kursy SEP Krajowego Centrum Kształcenia są organizowane w całej Polsce, w tym w Białymstoku, Bielsku-Białej, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Lublinie, Krakowie, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie i we Wrocławiu więcej na: https://sep-szkolenia.pl/oddzialy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read