piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaBUDOWNICTWOBudowa domu jednorodzinnego krok po kroku

Budowa domu jednorodzinnego krok po kroku

Dom można wybudować różnymi technikami. Coraz popularniejsze w Polsce, bo bardzo szybkie w realizacji, są domy szkieletowe.  Lubimy również domy z bali. Nadal dużym zainteresowaniem cieszą się klasyczne domy murowane. Niezależnie od technologii wykonania zanim przystąpimy do budowy domu konieczne jest załatwienie szeregu formalności. Poniższy artykuł przybliża poszczególne etapy budowy domu. 

Zanim wbijemy pierwszą łopatę. 

Pierwsza część budowy to wspomniane formalności. Ich załatwienie potrafi zająć nawet rok. Dlatego dobrze jest się odpowiednio do nich przygotować i uzbroić się w cierpliwość. Przyjmując, że mamy już działkę, na której planujemy budowę domu musimy przystąpić do załatwienia formalności. Potrzebne będą nam: 

– jeśli na danym terenie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania: wypis i wyrys z planu

-oświadczenie o możliwości przyłącza wody, prądu i gazu lub warunki przyłączenia

-jeśli nie ma miejscowego planu zagospodarowania: warunki zabudowy

-jeśli działka wcześniej miała status działki rolnej: decyzję o wyłączeniu gruntu z produkcji rolnej

-mapa zasadniczą

-mapa do celów projektowych 

– projekt budowlany

-pozwolenie na budowę

-dziennik budowy

-zawiadomienie o rozpoczęciu budowy

-oświadczenie kierownika budowy

Możliwe, że potrzebne będą również inne dokumenty, w zależności od lokalizacji działki i jej dotychczasowego użytkowania. Kiedy mamy już pozwolenie na budowę i projekt naszego przyszłego domu powinniśmy przystąpić do załatwienia przyłączy. Jeśli jest taka konieczność należy również zadbać o budowę studni i ogrodzenia. Pozwoli ono na zabezpieczenie materiałów w czasie trwania prac. Na tym etapie można wykonać ogrodzenie, które nie wymaga dużych nakładów finansowych. W czasie trwania budowy istnieją spore szanse, że ulegnie ono zniszczeniu, dlatego wysokie koszty są niewskazane. 

Rozpoczynamy budowę

Następnie można przystąpić do prac, które można już nazwać budową. Na dobry początek powinniśmy wytyczyć lokalizację budynku w terenie. Kolejno możemy rozpocząć budowę fundamentów i, jeśli takie są nasze plany, podpiwniczenia. Następnie część podziemną powinno się dobrze zaizolować. Powinniśmy zadbać by ten etap budowy został wykonany możliwie najdokładniej. Od dobrych fundamentów zależy czy w czasie użytkowania nasz dom będzie energooszczędny i czy cała konstrukcja będzie stabilna. Po wybudowaniu i izolacji fundamentu można przystąpić do poziomego rozprowadzenia  kanalizacji. W ten sposób zakończony zostanie tak zwany stan zerowy. 

Stan surowy otwarty. 

To na tym etapie wykonywane są wszystkie najbardziej widoczne prace. Nasz dom rośnie z każdym dniem. Przede wszystkim wymurowane zostają ściany i komin. Kolejno przechodzimy do wykonania stropów i konstrukcji schodów Kiedy przyjdzie na to czas należy wykonać więźbę dachową i ułożyć pokrycie dachu oraz całe orynnowanie. W tym momencie można już powiedzieć, że mamy dom, choć do wprowadzenia jest jeszcze daleko. 

Prace wewnętrzne

Następnych kilka tygodni to czas na wykonanie tynków i instalacji wewnętrznych. Jeśli jest taka konieczność powinniśmy również zabezpieczyć dom przed nadchodzącą zimą. Jeśli jednak pogoda nam sprzyja możemy przystąpić do montażu okien i drzwi wejściowych. Teraz pozostają nam już tylko prace wykończeniowe wewnątrz, robienie wylewek i kładzenie podłóg oraz prace na elewacji. Paradoksalnie często, jeśli mamy dobrą ekipę budowlaną, sprzyja nam pogoda i wszystko dobrze zaplanujemy, najdłuższym etapem prac jest załatwienie części formalnych. Po zakończonej budowie musimy jeszcze zrobić odbiór budowy, zawiadomić urząd o zakończonej budowie i możemy się już zameldować i zamieszkać. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read