środa, 24 kwietnia, 2024
Strona głównaTECHNOLOGIASiłowniki elektryczne – mało skomplikowana, a przy tym wydajna mechanika siłowa na...

Siłowniki elektryczne – mało skomplikowana, a przy tym wydajna mechanika siłowa na prąd

Siłowniki, działające podobnie jak mięśnie w organizmie człowieka, przekształcają energię w ruch, zapewniając odpowiednią kontrolę ruchu maszyn. Najczęściej wykorzystują w tym celu energię elektryczną, pneumatyczna lub hydrauliczną, a ich obecność w życiu codziennym każdego z nas jest niezaprzeczalna i nieodzowna. Dziś pod lupę bierzemy siłowniki elektryczne, ich budowę, zasadę działania oraz możliwości zastosowania.

Proste, wytrzymałe i tanie siłowniki liniowe

Siłowniki elektryczne (zob. www.automatyka.pl/produkty/silowniki-elektryczne-7739-11), nazywane również siłownikami liniowymi czy też aktuatorami liniowymi, to, mówiąc najprościej, urządzenia zbudowane z silnika oraz przekładni zmieniającej ruch obrotowy wirnika w ruch liniowy tłoka. Dla uzyskania jak najbardziej optymalnej siły na końcówce tłoka, zazwyczaj wykorzystywane są przekładnie wielostopniowe.

Siłowniki liniowe napędza energia elektryczna, co zapewnia dużo prostszą i tańszą obsługę tego typu urządzeń w porównaniu z siłownikami pneumatycznymi czy hydraulicznymi. Na pewno w ich przypadku nie ma zagrożenia pojawienia się jakichkolwiek nieszczelności w układzie zasilania siłownika, co wpłynęłoby na niższą siłę i skuteczność działania urządzenia lub ubytek medium napędowego. Ponadto w siłownikach elektrycznych nie ma konieczności wymieniania i serwisowania pomp czy sprężarek, a sama instalacja sterująca nimi jest mało skomplikowana, prostsza w montażu i na pewno tańsza.

Jak to działa?

Siłowniki elektryczne to mało zaawansowane pod względem zasady działania elementy. Napęd elektryczny poprzez przekładnię wprawia w ruch obrotowy śrubę napędową, po której przesuwa się nakrętka wraz z przymocowanym do niej tłokiem. Ruch nakrętki po śrubie powoduje w efekcie ruch całego tłoka, który można opisać jako wysuwanie i chowanie się tłoka w korpusie siłownika. Siłowniki liniowe mają to do siebie, że nawet w momencie odłączenia ich od zasilania, są one nadal w stanie utrzymać zadany ciężar. Cały układ jest samohamowny, a więc nie ma możliwości wciśnięcia lub wyciągnięcia tłoka, gdy nie działa napęd siłownika.

Pozycjonowanie tłoczyska

Tłoczysko siłownika jest w stanie przebyć tak długą drogę pracy, jak długa jest śruba oraz samo tłoczysko. Aby uzyskać żądany skok, wykorzystuje się elementy o różnej długości. Siłowniki elektryczne można pozycjonować od krańcówki do krańcówki poprzez czujniki indukcyjne znajdujące się w punktach docelowego zatrzymania się tłoczyska. W aplikacjach przemysłowych zazwyczaj wymagane jest zatrzymanie siłownika w kilku konkretnych miejscach z zachowaniem dużej precyzji. Pomaga w tym enkoder inkrementalny lub absolutny znajdujący się w układzie siłownika.

Siłowniki elektryczne są wszędzie!

Możliwości zastosowania siłownika elektrycznego jest tak dużo, że nie sposób wymienić wszystkich. Można jest spotkać w praktycznie każdej branży i gałęzi gospodarki, od najprostszych konstrukcji, poprzez siłowniki elektryczne do bram czy pospolity siłownik do okna, na skomplikowanych maszynach i robotach wykorzystywanych w przemyśle kończąc. Ze względu na różne właściwości, nie tylko te w zakresie siły czy rodzaju wykorzystanej śruby, poszczególne siłowniki elektryczne są przeznaczone do innych zadań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read