Amortyzatory jako urządzenia pochłaniające energię uderzeń, występują w wielu gałęziach przemysłu. Zarówno jako finalny produkt, do wszelkiego rodzaju pojazdów – samochodów, motocykli, rowerów, czy maszyn budowlanych oraz jako podzespół wspomagający produkcję.
Amortyzatory przemysłowe wyróżniają się wyjątkowo stabilnym wyhamowaniem poprzez jednostajne spowalnianie tłoka, amortyzacją elementu aplikacji, który opada. Siła pochłonięcia jest regulowana automatycznie podczas uderzenia elementu w amortyzator. Opór dostosowywany jest do obciążenia elementu. W produkcji amortyzatorów hydraulicznych zastosowano specjalne płyny smarujące, które zapewniają stabilną amortyzację i umożliwiają pracę w szerokim zakresie temperatur.
Amortyzatory przemysłowe, znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie należy wyhamować swobodnie przesuwający się, czy opadający element (np. paleta, pojemnik, bądź karton przesuwający się po rolkach transportowych).
Urządzenia te mogą też pełnić funkcję gwarantującą bezpieczeństwo przed opadającymi elementami w maszynach. Umożliwiają one zwiększenie prędkości pracy maszyny i chronią przed przedwczesnym jej zużyciem.
Amortyzator hydrauliczny posiada tłoczysko ze stali nierdzewnej, dzięki czemu można wykorzystywać go nawet w ciężkich warunkach pracy. Jest także odporny na korozję oraz oddziaływanie wysokim ciśnieniem. Zawdzięcza to również obróbce QPQ korpusu regulowanego i nastawnego zewnętrznego. Dodatkowo taki amortyzator jest prosty w obsłudze, montażu i regulacji dzięki kompaktowej budowie. Gwinty umieszczone w korpusie urządzenia są standardowych wymiarów, dzięki czemu możliwe jest odprowadzanie ciepła w trakcie jego pracy.
Dobór amortyzatora hydraulicznego do aplikacji wymaga znajomości danych na temat wyhamowywanego elementu. Należy znać jego wymiary, masę, pozycję pracy aplikacji, prędkość uderzeń elementu oraz ilość cykli na godzinę wykonywanych przez amortyzator. W zależności od specyfiki wykorzystania konkretnej maszyny możemy wybierać pomiędzy amortyzatorami samonastawnymi, które w odniesieniu do początkowych parametrów przy pierwszych cyklach ulegają samoregulacji, bądź regulowanymi, gdzie za pomocą pokrętła możliwe jest ustawienie wymaganej siły tłumienia amortyzatora przemysłowego. Wybór amortyzatora regulowanego zalecany jest w przypadku braku dokładnych danych na temat wymienionych parametrów. Można bowiem ustawić pożądaną wartość amortyzacji samodzielnie. Obecność pokrętła na tylnej części urządzenia może jednak skutkować przypadkową zmianą wartości tłumienia, dlatego w przypadku tego amortyzatora należy zachować ostrożność przy jego montażu. Zarówno przy wyborze amortyzatora regulowanego jak i samonastawnego należy pamiętać o zachowaniu oznaczenia modelu np. poprzez sfotografowanie kodu produktu umiejscowionego na jego korpusie. Pozwoli to uniknąć późniejszych problemów przy doborze zamiennika. Więcej na www.pneumat.com.pl
Wszystkie zainteresowane firmy, zachęcamy do założenia konta w sklepie internetowym firmy Pneumat na https://www.pneumat.com.pl/sklep_internetowy, dzięki czemu omawiane tutaj amortyzatory przemysłowe zakupią Państwo online. Oprócz amortyzatorów hydraulicznych, w ofercie sklepu znaleźć można szereg produktów przydatnych w każdej fabryce, linii montażowej czy warsztacie. Zachęcamy do odwiedzin i zakupów!