Sprawna infrastruktura elektryczna to podstawa funkcjonowania przemysłu. Każde przedsiębiorstwo, zwłaszcza zajmujące się produkcją wymaga stałego, bezawaryjnego dostępu do sieci, by móc prawidłowo działać i się rozwijać. Jak utrzymać infrastrukturę elektryczną w formie?
Przegląd techniczny i konserwacja – jak wygląda utrzymanie infrastruktury elektrycznej?
Dbanie o prawidłowe funkcjonowanie infrastruktury elektrycznej przedsiębiorstwa należy do właściciela. Choć nad bezpieczeństwem sieci czuwają przepisy, w rzeczywistości to od nas samych zależy utrzymanie infrastruktury technicznej w formie.
Najważniejszym i podstawowym obowiązkiem każdego przedsiębiorcy jest regularny przegląd okresowy. Przepisy zobowiązują przedsiębiorców do przeprowadzenia takiej kontroli przynajmniej raz na pieć lat..
To jednak absolutne minimum. Zgodnie z powiedzeniem „jak dbasz tak masz”, aby cieszyć się infrastrukturą elektryczną i mieć pewność, że stan techniczny wszystkich sprzętów, okablowania i elementów instalacji jest w dobrej kondycji potrzebujemy częstszych przeglądów okresowych oraz prac prewencyjnych na instalacji.
Jest to o tyle istotne, że wiele towarzystw ubezpieczeniowych wymaga częstszych kontroli, by w razie jakiejkolwiek awarii móc wypłacić odszkodowanie. Trzymając rękę na pulsie możemy również uniknąć poważnych błędów i tym samym zmniejszyć ryzyko niespodziewanych wydatków.
Co warto zrobić w ramach utrzymania infrastruktury elektrycznej w dobrej kondycji? Przede wszystkim regularne, profesjonalne czyszczenie i konserwację sprzętów, a w razie potrzeby również regularna wymiana eksploatowanych części i modernizacja instalacji.
Przy każdej ingerencji w sprzęt warto również dokonać odpowiednich pomiarów: elektrycznych, ultradźwiękowych i termowizyjnych, by mieć pewność, że wszystko działa tak, jak należy. Dzięki temu można znacznie zredukować ryzyko nieplanowanych przestojów oraz mieć pewność, że infrastruktura jest w pełni bezpieczna dla pracowników i niezawodna.
Więcej informacji znajdziesz w serwisie: https://rsengineering.pl/.
Komu powierzyć utrzymanie i konserwację infrastruktury elektrycznej budynku?
Opiekę nad instalacją elektryczną oraz parkiem maszynowym należy powierzyć wyłącznie wykwalifikowanym specjalistom, którzy zajmują się modernizacją i konserwacją sprzętu elektrycznego oraz posiadają niezbędne, wieloletnie doświadczenie w tym zakresie.
Pracownicy powinni posiadać niezbędne uprawnienia, wymagane przy wykonywaniu dozoru nad eksploatacją urządzeń, instalacji oraz sieci energetycznych. Kwalifikacje, określane jako uprawnienia typu D są weryfikowane co pięć lat, a ich posiadanie jest niezbędne na stanowisku dozoru.
Ważne, by specjaliści korzystali z nowoczesnych technologii oraz ekologicznych, certyfikowanych środków do konserwacji i czyszczenia urządzeń, dopasowanych do potrzeb konkretnego rodzaju sprzętu oraz branży. Solidny specjalista będzie gwarancją tego, że usługa zostanie wykonana terminowo i zostaną zachowane najwyższe standardy bezpieczeństwa.
Dlaczego regularne przeglądy infrastruktury są istotne?
Sprawna instalacja elektryczna odpowiada za bezpieczeństwo całego parku maszynowego. W przypadku jakiejkolwiek, nawet z pozoru niewielkiej usterki wzrasta ryzyko niespodziewanych zdarzeń zagrażających bezpieczeństwu pracowników, takich jak m.in. porażenie prądem czy pożar. Awaria maszyny to także znacznie zwiększone koszty utrzymania, ze względu na nieplanowane przestoje w produkcji.
Niesprawne lub rzadko konserwowane maszyny mogą również zwiększać pobór energii elektrycznej co także przekłada się na większe koszty przedsiębiorstwa. Dodatkowo, sprawna infrastruktura jest gwarancją możliwości utrzymania konkretnych warunków wewnątrz zakładów, co jest szczególnie istotne w przypadku produktów wymagających odpowiedniego poziomu temperatury lub wilgotności.