środa, 19 czerwca, 2024
Strona głównaPORADNIKCzy warto stosować krople przeciwpchelne dla kotów?

Czy warto stosować krople przeciwpchelne dla kotów?

Większości z nas pchły kojarzą się z niedostateczną higieną i brakiem odpowiedniej opieki. Ciężko nam uwierzyć, że nawet najbardziej zadbane, domowe mruczki mogą być narażone na złapanie tych pasożytów. Jak możemy uchronić nasze koty przed pchłami?

Małe pchły – duży kłopot

Pojawienie się pcheł żerujących na naszym futrzaku oznacza spory problem. To nie tylko uporczywe swędzenie, z jakim musi borykać się nasz mruczek, ale także ryzyko ciężkiej reakcji alergicznej czy nawet zarażenia się tasiemcem. Co więcej, gdy kot już złapie pchły, mogą one przejść na innych domowników i są bardzo ciężkie do wyplewienia.

Dzieje się tak dlatego, że pasożyty te jedynie żerują na skórze zwierzęcia, a na co dzień bytują na miękkich powierzchniach – kocich legowiskach, drapakach, kocach, kanapach, pościeli, materacach, a nawet naszych ubraniach. Konieczne jest więc wyczyszczenie i wypranie wszystkich powierzchni w domu. Często zabieg ten należy powtarzać wielokrotnie, zanim uda się na dobre pozbyć pcheł z domu.

Co gorsza, pchły nie są zagrożeniem wyłącznie dla kotów wychodzących. Nawet domowe futrzaki mogą złapać pchły na balkonie, parapecie czy poprzez kontakt z innym zwierzęciem, np. psem.

Jak rozpoznać, że kot ma pchły?

Wbrew pozorom, zwłaszcza jeśli pcheł jest niewiele, a kot nie boryka się z alergicznym pchlim zapaleniem skóry, wcale nie tak łatwo stwierdzić, że zwierzę ma problem z pchłami. Wskazówką może być częste drapanie się, ranki i wyłysienia, czy widoczne odchody pcheł pojawiające się w sierści zwierzaka. Aby jednak sprawdzić, czy nasze podejrzenia są słuszne powinniśmy wziąć gęsty grzebień i ręcznik papierowy. W ten sposób wyczesując kota leżącego na białym papierze z łatwością dostrzeżemy zarówno same pchły, jak i pchle odchody.

Ochrona przeciwpchelna dla kota

Chcąc zlikwidować problem pcheł należy niezwłocznie zaaplikować kotu preparat przeciwko tym pasożytom oraz wyprać wszelkie koce, legowiska i inne miękkie powierzchnie, w których mógł schować się pasożyt. Zabieg ten należy powtarzać tak długo, aż po pchłach nie pozostanie żaden ślad.

Zamiast martwić się, co robić, gdy pchły się już pojawią, warto wcześniej zabezpieczyć kota przed ich pojawieniem się. Wystarczy, że profilaktycznie zaaplikujemy krople przeciwpchelne dla kotów Advantage, by nie musieć przejmować się pasożytami. Preparat ten nakłada się na skórę, w okolicach karku zwierzęcia, w takim miejscu, by kot nie mógł dosięgnąć kropel językiem. Substancja czynna wnika w skórę i tworzy czterotygodniową ochronę przed pchłami, zabijając pchły, które wejdą w kontakt ze skórą zwierzęcia. Krople są bezpieczne i można je stosować zarówno u dorosłych kotów, jak i kociąt.

Źródła:

  1. https://mojzdrowyfutrzak.elanco.com/pl/pasozyty/pchly/
  2. https://mojzdrowyfutrzak.elanco.com/pl/pasozyty/wszystkie-pasozyty/

Must Read