piątek, 29 września, 2023
Strona głównaBUDOWNICTWOObuwie robocze na budowie – kompendium wiedzy

Obuwie robocze na budowie – kompendium wiedzy

Dobre buty na budowę powinny być komfortowe oraz odporne na uszkodzenia mechaniczne i działanie chemii budowlanej. Odpowiednie obuwie powinno też zapewniać cyrkulację powietrza. Sprawdzamy, jak klasyfikowane jest obuwie budowlane i jakie buty warto wybrać.

Jakie buty na budowę – zawodowe, ochronne czy bezpieczne?

Obuwie o wysokim poziomie ochrony jest wymagane w pracach, które niosą za sobą ryzyko urazów, oparzeń czy zniszczenia toksycznymi substancjami. Dlatego we właściwe buty robocze powinni być wyposażeni pracownicy każdej budowy, aczkolwiek przepisy nie definiują, jakie mają to być buty.

Dokładne wskazania powinien zawierać regulamin pracy. Znaleźć się w nim musi również czas użytkowania jednej pary, po której pracownik może starać się o nowe buty (zwykle co kilka miesięcy). Z drugiej strony pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi obuwie robocze, jeżeli zniszczył on buty przed tym terminem. Same obuwie budowlane możemy podzielić na bezpieczne, ochronne oraz robocze (zawodowe).

Obuwie zawodowe

Są to buty o pewnych cechach ochronnych, stosowane tam, gdzie nie ma obowiązku chronienia palców stóp. Wymagania tego rodzaju obuwia określa norma PN-EN ISO 20347. Kategorie tych butów to:

  • 01 – z zabudowaną piętą, odporne na działanie węglowodorów i oleju napędowego, o działaniu antyelektrostatycznym;
  • 02 – dodatkowo wodoodporne;
  • 03 – z podeszwą odporną na przebicia;
  • 04 – wodoszczelne o właściwościach antyelektrostatycznych;
  • 05 – ze specjalnie wzmocnioną podeszwą.

Obuwie ochronne

To zaś buty chroniące palce przez podnoski, o wytrzymałości ograniczonej do 100 J. Wymagania butów ochronnych określa norma PN-EN ISO 20346. Wyróżniamy pośród nich sześć kategorii, gdzie każda kolejna gwarantuje wyższy poziom ochrony od poprzedniej:

  • PB – z podnoskiem absorbujące energię do 100 J, odporne na rozpuszczalniki, oleje i benzynę;
  • P1 – antyelektrostatyczne z zabudowaną piętą;
  • P2 – wodoodporne;
  • P3 – ze wzmocnioną podeszwą odporną na przebicia;
  • P4 – wodoszczelne o właściwościach antyelektrostatycznych;
  • P5 – z dodatkowym wzmocnieniem dla ochrony przed przebiciem.

Obuwie bezpieczne

To z kolei buty o cechach ochronnych, najlepiej zabezpieczające palce stopy poprzez metalowe lub kompozytowe podnoski. Powinny wytrzymać uderzenie z maksymalną energią aż 200 J. Wymagania dotyczące tego obuwia określa norma PN-EN ISO 20345.

  • SB – z grubą warstwą zewnętrzną chroniącą przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz z podnoskiem absorbującym energię o wartości do 200 J;
  • S1 – antyelektrostatyczne, z antypoślizgową podeszwą i absorbujące energię w części pięty;
  • S2 – nieprzemakalne minimum przez godzinę;
  • S3 – z podeszwą odporną na przebicia;
  • S4 – dodatkowo z antypoślizgową podeszwą;
  • S5 – najbardziej odporne na przebicia.

Z czego powinny być wykonane buty budowlane?

Buty robocze muszą być wykonane z odpowiednich materiałów, co dotyczy ich podeszwy, warstwy wierzchniej oraz wkładki. Podeszwy butów na budowę zwykle są grube i wykonane z tworzywa sztucznego (np. poliuretan, PU). Takie buty są wytrzymałe oraz odporne na uszkodzenia i temperatury do 100 st. C. Jeszcze lepszą ochronę gwarantują buty budowlane z podeszwą zbudowaną z dwóch warstw PU lub poliuretanu i kauczuku nitrylowego.

Wierzchnia warstwa buta roboczego może być wykonana ze skóry, tworzywa sztucznego lub softshellu czy innego materiału tekstylnego, ewentualnie jest połączeniem tych materiałów. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na warstwę wewnętrzną buta budowlanego. Kluczowa jest wkładka, która musi być komfortowa i odporna na działanie temperatur, przebicia oraz otarcia.

Jak wybrać najlepsze buty robocze na budowę?

Wybór obuwia budowlanego jest tak szeroki, że na pewno każdy znajdzie na rynku coś dla siebie. Jedni pracownicy będą potrzebować bardziej specjalistycznego i droższego obuwia, innym (np. pomocnikom budowlanym) powinny wystarczyć tańsze buty, np. półbuty z podnoskiem i wkładką odporną na przebicia. Pośród najczęściej wybieranych butów na budowę znajdują się m.in.:

Najważniejsze, aby wybierać obuwie wyłącznie pośród butów zawodowych, ochronnych oraz bezpiecznych, określonych odpowiednio przez normę ISO 20347, ISO 20346 oraz ISO 20347. Sugerując się klasyfikacją obuwia i kategorią, w połączeniu z potrzebami własnymi lub pracownika na danym stanowisku pracy, pośród każdej kategorii wybierzemy optymalne obuwie budowlane.

Z cech charakterystycznych dla obuwia na budowę najczęściej wyróżniamy m.in. wzmocnienie metalowym podnoskiem, wkładkę antyprzebiciową, antypoślizgową podeszwę oraz nieprzemakalność. Pamiętajmy też, że buty budowlane nie tylko muszą gwarantować odpowiedni, wysoki poziom bezpieczeństwa. Niezależnie od warunków panujących na placu budowy powinny one też zapewniać pełną wygodę użytkowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read