środa, 19 czerwca, 2024
Strona głównaPORADNIKKlucz dynamometryczny 3/8 - przegląd zastosowań

Klucz dynamometryczny 3/8 – przegląd zastosowań

Klucz dynamometryczny to narzędzie, z którym z pewnością będziemy się w stanie przeciwstawić niejednej katastrofie zwłaszcza, jeśli mamy do czynienia z połączeniami specjalistycznymi, a więc takimi, w przypadku których konieczne jest użycie konkretnego momentu. Pozwala na dokręcanie nim głowic i innych śrub silnika, jest jednak nieoceniony także wtedy, gdy zależy nam na prawidłowym montażu kół. Jeśli podczas dokręcania wykorzystamy odpowiednią siłą, przyczynimy się do tego, że nie tylko nie przeciągniemy śruby, ale również nie dokręcimy jej zbyt słabo. Wszystko to da nam gwarancję, że nasze działania są dokładnie takie, jakie są zalecenia producenta. Oczywiście, wartości momentów dokręcania śrub dla poszczególnych samochodów nie są takie same. Bez trudu znajdziemy je jednak w książkach poświęconych poszczególnym modelom.

Precyzja przydaje się bez względu na okoliczności, o jej największym znaczeniu mówi się jednak tam, gdzie śruby są wykorzystywane do łączenia części aluminiowych, a zwłaszcza – aluminiowych oraz stalowych. Gdy więc mamy do czynienia z samochodem, jednym z elementów, w przypadku których zalecana jest szczególna ostrożność, wydaje się być głowica silnika. Jeśli dokręcimy ją w niewłaściwy sposób, poważną konsekwencją naszej niefrasobliwości może się okazać uszkodzenie uszczelki. W przypadkach skrajnych może jednak dojść do uszkodzenia całego bloku silnika. Jeśli zdecydujemy się na klucz dynamometryczny, możemy liczyć na wsparcie także wtedy, gdy staniemy przed koniecznością przykręcania nakrętek oraz śrub, które powstały z wykorzystaniem tworzyw sztucznych. Takie rozwiązania są dość często w użyciu ze względu na ich wyjątkowo dużą skuteczność dającą o sobie znać wtedy, gdy pojawia się konieczność łączenia ze sobą dość delikatnych elementów wykonanych z plastiku. Tak plastikowe śruby, jak i nakrętki są przykręcane z wykorzystaniem jedynie niewielkiego momentu, a co za tym idzie, przydaje się w tym celu klucz dynamometryczny z zakresem 2-10 Nm, Klucz dynamometryczne to zresztą także jedno z tych rozwiązań, na które można liczyć w praktycznie każdym zakładzie wulkanizacyjnym. Po użyciu ich udarowych odpowiedników wskazane jest ręczne dokręcenie śrub w każdym kole ręcznie i również w takim wypadku nie można zapominać o właściwym momencie. Dzięki kluczowi dynamometrycznemu mamy do czynienia ze śrubą, którą potem jesteśmy w stanie z łatwością odkręcić, co może mieć nieocenione znaczenie, gdy decydujemy się na wymianę opon w terenie.

Sprawdź więcej na https://dynamometryczne.pl/38-c9 >>

Jak znaleźć klucz idealny?

Jeszcze zanim wybierzemy właściwy klucz, wskazane jest, abyśmy zastanowili się nad tym, jakie są właściwie nasze warsztatowe potrzeby. W praktyce ogranicza się to do określenia, do wygenerowania jakich momentów klucz taki będzie nam potrzebny najczęściej. Klucz mający zakres od 40 do 200 Nm najlepiej sprawdzi się w przypadku tych osób, które chcą pracować nad kołami. Z kolei klucz o momencie około 30 NM okaże się nieoceniony podczas prac z silnikiem. Jeśli pracujemy nad świecami i innymi delikatnymi elementami, przyda się nam moment od 0 do 20 Nm.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read