wtorek, 23 lipca, 2024
Strona głównaBUDOWNICTWONajwiększe elektrownie atomowe na świecie - ranking

Największe elektrownie atomowe na świecie – ranking

Energia atomowa to temat, który wzbudza wiele kontrowersji. Z jednej strony jest to sposób na dostarczenie potrzebnej nam energii elektrycznej w dużym zakresie, ale z drugiej strony jest też lęk przed wszelakimi nieszczęściami. Wciąż w ludziach tkwi pamięć o tragedii w Czarnobylu. Jakie mamy największe elektrownie zasilane atomem na naszym globie?

10. Wolseong Nuclear Power Plant

Ranking otwieramy elektrownią z Korei Południowej. Mamy tutaj do czynienia z 4598 MW mocy produkowanymi w Wolseong Nuclear Power Plant. Władzę nad obiektem sprawuję spółka Korea Hydro & Nuclear Power. Wykorzystują w tym miejscu reaktory jądrowe ciężkowodne CANDU.

9. Cattenom Nuclear Power Plant

Największe elektrownie atomowe na świecie to także Francja. W przypadku Cattenom mamy 5200 megawatów, które przypadają na cztery bloki energetyczne.

8. Elektrownia atomowa Paluel

Kolejna elektrownia atomowa również znajduje się we Francji a dokładnie w górnej Normandii nieopodal miejscowości Paluel. Od poprzedniczki jest nieco mocniejsza, ponieważ tutaj jest aż 5320 megawatów. Znana jest z tego, iż chłodzenie zapewnia jej woda z kanału La Manche. Z tego, co wiadomo, reaktory mają być wygaszone w 2026 roku, gdyż pracują od około 1985 roku.

7. Elektrownia atomowa Gravelines

Nasz ranking znowu ląduje we Francji w miasteczku Gravelines. Jest to druga w europie placówka zajmująca się produkcją energii atomowej. Składa się ona z sześciu reaktorów. 5460 megawatów.

6. Zaporoska Elektrownia Jądrowa

W naszym pobliżu znajduje się sporych rozmiarów elektrownia atomowa na Ukrainie. Zaporoska Elektrownia Jądrowa położona jest nieopodal Zbiornika Kachowskiego i ma moc 5700 megawatów. Posiada sześć reaktorów. Obecnie szacuje się, iż będzie pracowała do 2027 roku.

5. Elektrownia atomowa Hanbit

Faktem jest, że największe elektrownie atomowe na świecie znajdują się w Korei Południowej. Nie inaczej jest tutaj. Elektrownią atomową Hanbit zarządza spółka Korea Hydro & Nuclear Power. Jeśli chodzi o moc to mamy tutaj sześć reaktorów i 5875 megawatów.

4. Elektrownia atomowa Hanul

Korea Południowa i obecnie moc na poziomie 5928 megawatów. Jednak to nie wszystko, ponieważ do 2022 roku planowane jest dodanie dwóch kolejnych rektorów. Także tutaj moc z czasem wzrośnie.

3. Elektrownia atomowa Kori

Doszliśmy do podium. Brązowy medal należy się elektrowni atomowej Kori w Korei Południowej. Jest to największa taka placówka w całym państwie i druga tak w Azji. Dlatego z pewnością jest warta uwagi. Ma siedem reaktorów i moc na poziomie 6040 megawatów, ale nie jest to ostateczna liczba, gdyż w planach jest powiększenie elektrowni o kolejne reaktory.

2. Elektrownia atomowa Bruce

Jest to obecnie największa pracująca elektrownia atomowa na świecie. Ulokowana jest w Kanadzie przy wschodnim brzegu jeziora Huron. Posiada 8 reaktorów ciężkowodnych. 6384 megawatów mocy. Placówka rozciąga się na 932 hektary.

1. Elektrownia jądrowa Kashiwazaki-Kariwa

Obecnie jest to największa elektrownia atomowa na świecie, jednak jest aktualnie nieczynna. Elektrownia jądrowa Kashiwazaki-Kariwa znajduje się w Japonii i posiada siedem reaktorów. Mowa tutaj o mocy rzędu 7965 megawatów. Została wyłączona z użycia w 2011 roku. Obecnie w planach jest włączenie jej niebawem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read